Gitara i inne demony młodości

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura piękna
brzanka

Historia o młodości i przyjaźni zrodzonej w industrialnych krajobrazach Nowej Huty i mieszczańskim Krakowie. Ta książka to wbrew pozorom pełnokrwista powieść, choć nie ucieka od wszechobecnych na jej stronach wątków biograficznych. Autor wychowywał się na pograniczu dwóch kompletnie różnych wszechświatów – Nowej Huty i Krakowa. A jednak w tej książce splatają się w jedną całość. Arka Pana...

Ta książka to wbrew pozorom pełnokrwista powieść, choć nie ucieka od wszechobecnych na jej stronach wątków biograficznych. Autor wychowywał się na pograniczu dwóch kompletnie różnych wszechświatów – Nowej Huty i Krakowa. A jednak w tej książce splatają się w jedną całość. Arka Pana jest przedmurzem Piwnicy pod Baranami i Collegium Novum. Środowisko „Tygodnika Powszechnego” nie koliduje z obrazami nowohuckiego socrealizmu. Na kartach książki pojawiają się cienie Wisławy Szymborskiej, Kornela Filipowicza, Marka Grechuty, Kory i Manaamu. A wszystko spaja serdeczna przyjaźń kilku nastolatków, ich marzenie o karierze muzycznej i legendarna gitara Defil Carioca. Symbol, marzenia i pamiątka.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 18 czerwca 2019 r.

„Gitara i inne demony młodości” to zapadająca w pamięć, bardzo klimatyczna opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu w czasach komuny i po przełomie 1989 roku. To również piękna, wzruszająca, ale i okraszona sporą dawką poczucia humoru historia przyjaźni.

Nowa książka Bogusława Chraboty zachwyca i wciąga od pierwszych stron. Mimo iż zainspirowana została autentycznymi doświadczeniami pisarza, nie jest autobiografią, lecz powieścią.

Akcja rozgrywa się przede wszystkim w Nowej Hucie i Krakowie, miastach, w których żyli bohaterowie.
Narrator urodzony w latach 60. minionego wieku wspomina z wielkim sentymentem kolegów z podwórka i ze szkoły, z którymi zaprzyjaźnił się w dzieciństwie. Niezwykle barwnie opowiada o wspólnych wybrykach, przygodach, pierwszych wspólnych wyjazdach, a także wielkiej miłości do muzyki, którą bohaterowie traktują jako życiową pasję. Słuchają polskich i zagranicznych wykonawców, a pociągają ich...

cat_book_read | 2019-06-15

#gitaraiinnedemonymłodości autor: Bogusław Chrabota, dziękuję @zysk_wydawnictwo za egzemplarz
Czasy dzieciństwa: leżakowanie w przedszkolu, ukrywanie jedzenia pod dywanem, gra w kapsle, wyścigówki z papieru, wykopki, a co z tym idzie pierwsze zarobione pieniądze. Szare, ponure blokowiska, a jakie barwne i zajmujące dzieciństwo. Większość z nas kojarzy ten okres, albo z opowieści rodziców, starszego rodzeństwa, bądź osobistych doświadczeń. Bieda, aż piszczy. Kreatywność dzieci i młodzieży nie miała granic. Każdy znalazł coś dla siebie lub miał jakiś zagraniczny wzorzec. Po wielu latach, miło i z wypiekami na twarzy wspominamy dawne przyjaźnie, jak i zabawne historie. Taka właśnie jest ta książka. Jest to ukłon w stronę starych przyjaciół, których już nie ma, a zasługują na to, żeby o nich opowiadać. Często nawiązujemy pierwsze znajomości w tzw. piaskownicy, są to w nielicznych przypadkach więzi na całe życie. Czasami drogi się rozchodzą , ktoś obiera inny kierunek, bo ma np. więcej...

inia | 2019-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Jeśli chcesz przenieść się do czasów PRL, do stanu wojennego i do tego w Nowej Hucie. To idealna książka dla Ciebie. W połączeniu z muzyką, eterycznym Krakowem powstaje ciekawa lektura.

Jest to lekka książka, napisana bogatym językiem, ale czyta się ją szybko. Budową przypomina mi zbiór felietonów, ale spójnych ze sobą.

Najważniejsze jest przesłanie, została napisana w hołdzie najlepszym kumplom. Muzyce, która całe życie inspirowała i pisaniu. O pasji i wielkim pragnieniu bycia Kimś.

Szczerze, w żadnej książce nie czytałam o muzyce w taki sposób. Ja ją odczuwałam. Te brzemienia gitary basowej. Te młodzieńcze porywy, zachwyty, ta beztroska, a jednocześnie marzenia o wielkiej karierze i wielkim świecie.

Ale to nie jest książka jedynie o błahostkach. Autor porusza kwestie naszych lęków czy przyjaźni, które nie wiadomo czemu powstawały. Pomimo różnic trwały do końca życia.

Przyjaźnie łączące robotniczą i inteligencką duszę. Czy też lęki ludzi dorosłych, nastolatków. Nie...

MagdaM | 2019-06-17

Cała recenzja https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/06/gitara-i-inne-demony-modosci-bogusaw.html
"Gitara i inne demony młodości" nie jest autobiografią ani żadnym pamiętnikiem. Jest powieścią obyczajową, chociaż opartą na wspomnieniach autora. Opowiada o czasach komuny, życiu, trudnościach związanych ze stanem wojennym, nie tylko w samej Nowej Hucie, ale również Krakowie i innych większych lub mniejszych miejscowościach.

Autor doskonale pokazuje przepaść między Polską a krajami zachodu. Nie tylko przepaść zarobkową, ale też mentalną, muzyczną, społeczną. Ta przepaść spotykana była praktycznie na każdym kroku.
Poza życiem o jakim wspominam, poznajemy funkcjonowanie społeczeństwa. Jak funkcjonuje młodzież w tych trudnych czasach, co jest dla niej ważne, czy przyjaźń była realna? Jak wiadomo z tą ostatnią różnie bywa, ale mam wrażenie, że dawniej, gdy każdemu było ciężko, te wzajemne relacje były mocniejsze niż obecnie i przede wszystkim były szczere...
Oczywiście nie zabrakło...

książek: 11993