Afganistan - Relacja BOR-owika

Wydawnictwo: Branta
978-83-61668-03-9
BOR, Afganistan, wojna, Polska, fakty
WIG20

Literatura faktu. Relacja jednego z polskich oficerów Biura Ochrony Rządu z pobytu w Afganistanie. Podczas kiedy w tym kraju trwa operacja antyterrorystyczna koalicji państw polska ambasada działa pod ochroną BOR. Autor opisuje bez ukrywania szczegółów jak wyglądają polskie realia służby w BOR.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2015-07-27
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka nie jest tak lekka, łatwa i przyjemna jak „Misjonarze z Dywanowa”

To lekko fabularyzowany dziennik półrocznej pracy funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu w Ambasadzie RP w Kabulu.

Głównym bohaterem jest „Młody” – świeżo po kursie w Raduczu, gdzie szkoli się funkcjonariuszy tej elitarnej służby.

Jest doskonałym strzelcem, sprawnym fizycznie, ale bez praktyki w ochronie najważniejszych osób w państwie, bo i, przepraszam – skąd ma ją mieć?

Jednak z racji braków kadrowych oraz biernego oporu bardziej doświadczonych „Borowików” wobec wyjazdu na mało prestiżową, ale za to niebezpieczną placówkę jaką jest ambasada w stolicy Afganistanu wyjeżdża razem z dwoma doświadczonymi, lecz podpadniętymi kolegami chronić budynek Ambasady. Do nich ma dołączyć dwóch funkcjonariuszy będących już w placówce w Kabulu.

Ważną informacją, jest to, co podkreśliłem – zostają wysłani jako ochrona budynku Ambasady i niczego więcej, bo pięcioosobowy zespół jest i tak z praktycznego punktu widzenia zbyt...

Klaudia Cebula | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Książka jest uzupełnionym wydaniem z 2009 roku. Liczba nowych stron jest naprawdę znaczna, natomiast wersja nie poddana jak dotychczas żadnej cenzurze (oczywiście w granicach rozsądku i tajemnic państwowych)

Afganistan. Gdy słyszę to słowo tak naprawdę myślami jestem przy telewizyjnych wydaniach Wiadomości. Będąc nastolatką nieszczególnie interesowały mnie działania zbrojne na świecie. Czasem tylko przy okazji Wigilii oglądając reportaż myślałam "To smutne...". Nie wiedziałam jednak jak wygląda to w rzeczywistości.

Książka jest fabularyzowanym dokumentem dwóch autorów. Pierwszy z nich to autor podpisujący się pseudonimem Jan Jagoda. Uczestnik misji w Afganistanie. Drugi - Władysław Zdanowicz to niejako mentor i opiekun, a teraz także wydawca. Początkowo książka wydana była jedynie pod jego nazwiskiem, ze względu na bezpieczeństwo.

Literatura faktu ma to do siebie, że jest nośnikiem wielu emocji, często skrajnych: pozytywnych i brutalnych. Tak też jest i tym razem. Relacja...

drhormon | 2010-02-19

To raczej realia pracy funkcjonariuszy BOR w Afganistanie niż opowieść o Afgganistanie. Czyta się bardzo dobrze. Niestety obraz naszych "elit politycznych" i dyplomacji, nie odbiegają od tego co niebieski ekran dostarcza dzień w dzień. Ciężka, ryzykowna praca napisana przez człowieka z wyczuciem spraw nawet jeżeli nie zna języka. Warta poświęconego czasu! Osobm interesującym się polityką i mediami polecam rozdział "Zamiana ról" z ciekawym opisem konforntacji dziennikarze vs. wojskowi. Bardzo ciekawe. Bohater sympatyczny, normalny facet. Jestem zadowolony z tej lektury.

torbozone | 2016-11-17

Interesująca pozycja lekturowa, tym bardziej ciekawa, iż prezentowana przez pracownika BOR-u, który przeżył 6 miesięcy w Afganistanie. Książka uzmysławia trud pracy żołnierzy będących na misji w kraju objętym wojną, trud związany nie tylko z samym zagrożeniem, ale przede wszystkim brakiem odpowiedniego, czasem podstawowego, wyposażenia polskich służb. Pokazuje również ignorancję wysoko postawionych urzędników i polityków, których zadaniem jest dbanie o zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa osób będą na terytorium kraju objętego działaniami zbrojnymi.

Prokulus | 2015-03-19

Książka jak dla mnie rewelacyjna. Nie ma może w niej mrożących w żyłach akcji... ale przedstawia brutalną prawdę polskich realiów.
Z niecierpliwością czekam na nowe uzupełnione wydanie tej książki, nie ocenzurowane tak jak to, ma wyjść w kwietniu. Polecam serdecznie.

OkiemMK | 2016-09-27
AnakinQ | 2016-01-20