Bitwa o kieł

Okładka książki Bitwa o kieł Chris Wraight
Okładka książki Bitwa o kieł
Chris Wraight Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Bitwy Kosmicznych Marines (tom 6) Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Bitwy Kosmicznych Marines (tom 6)
Warhammer 40000
Battle of the Fang
Copernicus Corporation
2019-06-21
2019-06-21
2016-11-15

Bitwa o Kieł to kolejny tom Bitew Kosmicznych Marines, cyklu, który siłą rzeczy ma trudniej od Herezji Horusa: brak w nim powiązań między poszczególnymi tomami, postacie będące klejnotami korony Warhammera 40 000, takie jak Imperator, Prymarchowie, czy Malcador Pieczętnik, praktycznie już się nie pojawiają, a wydarzeniom brak prawdziwie epickiego rozmachu i kluczowego wpływu na losu uniwersum, zmieniającego sytuację w galaktyce niekiedy o sto osiemdziesiąt stopni. Z tego powodu każdy autor, który pisze książki do cyklu Bitwy Kosmicznych Marines, otrzymuje gorszej jakości materiał i postawienie wyróżniającej się pozytywnie budowli wymaga od niego znacznie większego kunsztu. Jakim architektem literackim okazał się być Chris Wraight?

Zmagania wojskowe są opisane co najwyżej dobrze, jednak w żaden sposób nie wyróżniają się na tle nie tylko całej serii Warhammera 40 000, ale również cyklu Bitew Kosmicznych Marines. Tytułowa bitwa ma jednak inne, mocne strony: jej losy ważą się w kilku różnych miejscach, a atmosfera napięcia i zaszczucia jest wszechobecna. Zdarzało mi się wątpić w zwycięstwo głównych bohaterów w kilku innych książkach tej serii, ale w tej niemal co chwilę powtarzałem w myślach: ,,no, w tej to już nie mam wątpliwości, że nie uda im się zwyciężyć”. Jeżeli jednak klimat niepewności to dla Was za mało, zapraszam do części ze spoilerami, która być może przekona Was, że warto po tę książkę sięgnąć.
SPOILERY:

We wstępie wspomniałem, że w tym cyklu nie pojawiają się Prymarchowie. Dlatego największym zaskoczeniem tej książki był dla mnie Magnus Czerwony, Szkarłatny Król, Prymarcha Legionu Tysiąca Synów, którego znakomicie można poznać w tomie Tysiąc Synów. Jeżeli od zawsze byliście ciekawi, jak wyglądałaby walka Prymarchy, i to na dodatek takiego, który posiada największą potęgę psioniczną, z Zakonem Kosmicznych Marines pozbawionym ochrony swojego Prymarchy, Bitwa o Kieł Wam to ukaże. Sama tytułowa batalia nie toczy się – w przeciwieństwie do innych książek Bitew Kosmicznych Marines – o honor Astartes, czy o ocalenie przypadkowej planety, a nawet nie o samą siedzibę Zakonu, jaką w przypadku Kosmicznych Wilków jest Fenris; stawka jest znacznie większa, ponieważ od wyniku starcia zależne są przyszłe losy nie tylko Zakonu, ale nawet Imperium. To właściwie pierwszy raz w historii tego cyklu, kiedy czytelnik poznaje wydarzenia, o których wie, że ich istotność nie skończy się wraz z ostatnią stroną tomu, ale które mogą mieć wpływ na całe uniwersum. Jeżeli chodzi o bohaterów, to oczywiście nie posiadają głębi psychologicznej postaci Dostojewskiego, ale w skali Warhammera 40 000 wypadają pozytywnie. Mamy Kosmicznego Wilka, który przez rozsądek i kontrolowanie wściekłości narażony jest na ostracyzm ze strony współbraci; poznajemy Tysięcznego Syna, odczuwającego silną miłość do swego ojca, z ubolewaniem dostrzegającego, jak bardzo zmienił się jego Legion, a także niepragnącego zemsty na Kosmicznych Wilkach, czym wyróżnia się wśród innych Kosmicznych Marines ze swojego Legionu; poczytamy o innym synu Magnusa, który z jednej strony akceptuje swoje przeznaczenie, z drugiej stara się stawiać mu opór; zapoznamy się z przywódcą Kosmicznych Wilków, który pomimo siły, odwagi i talentu wojskowego, wykazuje się krótkowzrocznością, co jest o tyle ciekawe, gdyż właściwie we wszystkich książkach Warhammera 40 000 wyżsi dowódcy wśród Astartes byli bohaterami bez skazy.

KONIEC SPOILERÓW:
Są tylko trzy książki z cyklu Bitwy Kosmicznych Marines, które poleciłbym komuś, kto nie jest albo najwierniejszym fanem Warhammera 40 000, albo ogromnym miłośnikiem zmagań wojennych w realiach science-fiction: Helsreach, Upadek Damnosa, a trzecią jest właśnie Bitwa o Kieł. Powinniście znać najważniejsze wydarzenia z Herezji Horusa, żeby odnaleźć się w tej książce, ale choćby ogólna znajomość jakiegokolwiek wcześniejszego tomu Bitew Kosmicznych Marines, absolutnie nie jest potrzebna.

Minęły setki lat od kiedy Wilki spustoszyły planetę Magnusa na rozkaz Imperatora. Pościg za nim samym trwa do dzisiaj.
W końcu Arcywróg zostaje odnaleziony, z Fenrisa ruszają tam wszystkie Wielkie Kompanie Wilków oprócz jednej dwunastej pozostawionej do pilnowania rodzimej planety i twierdzy Wilków, Kła.
Jednak Magnus jest sprytniejszy i zastawia pułapkę na znienawidzonych Astrates.
Gdy oni atakują planetę na której jest Magnus jego legion atakuje Fenrisa.
Do obrony planety staje 12 Kompania ale czy dadzą radę miażdżącej przewadze przeciwnika.
Otrzymujemy akcję na wysokim poziomie, dzięki której poznamy nie tylko historię Wilków ale także co się stało z Tysiącem Synów po spustoszeniu Prospero.

Jednak Magnus jest sprytniejszy i zastawia pułapkę na znienawidzonych...

Kolejny tom Bitew Kosmicznych Marines czyli gratka dla fanów. Niestety nie jest to książka dla kogoś, kto nie zna serii. Dużo bitew, walk i odniesień do WH, która raczej nie przypadnie do gustu przypadkowemu czytelnikowi.
Ja bawiłem się dobrze.

• 0 ZDC
  • Sci-Fi
  • Science Fiction
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Bitwa o kieł