Anaruk, chłopiec z Grenlandii

1 120
Anaruk, chopiec z Grenlandii
Gosia

Inne wydania

Opis przygód 12-letniego Eskimosa, Anaruka, jest rezultatem pobytu autora na Grenlandii. Książka stylem i formą jest nieco bardziej zbliżona do reportażu niż klasycznej powieści przygodowej. Autor stara się w niej opisać codzienne życie Eskimosów, przytacza też kilka inuickich legend.
Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej.

źródło opisu: opis autorski

• Każdy został człowiekiem
  • Egzekucja w dobrej wierze
  • Dwóch panów z branży
  • Spotlight. Zdrada
  • Alicja w krainie czasów
  • Projekt: Prawda

Uczeń architekta
Elif Şafak

7,75 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
RudaZołza | 2013-06-18

Nienawidziłam w podstawówce, nienawidzę do dziś. To była pierwsza samodzielnie przeczytana przeze mnie książka. Sprawiła, że znienawidziłam czytanie. Na szczęście dwa lata później zetknęłam się z "Dzieci z Bullerbyn". Lindgren przekonała mnie, że warto dać słowu pisanemu drugą szansę ;).

Ervisha | 2010-10-24

Tę niewielkiego formatu książeczkę przeczytałam wiele lat temu (w II klasie była to moja lektura).
Trzeba od razu powiedzieć, że nie jest to powieść przygodowa w ogólnym rozumieniu tego słowa. Książka jest raczej opisem tego co przeżył jej autor podczas swojego pobytu na Grenlandii.
W ten sposób można zaliczyć tę opowieść do literatury faktu, do literatury podróżniczej. Ale oczywiście oprócz wątków typowo opisowych pojawiają się krótkie opisy przygód głównych bohaterów (Anaruka, jego ojca i przyjaciół). Autor przytoczył również kilka eskimoskich legend.
Książka opowiada o życiu Eskimosów w trakcie prawie całego roku kalendarzowego, autor dość skrupulatnie opisuje ciężki (w porównaniu do naszych standardów) los Eskimosów, którzy muszą nieustannie walczyć o przetrwanie. Ich może prymitywne, z naszego punktu widzenia, życie jest jednak bogate w wiele fundamentalnych wartości, które autor chwali. Są to uczciwość, pracowitość, przyjaźń i chęć poświęcenia się dla reszty...

Wiórek | 2010-10-25

Jedyne co pamiętam to to, że autor dał Anarukowi kuchenkę gazową... No cóż ciekawy prezent :-)

Najnudniejsza książka jaką czytałam!
Dłuży się niemiłosiernie, nie wiem, czego ma uczyć i po co jest lekturą trzeciej klasy!

Marcin | 2015-09-12
Przeczytana: 11 września 2015

Za dzieciaka było to dość siermiężne jak na trzecią klasę podstawówki. Sięgnąłem teraz i nawet mi się podobało. Bardziej reportaż, dokument, niż opowiadanie. Fabuły prawie brak, jest jakiś narrator, jakaś rodzina Eskimosów i jakiś tam Anaruk (który wcale nie jest głównym bohaterem jak sugeruje tytuł). Doceniam walor edukacyjny, nad którym jednocześnie mam wątpliwości. Owszem dzieci mogą dowiedzieć się dużo o życiu i zwyczajach ludu jakim są Eskimosi, ale część z owych zwyczajów dla naszej kultury może brzmieć dość okrutnie. Opisy zabijania zwierząt, oprawiania skór i wytapiania tłuszczu... nie wiem czy to się nadaje dla klas trzecich. Dla mnie było to ciekawe, choć piszę i oceniam z punktu osoby dorosłej. Dzieciom niekoniecznie musi się to podobać. Z obserwacji widzę że jest to dla nich napisane zbyt ciężko, nudno i męcząco.

Jucia58542 | 2014-02-28
Przeczytana: 05 stycznia 2010

Nie podobała mi się ta książka, za dużo tam było o polowaniach i robienia sobie ubrań ze skóry zwierząt czego ja nie lubię.

Lila21 | 2015-11-22

Powrót do dzieciństwa ;-) wspaniała książka o chłopcu, który jest eskimosem...

lbadura | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Jest to co prawda lektura dla dzieci, ale jak najbardziej ktoś dorosły, kto jest otwarty na inne kultury, inny świat, jeśli ją przeczyta myślę, że uzna tą książkę za bardzo wartośćiową.

Autor opisuje w formie reportarzu swój pobyt na Grenlandii. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że książka została napisana w roku 1937. Tym bardziej jest ciekawym, ważnym dokumentem.

Głównym bohaterem jest chłopiec Anaruk. Stąd poznajemy bliżej samego chłopca, jego rodzinę, jego plemie oraz wiele przygód które go napotykają. Z drugiej strony, poznajemy dość dobrze kullturę eskimosów. I właśnie to wydaje się być niezmiernie interesującym, wartościowym aspektem książki.

Jak to jest możliwe, że ludzie, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach zachowują niesamowitą harmonię społeczną, nie znają przemocy? Zjawiskiem obcym są dla Eskimosów takie rzeczy jak kradzieże, kłamstwa, oszukiwanie, a wartością wspólną dla wszystkich jest ciężka praca, wzajemne pomaganie sobie, uczciwość, sumienność? W momencie...

To była moja lektura w drugiej bądź trzeciej klasie. Zbyt dobrze nie pamiętam jej treści ale pamiętam,że była nudna i mimo swoich kilkunastu stron bardzo się dłużyła.

Tirindeth | 2012-09-16

Sympatyczna opowieść dla młodszego odbiorcy. Jako mała dziewczynka bardzo lubiłam tę książkę ;)