Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

Okładka książki Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały
Andrzej Fedorowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
423 str. 7 godz. 3 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2019-06-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-06-13
Liczba stron:
423
Czas czytania
7 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381691024
Tagi:
literatura polska historia biografia Polki buntowniczki
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
258 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
448
97

Na półkach:

Książka, którą Wam dzisiaj przedstawię nie jest o grzecznych Polkach. To książka o niezwykłych Polkach, które robiły co chciały. Czym się zajmowały i dlaczego były takie niezwykłe, że trafiły na karty historii?
Nie wiem, jakim kluczem posłużył się autor, że wybrał akurat te kobiety. Nie ma wśród wybranek jakiegoś klucza, na przykład profesji, że opisał same pisarki czy lekarki. Nie ma tu wspólnego pochodzenia, bo nie wszystkie to szlachcianki, nie ma tu też wspólnego wieku, w którym żyły nasze bohaterki, bo są panie z 18,19 i 20 wieku. Zatem - kiedy ta książka wpadła mi w ręce- nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie wiedziałam, czy książka w ogóle mnie zainteresuje. Lubię wprawdzie czytać biografie, ale ta książka wydawała mi się zbiorem krótkich informacji rodem z wikipedii przypadkowo wybranych kobiet, bardziej lub mniej znanych , lub w ogóle nie znanych.
Po przeczytaniu lektury mogę ją jednak z całym przekonaniem Wam polecić. Niektóre życiorysy tak mnie zachwyciły, że nie mogłam uwierzyć iż opisane historie działy się naprawdę.
Ale ja tu gadu gadu, przejdźmy więc do sedna.
,,Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły co chciały" to prezentacja życiorysów 11 niesamowitych Polek, których wyróżnia dążenie do wolności i niezależności. Wyróżnia je chęć przeciwstawieniu się obyczajom, tradycji oraz konwenansom epoki, w której żyły.
Kogo opisał Andrzej Fedorowicz?
Opisał życie Heleny Rubinstein, którą bardzo cenię i podziwiam za stworzenie imperium kosmetycznego. Jej znajomymi byli Pablo Picasso, Rudyard Kipling, Marcel Proust, Coco Chanel, Gregory Peck, Ernest Hemingway czy James Joyce. Czy wiecie, że karierę zaczynała w Australii?
Bardzo podobała mi się biografia Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej. Co zrobi panna z dobrego generalskiego domu w wieku 20 lat, chcąc żyć po swojemu? Zatrudni się jako telegrafistka na poczcie, wynajmie mieszkanie i nie wzgardzi dodatkowymi zajęciami jako tłumaczka czy pianistka. Ale co w tym jest niezwykłego? Otóż pochłonie ją latanie, zostanie pierwszą pilotką i jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu. Jak do tego dojdzie- musicie przeczytać!
Maria Konopnicka. Wydaje się oklepanym nazwiskiem, ale ta pisarka i poetka, w wieku 30 lat zostawiła męża, i z szóstką dzieci rozpoczęła nowe życie. Debiutowała jako pisarka w wieku 32 lat.
Bardzo podobała mi się też biografia Reginy Salomei Pilsztyn. Ta to miała życie! Wiele razy spadała na dno i zawsze umiała się odbić i wypłynąć na powierzchnię. Była medyczką, handlowała ludźmi, przebywała na dworze carycy Rosji, sułtana imperium tureckiego i krymskiego chana. Takie miała barwne życie , że nie zdradzając więcej- odsyłam was do lektury.
Są inne życiorysy, może mnie mniej porywające, ale równie ciekawe.

Co je wszystkie łączy- chyba to, że nie miały lekko. W świecie zdominowanym przez mężczyzn, ośmielały się rozwodzić, zarabiać na siebie, mieć własne pasje, podróżować po świecie, żyć swoim własnym życiem. Uwielbiam w tej książce życiorysy Róży Luksemburg, Janiny Lewandowskiej, Reginy Salomei Pilsztyn i Ireny Krzywickiej. A które Wam życiorysy przypadną do gustu?

Książka, którą Wam dzisiaj przedstawię nie jest o grzecznych Polkach. To książka o niezwykłych Polkach, które robiły co chciały. Czym się zajmowały i dlaczego były takie niezwykłe, że trafiły na karty historii?
Nie wiem, jakim kluczem posłużył się autor, że wybrał akurat te kobiety. Nie ma wśród wybranek jakiegoś klucza, na przykład profesji, że opisał same pisarki czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    308
  • Chcę przeczytać
    289
  • Posiadam
    14
  • 2022
    14
  • Audiobook
    13
  • 2021
    13
  • Teraz czytam
    12
  • 2023
    11
  • Legimi
    10
  • 2019
    9

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały


Podobne książki

Przeczytaj także