Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Okładka książki Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki Holly Jackson
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Holly Jackson
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Books4YA Cykl: Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 1)
A Good Girl's Guide to Murder
Books4YA
2019-06-19
2019-06-19
2019-05-02
9788381541954
Ernest Kacperski
thriller literatura dla młodzieży kobieta morderstwo tajemnica humor
Inne

Łatwo się ją czyta. Mnie osobiście bardzo wciągnęła i podobał mi się zwrot akcji.

Może ze względu na mój wiek, liczbę przeczytanych książek, ta mnie rozczarowała. Świetne oceny, ale język i historia zupełnie nie dla mnie. Infantylna i skierowana do mało wymagającego czytelnika. Nie sięgnę po kolejną część. Szkoda czasu

Bardzo dobra, interesująca i trzymająca w napięciu. Warta przeczytania. Jedyne co dość mocno mi w niej przeszkadzało, to ukazywanie główniej bohaterki. Czytając nie byłam w stanie powiedzieć, czy opisywana jest mała dziewczynka czy prawie dorosła kobieta... Momentami wydawało mi się to dziecinne - może to kwestia zbyt dużego wyidealizowania niektórych opisów i dialogów. Ale ogólnie naprawdę mi się podobało.

Jaka jest książka, której nie możesz zapomnieć? Ja z pewnością nie zapomnę "Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki".

Zaczęłam czytać tę książkę ze sporymi oczekiwaniami i no cóż mogę powiedzieć, nie zawiodłam się! Po pierwsze postacie nawet te poboczne wydawały się dla mnie jak żywe, a Pip polubiłam już, od pierwszych stron 💕 Jest ciekawą i rozbudowaną główną bohaterką, która popełnia błędy, ale nie jest irytująca.

Kiedy czytałam o śledztwie, sama miałam wrażenie jakbym była przy Pip i obserwowała jej poczynania, 👀✨️ razem z nią przeżywałam ogrom emocji (pod koniec ryczałam, ale nie powiem, dlaczego 🤐) i odkrywanie mrocznych sekretów, które po latach wychodziły na jaw. Opisy nie są nużące, ale jak już są potrzebne, to są dopracowane 👍. Dobrze mi się ją czytało, jest napisana w stylu, który jest przyjemny i mi podpasował, na tyle, że sięgnę po następne tomy. Niestety pojawiają się wulgaryzmy, czego nie lubię.

Zakończenie, powiem szczerze, zryło mi mózg 🤯🤯🤯. Ogólnie cała ta książka. Była genialna i jest jedną z najlepszych tego gatunku, które czytałam. Nie sposób domyślić się końca, który naprawdę mnie zaskoczył. Jednak mimo nieprzewidywalności to jakoś nie mogłam się przekonać, że tak właśnie się skończyło. W ogóle nie byłam przygotowana na taką ilość akcji, jak i plot twistów 🫣😳

Polecam tę książkę, jednak wiem, że nie każdemu przypadnie do gustu jej klimat i tematyka.

Niektóre książki od dłuższego czasu stoją na naszej półce i zbierają kurz. Z jakiegoś powodu nie możemy, bądź nie mamy ochoty po nie sięgnąć, ale kiedy już się to wydarzy, to zastanawiamy się dlaczego tak długo z tym zwlekaliśmy. Tak też i było w moim przypadku przy „Przewodniku po zbrodni według grzecznej dziewczynki”. Książka ta zalicza się do kryminałów młodzieżowych, ale gdyby zamienić poszczególne postacie na dorosłych, to na spokojnie mogłaby uchodzić za dobry kryminał. Pozycja ta intryguje już od pierwszych stron i staje się jeszcze ciekawsza, kiedy dowiadujemy się jaki jest tegoroczny temat projektu szkolnego Pippy. Jej zapiski z prowadzonego śledztwa są bardzo ważnym elementem tej historii i wiele wnoszą do fabuły - zawierają wszystkie przeprowadzone dotychczas wywiady, a także informują nas o postępach w sprawie. Poboczne komentarze głównej bohaterki do poszczególnych zajść są owiane czarnym humorem, co sprawia, że podczas ich czytania możemy nieco odetchnąć, a nawet delikatnie się uśmiechnąć. Nie brakuje tutaj również stale rosnącej listy podejrzanych, którą konstruowałam wraz z główną bohaterką, angażując się przy tym jeszcze bardziej w tę historię. Mogę wręcz stwierdzić, że toczyłam swoje własne małe śledztwo, zapisując pewne sugestie bezpośrednio na kartkach książki. Dużo mi jednak brakowało do kreatywności Pippy, a także jej pracowitości. Bohaterka oddaje temu projektowi całe swoje serce i jest w stanie wiele poświęcić dla dobra sprawy, przez co wielokrotnie omal nie przepłaciła za to życiem. Mocno wierzy w to, że Sal Singh nie zamordował swojej dziewczyny, Andie Bell . Pomimo to, że policja oraz całe miasteczko uznało go za winnego, główna bohaterka wcale nie jest tego taka pewna. Ta historia pokazuje jak system wielokrotnie potrafi olać sprawę, przez co potem cierpią nieodpowiedni ludzie. Sal nie musiał już codziennie mierzyć się z łatką mordercy, ale jego rodzina już tak. Byli oni tak piętnowani przez społeczeństwo, że zaszyli się w domu, do którego każdy bał się chociażby zbliżyć. Mówiąc każdy, mam na myśli wszystkich oprócz Pippy. To ona wykazała się ogromną odwagą pukając pewnego dnia do domu Singhów. Takim sposobem zyskała partnera w śledztwie, którym był brat domniemanego zabójcy, Ravi. Ich wzajemma troska o siebie była bardzo rozczulająca, jednak nie do końca pragnęłam, aby główną bohaterkę połączyła z nim relacja miłosna. Uważam, że byli oni świetnymi przyjaciółmi , ale jestem w stanie też zrozumieć, że wątek miłosny musi być, a innego kandydata nie było na horyzoncie. Tak jak wspomniałam już wcześniej, ja również zabawiłam się w detektywa, jednak choćbym chciała, to nigdy nie wpadłabym na takie rozwiązanie jakie zasugerowała autorka. Było ono dla mnie niemałym zaskoczeniem i kiedy już myślałam, że wszystko się wyjaśniło, to zaraz następował kolejny zwrot akcji, który sprawiał, że wszystko na nowo się komplikowało.Cieszę się, że rozwiązanie tej zagadki nie było takie oczywiste, zaś dużo bardziej złożone. Nie mamy tutaj jednej osoby, która zawiniła, lecz kilka i każda z nich ma coś na sumieniu. To sprawiało, że kiedy tylko zaczynałam podejrzewać jedną osobę, to zaraz dowiadywałam się o grzeszkach kolejnej, czym skutkowało zapisanie na liście podejrzanych. Jednak jak na razie, zachowam swoje podejrzenia na później, gdyż czeka mnie kolejny tom z Pippą w roli głównej.

Od dawna wiadomo, że to Sal Singh zabił Andie Bell. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Jednak Pippa Fitz-Amobi postanawia zbadać tę sprawę jeszcze raz – co, gdyby policja się myliła? Co jeśli to nie on, a morderca cały czas grasuje na wolności?

Tak oto rozpoczyna się podróż po “Przewodniku po zbrodni według grzecznej dziewczynki”.

Andie z pozoru jest idealną dziewczyną, wręcz aniołem. To jednak tłum wykreował ofiarę porywacza na taką postać. Pip, w miarę zagłębiania się w sprawę, odkrywa mroczną stronę osób, które wydawały się niewinne…
Holly Jackson potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Poważne staje się błahym, a błahe groźnym. Plot-twisty, które nam serwuje, potrafią nieźle zaskoczyć, a przy tym wszystkim naturalnie wplatają się w fabułę. Żaden z nich nie wydał mi się “niepotrzebny” czy “bez sensu”.
Co ciekawe, zakończenie jest jakby “podwójne”. Dowiadujemy się kim jest morderca, do końca książki wcale nie zostało tak wiele… Tymczasem okazuje się, że to nie do końca prawda. Ta zagadka jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać – należy więc spodziewać się trzymającej w napięciu akcji do ostatniej strony.

Co jakiś czas rozdziały przeplatane są wstawkami z dziennika projektu. W kolejnych wpisach Pip zawiera swoje przemyślenia i zapisy wywiadów, których nie przeprowadziła bezpośrednio podczas opisywanych wydarzeń. Dzięki nim możemy trochę lepiej poznać tok myślenia bohaterki, a także nieco się pośmiać – dziewczyna nie szczędzi drobnych uszczypliwości.
Śledztwo toczy się przyjemnie, ale tylko do momentu, gdy nieodpowiednie osoby się o nim dowiadują. Do czego posunie się Pip, by chronić bliskich, a jednocześnie dotrzeć do prawdy, gdy nad jej głową zawisa realne niebezpieczeństwo?

Doceniam określenie zamkniętej grupy podejrzanych. To sprawia, że możemy nie tylko śledzić poczynania dwójki “detektywów”, lecz rozwiązywać zagadkę wraz z nimi, snuć teorie i samemu domyślać się tożsamości mordercy. Takie kryminały są najlepsze!

Przebieg znajomości Pippy z Ravim był dla mnie dość przewidywalny. Spodziewałam się tego, co Holly Jackson wplotła w epilog. Według mnie – nawet mimo, że pomiędzy ostatnim rozdziałem a epilogiem upłynęło trochę czasu – przeskok w stopniu relacji był nieco zbyt duży. Mimo tego przyjemnie czytało się o rozwoju ich przyjaźni.

W książce poruszane są trudne tematy, między innymi n4rk0tyki, gw4łt czy prześIad0wanie. Może również zaboleć fakt, że w trakcie umiera pies. Nie z przyczyn naturalnych, a przez kogoś. To był jedyny moment, kiedy “Przewodnik…” wycisnął ze mnie łzy. Osobiście zalecam trzymania się sugerowanego przez wydawcę wieku - 15+. Sięgając po tę pozycję, miejcie powyższe na uwadze – potrafi nadszarpnąć nerwy…
Pierwszy tom trylogii o Pip jest według mnie książką bardzo dobrą, jednak nie idealną. Czytałam z zainteresowaniem, jednak w większości nie tak dużym, by nie móc oderwać się od lektury. Druga połowa “PPZWGD” zdecydowanie wciąga bardziej.
Jednocześnie ciekawi mnie co zdarzy się w następnych tomach, skoro sprawa Andie Bell została domknięta do końca już na kartach tej powieści. Z mojej strony – 8/10. Było super, jednak chcę jeszcze czegoś więcej.

Andie z pozoru jest idealną...

"Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki" autorstwa Holly Jackson to zaskakujący, lekki i wciągający kryminał, który trzyma czytelnika w napięciu. Jackson mistrzowsko spina wielowątkową fabułę i sprawia, że książka staje się niezwykle trzymającą przy sobie opowieścią.

Atutem tej książki jest nie tylko wciągająca fabuła, ale również niezwykły klimat wprowadzony w świat nastolatków. Każdy rozdział dostarcza nowych tajemnic, które sprawiają, że chce się czytać dalej, by poznać kolejne zwroty akcji i rozwikłać zagadkę zbrodni. Autorka zręcznie posługuje się cliffhangerami, które sprawiają, że książka staje się prawdziwą "stronniczką" nie do odłożenia.

Warto również podkreślić zminimalizowany wątek romantyczny, który w żaden sposób nie przytłacza głównej fabuły. Jackson skupia się głównie na napięciu i zagadce kryminalnej, co sprawia, że czytelnik może całkowicie poświęcić się rozwiązaniu tej zagadki, nie rozpraszając się nadmiernie wątkami miłosnymi.

Podsumowując, to przyjemny thriller, który z pewnością przypadnie do gustu młodszym fanom gatunku. Holly Jackson w mistrzowski sposób buduje atmosferę, konsekwentnie zwiększając poziom napięcia u czytelnika aż do zaskakującego finału.

Bardzo starannie wymyślona intryga, wszystko "się klei", a zarazem poruszony jest palący w świecie mediów społecznościowych problem wykluczenia i manipulacji.

Czy to można nazwać kryminałem młodzieżowym czy już normalnym kryminałem? Chyba jeszcze łapie się do 1 kategorii i jeśli tak jest, jest to najlepszy kryminał młodzieżowy jak czytałam, który może konkurować z normalnymi kryminałami. Uwielbiam pomysł na poprowadzenie fabuły jak projekt do szkoły. A Pipa… ah uwielbiam ją 🙌🏻 FENOMENALNIE się bawiłam podczas słuchania. Kilka razy myślałam, że mamy już koniec a tu kolejny zwrot akcji i kolejny och co to była za super książka ❤️

Świetny rozrywkowy kryminał dla młodzieży :)

Świetny rozrywkowy kryminał dla młodzieży :)