Niebieska sukienka

Cykl: Dwieście wiosen (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Drugi tom porywającej literackiej sagi! Dwustuletnia historia, w której wielkie i małe dramaty, smutki i radości, miłość i nienawiść, przeplatają się ze sobą na przemian w zawrotnym tempie, czyniąc z tej opowieści pełną niespodzianek podróż do świata, który dawno minął. Jest rok 1920, pierwsze lata niepodległości, czas odbudowy kraju po wojennej zawierusze i scalania w jeden organizm trzech...

Drugi tom porywającej literackiej sagi!

Jest rok 1920, pierwsze lata niepodległości, czas odbudowy kraju po wojennej zawierusze i scalania w jeden organizm trzech oddzielnie dotąd funkcjonujących po obcymi zaborami.
Folwark w Osadzie, mimo iż miał szczęście znaleźć się poza bezpośrednimi działaniami wojennego frontu, nie uniknął strat, z którymi teraz muszą zmierzyć się kolejne pokolenia Maryni Popiel i Andrzeja Konarskiego.
Żyje jeszcze Florentyna, druga właścicielka folwarku. Żyje i wciąż czeka na powrót z dalekiej Syberii Kacpra Janczara. Owoc ich miłości, Klara, dochowała się trzech córek: Emilii, Klementyny i Meli, przed którymi świat teraz stoi otworem - wystarczy dokonać właściwych i rozsądnych wyborów. One jednak, jedna po drugiej, dokonują takich, z którymi rozsądek - zwłaszcza w mniemaniu ich matki - niewiele ma wspólnego, uruchamiając ciąg dramatycznych zdarzeń, o jakich w tej pięknej i cichej dolinie na jakiś czas już zapomniano.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl

źródło okładki: Materiały wydawcy

Anna | 2019-05-29
Przeczytana: 28 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA.

„Niebieska sukienka” to druga część sagi „Dwieście wiosen” Grażyny Jeromin-Gałuszka. Kontynuacja losów bohaterek „Folwarku Konstancji”. Bohaterek, bo w powieściach tej autorki najważniejsze są kobiety. To one mają głos.
Akcja zaczyna się w pierwszych latach niepodległości. Toczy na przestrzeni lat 1920-1922. Co jakiś czas jednak mamy możliwość zajrzeć do przeszłości.
Florentyna, nestorka rodu, druga właścicielka folwarku wciąż czeka na powrót z Syberii ukochanego, Kacpra Janczara. Owoc ich miłości, Klara nieustannie zamartwia się losem swoich trzech dorosłych córek. Emilia, Klementyna i Mela nie zawsze dokonują rozsądnych wyborów. Klara nie jest tak postępowa jak Florentyna, jej matka. Coraz częściej jednak zastanawia się nad słowami nestorki rodu, która nie tak dawno powiedziała do niej:

”Twoje córki to kobiety dwudziestego wieku, pora , żebyś i ty przynajmniej jedną nogą w nim stanęła.”

Historia tych kobiet jest burzliwa i dramatyczna....

ZaczytanaPrzyczyna | 2019-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Powieść „Niebieska sukienka” to drugi tom sagi rodzinnej „Dwieście wiosen” Pani Grażyny Jermonin-Gałuszka. Czekałam na nią od lutego, gdyż poprzedni tom „Folwark Konstancji” zachwycił mnie. W dużym skrócie Folwark to piękna opowieść o jego powstaniu. O czym jest Niebieska sukienka? Mogę się tylko domyślać, że to kontynuacja historii Florentyny.

Zacytuję Wydawcę książki – Prószyński i S-ka:
„Jest rok 1920, pierwsze lata niepodległości, wybucha wojna bolszewicka. Folwark w dolinie, mimo że szczęśliwie znalazł się poza bezpośrednimi działaniami wojennymi, nie uniknął strat, z którymi teraz muszą się zmierzyć kolejni potomkowie Maryni Popiel i dziedzica Andrzeja Konarskiego. Florentyna Janczar, teraz nestorka rodu, nadal czeka na powrót swojego ukochanego Kacpra, zesłanego na daleką Syberię. Jej córka, Klara, obecna właścicielka majątku, dochowała się trzech dorosłych już córek: Emilii, Klementyny i Meli.”

W tym tomie obserwujemy dalsze losy Florentyny. Widzimy, że w dalszym ciągu...

Maleństwo | 2019-06-14
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Najchętniej całą recenzję zawarłabym w dwóch słowach:

Piękna powieść

Wiedząc jednak, że potencjalni czytelnicy tego tekstu, czytając recenzję, oczekują nieco więcej niż tylko dwóch słów - troszkę się rozwinę.
Konstancja, (która była główną postacią w pierwszym tomie) teraz jest już siwą, lecz nadal pełną werwy staruszką. Tymczasem na Folwarku władzę dzierży Florentyna. Jej życie to głownie oczekiwanie na powrót ukochanego Kacpra z dalekiej Syberii. Oprócz oczekiwania, służy wszystkim mieszkańcom radą i pomocą. Jest sercem i mózgiem całego domostwa. A że mieszkańców jest sporo, to jest komu radzić. Wraz z Florą mieszka jej córka Klara oraz wnuczki - Emilia, Klementyna i Mela. Każda z dziewczyn jest inna, każda ma do opowiedzenia inną historię. Prowadzą swoje życie zupełnie inaczej niż chciałaby tego ich matka. W ich postępowaniu widać początek zmian, które już niedługo ogarną cały świat. Spódnice, które - ku zgrozie babci - odsłaniają już nie tylko kostki,...

Gdy wkraczamy w świat drugiego tomu powieści , w Folwarku żyją trzy pokolenia kobiet. Florentyna, wiekowa już dama, jej córka Klara oraz moim zdaniem najciekawsze osóbki w postaci jej trzech córek- Klementyny, Emilii i Meli. Jest rok ok. 1920, folwark podupadł ale teraz ma szansę znów zacząć pracować pełną parą. Dziewczęta dorosły i zaczynają wybierać własne ścieżki życia, co niejednokrotnie przyprawia ich matkę o palpitacje serca i czarną rozpacz. Tutaj bardzo wyraźnie widzimy różnice pokoleniowe. Każda z sióstr wybiera zupełnie inne życie. Nie chcę tu podawać konkretów, bo to najbardziej zaskakujące i interesujące wątki.

Powieść toczy się dwutorowo. Mamy czas obecny i ten miniony. I tutaj, niespodzianka- nie doczytałam, że "Niebieska sukienka" to tom drugi, i zaczęłam cykl od tego tomu. Z tego punktu widzenia uważam, że można czytać te dwa tomy osobno, aczkolwiek sporo stracimy. Dzięki nawiązaniom w tekście do czasu przeszłego poznamy część wcześniejszych losów naszych...

Harcownik | 2019-06-18
LubimyCzytać | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019
PaniSzmit | 2019-06-18

Trzeba mieć swoje gniazdo – wywiad z Grażyną Jeromin-Gałuszką

Grażyna Jeromin-Gałuszka w sadze „Dwieście wiosen” odmalowuje rzeczywistość sprzed lat, a nawet wieków. Dzięki plastycznej wyobraźni i wierności historycznej udowadnia, że nie jest to świat miniony bezpowrotnie. Z okazji premiery drugiej części cyklu autorka opowiada o planach na kolejne książki.

Patronaty tygodnia

Za nami jedne z ważniejszych imprez książkowych organizowanych w Polsce – Warszawskie Targi Książki i Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Nie oznacza to jednak, że rynek wydawniczy zwolni w oczekiwaniu na następne wydarzenie tego typu. Wręcz przeciwnie, wydawnictwa trzymają tempo i na początek nowego miesiąca proponują kolejne, ciekawe tytuły. Przed wami pierwsza lista czerwcowych patronatów serwisu lubimyczytac.pl.