In a House of Lies

Okładka książki In a House of Lies Ian Rankin
Okładka książki In a House of Lies
Ian Rankin Wydawnictwo: Orion Cykl: Inspektor Rebus (tom 22) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Rebus (tom 22)
Orion
2018-10-18
2018-10-18

Wieje nudą z każdej strony. /

Wieje nudą z każdej strony. /

Uwielbiam książki Iana Rankina, przeczytałem z nich większość, szczególnie tych z Johnem Rebusem w roli głównej. Uważam, że jest to najlepszy pisarz kryminałów na wyspach. Jego książki przypominają mi kryminały Raymonda Chandlera z legendarnym detektywem Philipem Marlowe..

Trzyma rankinowski poziom.
Dwa dochodzenia (główne i poboczne, niezwiązane ze sobą),w których pojawia się punkt pozornie wspólny (informacja, postać, zdarzenie) – kluczowy/pomocny dla rozwiązania głównego dochodzenia.
W tle gierki w policji i skomplikowane relacje Rebusa z różnymi postaciami znanymi z poprzednich części.

Trzyma rankinowski poziom.

Byłem sceptyczny gdy wydawnictwo Albatros robiło bodaj trzecie podejście do wydawania serii z Rebusem, ale na fb zapowiedzieli że będą wydawać i wznawiać, i nadal się tego trzymają, i już zapowiadają kolejną.

Dla osób nie znających poprzednich części, to nie polecam czytania od środka, albo wybiórczo. Najlepiej trzymać się chronologii.

Można też np. zacząć od części 18 "Stojąc w cudzym grobie" (tzw reaktywacji serii),doczytać do najnowszej, i zabrać się za początkowe.

Kilka pierwszych tomów to nie są arcydzieła, ale jak się zna jego późniejszą twórczość, można poznać ten rodzący się kunszt tego niesamowitego autora.

Można też np. zacząć od części 18...

Ian Rankin to dla mnie mistrz. Czytam go od dawna. Wszystkie powieści to mistrzostwo. Rzadko kto ma taką umiejętność budowania świata przedstawionego, fabuły, opisów, charakterystyki postaci! uwielbiam. Ten tom polecam choć tutaj sławny Rebus już nie gra pierwszych skrzypiec....

Gratka dla wielbicieli Rankina i niezmordowanego Johna Rebusa.
Dziesięć lat po zaginięciu prywatnego detektywa Stuarta Bluma grupka nastolatków trafia w leśnym wąwozie na samochód, który kryje ludzkie szczątki. Nowa ekipa śledcza powraca do sprawy sprzed lat. Szybko wychodzi na jaw, że poprzednie śledztwo było wyjątkowo niedbale prowadzone, a ci, którzy brali w nim udział, sami mieli to i owo na sumieniu. Dziś wielu z nich jest już na emeryturze lub piastuje wyższe stanowiska. Ówcześni podejrzani, którzy mogli być powiązani ze sprawą, również zmienili swój status - dziś prowadzą biznesy, zasiadają w parlamencie. Dla wszystkich wznowienie śledztwa jest wyjątkowo niewygodne.
Do nowej ekipy trafia Siobhan Clarke, zaś jednym z zamieszanych w sprawę sprzed lat jest jej były przełożony, dziś emerytowany i schorowany, John Rebus...

(cd recenzji na fb)

Gratka dla wielbicieli Rankina i niezmordowanego Johna Rebusa.

Chyba najlepszy tom z serii. Aż szkoda, że z uwagi na stan zdrowia niewiele zagadek zdoła Rebus rozwiązać.

Zbrodnia sprzed lat.

Pamiętacie stworzonego przez Iana Rankina bohatera w osobie Johna Rebusa? Jeśli tak, to mam dla Was dobrą wiadomość - za sprawą "W domu kłamstw" powrócimy zarówno do wspomnianej postaci, jak również do poświęconego jej cyklu! Tym razem Rebus będzie musiał wrócić do sprawy sprzed lat, o której wie więcej, niż chce przyznać i w której, no cóż, raczej się nie popisał. Nadszedł czas stawić temu wszystkiego czoła.

W samochodzie ukrytym głęboko w lesie zostaje znalezione ciało prywatnego detektywa Stuarta Bluma (a raczej to, co z niego zostało po dziesięciu latach). W edynburskiej policji od dawna mówiło się, że dochodzenie w sprawie zaginięcia Bluma nie było prowadzone właściwie, i krążyły pogłoski, że nie chodziło tylko o zaniedbania czy niekompetencję.

Siobhan Clarke należy do zespołu, który ma zbadać zarówno zabójstwo prywatnego detektywa, jak i nieprawidłowości podczas śledztwa sprzed lat, a więc przeprowadzić dochodzenie we własnych szeregach. Szybko okazuje się, że wszyscy zaangażowani – policjanci, podejrzani, krewni ofiary – mają coś do ukrycia. A jedną z tych osób jest były przełożony Clarke, John Rebus.

Rebus wie o sprawie Stuarta Bluma znacznie więcej, niż jest gotowy przyznać. I jeśli ktokolwiek będzie w stanie rozsupłać splątane nitki tej sprawy, to jedynie on. Pytanie tylko, czy się na to zdecyduje. Bo może się okazać, że odkrycie prawdy bardzo mu zaszkodzi.

Kryminał jest z jednej strony bardzo przyjemny w czytaniu, ma przyzwoite tempo akcji, a z drugiej strony zawiera w sobie kilka zwrotów fabularnych - zwłaszcza pod koniec! - które będą w stanie zaskoczyć przynajmniej część publiki. Całość spaja osoba Rebusa, który w moich oczach stał się arcyciekawym bohaterem. Facet zna się na swojej robocie, jest inteligentnym profesjonalistą, a jednocześnie jako postać fabularna ma w sobie zarówno potrzebną takiemu bohaterowi głębię oraz ludzkie słabości, trudną przeszłość i osobiste problemy, które przydają mu wiarygodności. Takie spoiwo w osobie głównego bohatera bardzo dobrze się w tym przypadku sprawdziło.

Takie lektury robią wrażenie. I to spore! Na koniec czytelnik chce w poczuciu niedosytu jeszcze więcej, co jest chyba najlepszym wyznacznikiem tego, czy lektura była dobra. Oj, w tym przypadku była! Nie pozostaje nic innego, jak czekać cierpliwie na kolejny tom.

"W domu kłamstw" to dwudziesta druga powieść szkockiego mistrza kryminału - autora, który w uznaniu za jego twórczość otrzymał tytuł szlachecki. A konkretnie: będzie to kryminał z legendarnym już inspektorem Johnem Rebusem w roli głównej. Wieloletni czytelnicy książek Rankina znajdą tu wszystko, co sprawiło, że tak długo pozostali mu wierni. Nowym spodoba się z kolei oldskulowy detektyw, który w błyskawicznie zmieniającym się świecie pozostaje sobą, nawet jeśli rzuca palenie, odstawia alkohol i przygarnia psa. Rebus kierujący śledztwem z tylnego siedzenia i tak pozostaje gwiazdą!

Gorąco polecam!

Albatros - dziękuję.

#wdomukłamstw #ianrankin #johnrebus #albatros #wydawnictwoalbatros #sensacja #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #sensacja #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Zbrodnia sprzed lat.

Bardzo lubię serię książek Iana Rankina o niezależnym detektywie Johnie Rebusie. I tym razem się nie zawiodłam. Akcja jest ciekawa, sam Rebus jak zawsze bezczelny i arogancki, ale ze specyficznym poczuciem humoru. Wspaniała lektura!

To już kolejna powieść z Johnem Rebusem w akcji. Kto jeszcze nie spotkał na swojej drodze tego bohatera, to teraz ma okazję nadrobić zaległości. A przyznam, że John ma specyficzny charakter i zaskakujące poczucie humoru. Tylko denerwuje mnie, że nie rozstaje się z papierosem. Ale można z nim się świetnie bawić, nuda na pewno nie grozi …
Nastoletni chłopcy podczas zabawy w lesie odnajdują przykryte liśćmi auto, a w nim zwłoki mężczyzny. Okazuje się wkrótce, że to ciało zaginionego ponad dziesięć lat temu prywatnego detektywa, Stuarta Bluma. Tajemniczą poliszynela był fakt, że poprzednie dochodzenie w sprawie zaginięcia Bluma było prowadzone powierzchownie, na wiele kwestii przymykano oko i przebąkiwano o wątku korupcyjnym w szeregach policji. A to śledztwo prowadził też Rebus …
Znajoma Rebusa, policjantka Siobhan Clarke, zostaje włączona w to dochodzenie. A z drugiej strony cały czas jest w kontakcie z Rebusem, on będący na emeryturze, naprowadza ją na pewne tory. Ale czy tak powinno być? Na pewne są łamane pewne panujące w policji zasady, ale z drugiej strony, już raz zaniedbano to śledztwo, więc nic pewnie nie jest w stanie bardziej zaszkodzić tej sprawie. Wiadomym jest, że Rebus na temat relacji Bluma z innymi osobami, jego zniknięcia i licznych występków wie więcej, niż nie jeden policjant prowadzący teraz dochodzenie. Czy stary schorowany policjant okaże się pomocny? Czy jego policyjny nos i szerokie kontakty zostaną teraz wykorzystane? A może zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zaniedbania sprzed lat? Niecodzienne dochodzenie przed wami, nie ociągajcie się, usiądźcie wygodnie, bo będzie one dość skomplikowane i absorbujące …
W domu kłamstw to dwie ciekawe sprawy kryminalne, niby ze sobą powiązane, niby nie mające punktu stycznego. Ale naprawdę trzeba być skupionym i wnikliwym, aby zanurzyć się głęboko w pracę śledczych i nie zgubić wątku. Wydaje się, że praca policjantów sprawnie zmierza ku końcowi, a jednak to złudne spostrzeżenie. Gdy jesteśmy przekonani, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, dzięki umiejętnościom literackim autora, zostajemy zarzuceni nowymi pobocznymi kwestiami, aby celowo stracić poczucie, że nasz trop jest słuszny i właściwy. I tak nieustannie przez całą fabułę. Nie oczekujmy szybkiej akcji w zawrotnym tempie, nieograniczonego dynamizmu. Wszystko toczy się dość spokojnym, nawet chwilami flegmatycznym tempem. Ale najważniejszy w tym całym ambarasie jest John Rebus. On jest niesamowity, z każdą sprawą lepszy i dojrzalszy, jak markowy trunek. Genialny, ze specyficznym poczuciem humoru, potrafiący sobie zjednywać wielbicieli. Każda sprawa z nim w tle, to gwarancja udanej zabawy i mile spędzonych chwil, chwilami cierpkich i gorzkich, ale zawsze pełnych emocji.
Po tę powieść warto sięgnąć chociażby dla samego Rebusa. Chwile z nim to niesamowite emocje, wrażenia wyniesione na piedestał i zakończenie, o jakim można sobie wymarzyć. Oczywiście nieoczekiwane, jak przystało na kultowy kryminał.
Czy John Rebus również tym razem odegrał znakomitą życiową rolę? Niech każdy czytelnik sam udzieli odpowiedzi na to pytanie …

Nastoletni chłopcy podczas zabawy w...

• Kryminały
  • Przeczytane 2023