Królestwo Popiołów

Okładka książki Królestwo Popiołów Sarah J. Maas
Okładka książki Królestwo Popiołów
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros romantasy
romantasy
Kingdom of Ash
Uroboros
2019-04-29
Marcin Mortka

Wow, czy ja naprawdę właśnie po tylu latach zakończyłam tą przygodę? Przyznam, że po drodze było różnie - jedne tomy podobały mi się bardziej, inne mniej, ale całość oceniam na dobrą serię. Przy ostatnim tomie trochę się pogubiłam na początku i miałam wrażenie, że coś mnie ominęło, czasem ciężko było przebrać, bo objętościowo to jest straszne (czasem się trochę dłuży). Ale samo zakończenie? Tak bardzo w punkt! Ostatnie strony to taka pełna satysfakcja, a koniec pozostawił mnie w uczuciu spełniania i zadowolenia. Lubię takie zakończenia :)

Minęło już sporo czasu odkąd zakończyłam ten cykl i kiedy tylko przypomnę sobie o kierunku, w jakim podążył, zastanawiam się: dlaczego?

I stało się . Opowieść dobiegła końca . Opowieść pełna barwnych postaci , pięknych opisów przyrody i wspaniałych heroicznych czynów. Sarah w ostatnim tomie zaprosiła nas na ucztę wieńcząca całość serii. Wręcz w niemożliwy sposób tempo akcji zostało jeszcze podkręcone. Nic do końca nie było pewne i klarowne . Dawno ale to naprawdę dawno nie dostałam w prezencie takiego wachlarza emocji . Byłam zaskoczona , gdy w pewnym momencie poczułam łzy . I pomimo ,że przez całość opowieści bawiłam się wyśmienicie i zakończenie w pełni mnie zadowoliło , czuję się lekko odrętwiała. Ta seria na długo zostanie w mojej pamięci , jak i lekka nostalgia z nią związana. Przykro mi z powodu historii niektórych bohaterów , jednak rozumiem, że całość nie może być aż tak kolorowa jakbyśmy chcieli. Całym serduchem polecam wam serię Szklany Tron - jest godna Uwagi przez duże U.

Ta seria zaczęła się jak najgorszy fantastyczny paździerz, a kończy się zadziwiająco znośnie. Cieszy mnie to, że z biegiem czasu Maas zaczęła wyrabiać sobie całkiem dobry warsztat i te powieści dojrzewają i ewoluują w trakcie. Generalnie zakończenie jest dobre, trochę poniewiera serce, chociaż momentami odrobinę przeciągnięte.

Każdy już wie, że ta seria jest wspaniała… Pragnę tylko dodać, że osobiście kocham wątek wiedźm i samej Manon, ogromnie wzruszała mnie jej przemiana. Wspaniałe, silne żeńskie postaci i prawdziwe więzi między przyjaciółmi to coś za co będę kochać te książki już zawsze.

⚔KRÓLESTWO POPIOŁÓW⚔

9/10 ⭐️

⚔Życiowa podróż Aelin – od niewolnicy do królowej niegdyś wielkiego królestwa – osiąga swój rozdzierający serce finał, gdy wybucha wojna na świecie.
Gdy wszystkie wątki w końcu się łączą, wszyscy muszą stanąć do walki o przyszłość. Niektóre więzy pogłębią się jeszcze bardziej, podczas gdy inne zostaną zerwane na zawsze w wybuchowym ostatnim rozdziale serii Szklany tron.⚔

⚔Tom 7

⚔Porywająca historia, która chwyta za serce.

⚔Nie wszystko może pójść zgodnie z planem, ale na pewno jesteśmy w stanie iść ścieżką jaką sobie wyznaczymy

______________________________

#oczamiksiazki #recenzja #szklanytron #królestwopopiołów #sarahjmaas #bookstagrampl #book #bookstagram #bookstagrampolska #booklover #books #bookaddict #booknerd #booklove #bookblogger #bookreview #bookobsessed #booktok #booklife #bookart #ksiazka #ksiazki #książkoholik #ksiazkoholizm #ksiazkowelove #ksiazkimojamilosc #książkoholiczka #książkara #ksiazkizyciem

⚔KRÓLESTWO POPIOŁÓW⚔

9/10 ⭐️

Taki feministyczny "Władca pierścieni". Czyta się fajnie :)

Taki feministyczny "Władca pierścieni". Czyta się fajnie :)

OCENA CAŁEGO CYKLU
Zabierając się do czytania Szklanego Tronu nie byłam jakoś przekonana do tej serii, myślałam, że nie przebije Dworów, które choć nie są ambitną literaturą, to jednak stanowią dla mnie niebywałą rozrywkę, sentymentalną podróż do świata fantastyki i przeromantyzowanej miłości. Pierwszy tom mnie zaciekawił, przede wszystkim faktem, że główna postać jest zabójczynią, więc już od pierwszych stron mamy do czynienia z silną, niezależną jednostką. I to jest nasz punk wyjściowy, a im dalej w las, tym, tym więcej drzew. Z tomu na tom historia zaczyna robić się ciekawsza, a bohaterka, która wydawała mi się postacią mającą mały potencjał na rozwój (albo nieciekawy potencjał na rozwój),zaczęła przeobrażać się nie do poznania. Do tego stopnia, że jak w ostatnim tomie wspominali wydarzenia z pierwszego tomu, to miałam autentyczne wrażenie, że to się działo tak daaaawno, że od tego czasu zmieniło się tak wiele, że bohaterowie są już kompletnie innymi postaciami, z innymi mindsetami i wartościami.
Po skończonej lekturze całej serii, moje subiektywne odczucie jest takie, że... ten cykl jest lepszy od Dworów! Postacie są dużo ciekawsze, bardziej trójwymiarowe, nadal wyidealizowane, ale jednak pełniejsze, głębsze. Jak przy początkowych tomach nie przepadałam szczególnie za główną bohaterką, tak z tomu na tom coraz bardziej ją lubiłam, jej postać ciekawie ewoluuje, bo nie zawsze decyzje, które podejmuje, są tymi, za którymi sama bym stała, a jednak były spójne z charakterem postaci.
Bardzo przywiązałam się do postaci drugoplanowych, szczególnie do Manon Czarnodziobej i Doriana. Cały wątek z wiedźmami, treningami, walkami miedzy klanami, przeklętą ziemią, Crochan... okraszony wątkiem miłosnym żelaznej, z pozoru twardej Manon i potężnego Doriana, który też jest zagubiony w tym wszystkim... o tym powinny być osobne tomy (jak w przypadku Chaola i Wieży Świtu czy choćby Nesty i Cassiana w Dworach),bo potencjał tych barwnych postaci, nie został jeszcze wykorzystany i czuję niedosyt. No i scena, w której trzynastka oddaje życie... nie płaczę przy czytaniu książek, ale ten fragment mnie rozwalił i przyznaję, że uroniłam łezki.
Podsumowując - podczas czytania cyklu bawiłam się wyśmienicie i podobało mi się na tyle, że będąc mniej-więcej gdzieś w połowie, JUŻ ZACZĘŁAM odczuwać tę palącą pustkę, która pojawia się przy kończeniu ksiażki, którą bardzo nam się podoba. Dziwnie mi z tym było, bo przede mną były przecież jeszcze 3 grubaśne tomy, ale ja już wiedziałam, że czytanie tego cyklu przypłacę emocjonalnym rollercoasterem, że zacznę darzyć tę serię ogromnym sentymentem.
Na pewno kiedyś zrobię jeszcze reread, co do tego nie mam wątpliwości :)

OCENA CAŁEGO CYKLU

Niesamowite, jak autorka splotła ze sobą losy bohaterów. Nie mogłam się oderwać od tej historii, a i też ze dwa razy złapałam się na tym, że jestem bliska płaczu.

Będę wspominać "Szklany Tron" do końca swoich dni. Było warto!

Będę wspominać "Szklany Tron" do końca swoich dni. Było warto!

Świetne zakończenie serii!

Świetne zakończenie serii!