Anaruk, chłopiec z Grenlandii

1 116
Anaruk, chopiec z Grenlandii
Gosia

Inne wydania

Opis przygód 12-letniego Eskimosa, Anaruka, jest rezultatem pobytu autora na Grenlandii. Książka stylem i formą jest nieco bardziej zbliżona do reportażu niż klasycznej powieści przygodowej. Autor stara się w niej opisać codzienne życie Eskimosów, przytacza też kilka inuickich legend.
Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

• Większy kawałek nieba
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Saga Puszczy Białowieskiej
  • Sen sów
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Pani Noc
  • Historia pszczół
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Cześć, co słychać?
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Owieczki dobre, owieczki złe
Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,71 (7 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

8,66 (290 ocen i opinii)
Historia pszczół
Maja Lunde

7,82 (39 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Owieczki dobre, owieczki złe
Joanna Cannon

9 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
RudaZołza | 2013-06-18

Nienawidziłam w podstawówce, nienawidzę do dziś. To była pierwsza samodzielnie przeczytana przeze mnie książka. Sprawiła, że znienawidziłam czytanie. Na szczęście dwa lata później zetknęłam się z "Dzieci z Bullerbyn". Lindgren przekonała mnie, że warto dać słowu pisanemu drugą szansę ;).

Ervisha | 2010-10-24

Tę niewielkiego formatu książeczkę przeczytałam wiele lat temu (w II klasie była to moja lektura).
Trzeba od razu powiedzieć, że nie jest to powieść przygodowa w ogólnym rozumieniu tego słowa. Książka jest raczej opisem tego co przeżył jej autor podczas swojego pobytu na Grenlandii.
W ten sposób można zaliczyć tę opowieść do literatury faktu, do literatury podróżniczej. Ale oczywiście oprócz wątków typowo opisowych pojawiają się krótkie opisy przygód głównych bohaterów (Anaruka, jego ojca i przyjaciół). Autor przytoczył również kilka eskimoskich legend.
Książka opowiada o życiu Eskimosów w trakcie prawie całego roku kalendarzowego, autor dość skrupulatnie opisuje ciężki (w porównaniu do naszych standardów) los Eskimosów, którzy muszą nieustannie walczyć o przetrwanie. Ich może prymitywne, z naszego punktu widzenia, życie jest jednak bogate w wiele fundamentalnych wartości, które autor chwali. Są to uczciwość, pracowitość, przyjaźń i chęć poświęcenia się dla reszty...

Wiórek | 2010-10-25

Jedyne co pamiętam to to, że autor dał Anarukowi kuchenkę gazową... No cóż ciekawy prezent :-)

Najnudniejsza książka jaką czytałam!
Dłuży się niemiłosiernie, nie wiem, czego ma uczyć i po co jest lekturą trzeciej klasy!

Marcin | 2015-09-12
Przeczytana: 11 września 2015

Za dzieciaka było to dość siermiężne jak na trzecią klasę podstawówki. Sięgnąłem teraz i nawet mi się podobało. Bardziej reportaż, dokument, niż opowiadanie. Fabuły prawie brak, jest jakiś narrator, jakaś rodzina Eskimosów i jakiś tam Anaruk (który wcale nie jest głównym bohaterem jak sugeruje tytuł). Doceniam walor edukacyjny, nad którym jednocześnie mam wątpliwości. Owszem dzieci mogą dowiedzieć się dużo o życiu i zwyczajach ludu jakim są Eskimosi, ale część z owych zwyczajów dla naszej kultury może brzmieć dość okrutnie. Opisy zabijania zwierząt, oprawiania skór i wytapiania tłuszczu... nie wiem czy to się nadaje dla klas trzecich. Dla mnie było to ciekawe, choć piszę i oceniam z punktu osoby dorosłej. Dzieciom niekoniecznie musi się to podobać. Z obserwacji widzę że jest to dla nich napisane zbyt ciężko, nudno i męcząco.

Jucia58542 | 2014-02-28
Przeczytana: 05 stycznia 2010

Nie podobała mi się ta książka, za dużo tam było o polowaniach i robienia sobie ubrań ze skóry zwierząt czego ja nie lubię.

To była moja lektura w drugiej bądź trzeciej klasie. Zbyt dobrze nie pamiętam jej treści ale pamiętam,że była nudna i mimo swoich kilkunastu stron bardzo się dłużyła.

Tirindeth | 2012-09-16

Sympatyczna opowieść dla młodszego odbiorcy. Jako mała dziewczynka bardzo lubiłam tę książkę ;)

Lila21 | 2015-11-22

Powrót do dzieciństwa ;-) wspaniała książka o chłopcu, który jest eskimosem...

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.