Anaruk, chłopiec z Grenlandii

1 110
Anaruk, chopiec z Grenlandii
Gosia

Inne wydania

Opis przygód 12-letniego Eskimosa, Anaruka, jest rezultatem pobytu autora na Grenlandii. Książka stylem i formą jest nieco bardziej zbliżona do reportażu niż klasycznej powieści przygodowej. Autor stara się w niej opisać codzienne życie Eskimosów, przytacza też kilka inuickich legend.
Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej.

źródło opisu: opis autorski

• Zazdrośnice
  • Klaśnięcie jednej dłoni
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Rzymski poranek
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Wybrańcy

8,25 (4 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

6,56 (36 ocen i opinii)
Czasomierze
David Mitchell

7,6 (15 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wiórek | 2010-10-25

Jedyne co pamiętam to to, że autor dał Anarukowi kuchenkę gazową... No cóż ciekawy prezent :-)

Najnudniejsza książka jaką czytałam!
Dłuży się niemiłosiernie, nie wiem, czego ma uczyć i po co jest lekturą trzeciej klasy!

Marcin | 2015-09-12
Przeczytana: 11 września 2015

Za dzieciaka było to dość siermiężne jak na trzecią klasę podstawówki. Sięgnąłem teraz i nawet mi się podobało. Bardziej reportaż, dokument, niż opowiadanie. Fabuły prawie brak, jest jakiś narrator, jakaś rodzina Eskimosów i jakiś tam Anaruk (który wcale nie jest głównym bohaterem jak sugeruje tytuł). Doceniam walor edukacyjny, nad którym jednocześnie mam wątpliwości. Owszem dzieci mogą dowiedzieć się dużo o życiu i zwyczajach ludu jakim są Eskimosi, ale część z owych zwyczajów dla naszej kultury może brzmieć dość okrutnie. Opisy zabijania zwierząt, oprawiania skór i wytapiania tłuszczu... nie wiem czy to się nadaje dla klas trzecich. Dla mnie było to ciekawe, choć piszę i oceniam z punktu osoby dorosłej. Dzieciom niekoniecznie musi się to podobać. Z obserwacji widzę że jest to dla nich napisane zbyt ciężko, nudno i męcząco.

Jucia58542 | 2014-02-28
Przeczytana: 05 stycznia 2010

Nie podobała mi się ta książka, za dużo tam było o polowaniach i robienia sobie ubrań ze skóry zwierząt czego ja nie lubię.

To była moja lektura w drugiej bądź trzeciej klasie. Zbyt dobrze nie pamiętam jej treści ale pamiętam,że była nudna i mimo swoich kilkunastu stron bardzo się dłużyła.

Tirindeth | 2012-09-16

Sympatyczna opowieść dla młodszego odbiorcy. Jako mała dziewczynka bardzo lubiłam tę książkę ;)

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

Cytrynka | 2015-11-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 listopada 2015

Jestem zdziwiona skąd tak słaba ocena w serwisie?! Przecież książka była bardzo ciekawa, dowiedziałam się wielu faktów na temat życia Eskimosów. Jest napisana bardzo interesująco, nie posiada zbyt nużących opisów. Dla mnie ideał. Po za tym jest bardzo cienka i można ją przeczytać na jeden raz. Taki mały pryszcz. :-)

Konrad | 2011-02-04

Totalna męczarnia, totalna nuda. Także była tu u mnie lektura szkolna - i to chyba pierwsza z pierwszych jakie kazano nam w szkole czytać. Straszna nuda, nic z niej nie pozostaje w pamięci...

Ola | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Gnioty
Przeczytana: 2006 rok

Książka strasznie nudna. Czytałam ją chyba w II klasie. Po prostu męczarnia ! Jedyna książka Czesława Centkiewicza , którą czytałam i na pewno nie przeczytam kolejnej.