Płynąc do domu

Wydawnictwo: Znak
Swimming Home
literatura piękna
tree

Wyjaw mi historię swego życia, a ja pomogę ci o niej zapomnieć. Willa pod Niceą, wibrujące napięciem gęste powietrze, przesycone zapachem rozgrzanej ziemi. W basenie unosi się nagie kobiece ciało. To Katie Finch – rudowłosa miłośniczka roślin, której niespodziewana obecność zburzy przez lata budowany rodzinny spokój. Po tych wakacjach nic nie będzie takie samo. Levy to pełna życia,...

Wyjaw mi historię swego życia, a ja pomogę ci o niej zapomnieć.

Levy to pełna życia, inteligentna literacka bestia.
"The Telegraph"

Epika najwyższej próby.
"The Independent"

Nowatorska, świeża, a przy tym głęboka... Lektura "Płynąc do domu" jest jak użądlenie osy.
"The Denver Post"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Levy (ur.1959 w Płd. Afryce) jest brytyjską pisarką i poetką. Omawiana książka (2011) kandydowała do "the Man Booker Prize" w 2012. Według autora przedmowy wpisuje się ona w kanon "the staid (statecznej) English – middle – class - on – holiday novel". Podczas lata 1994, poeta, (polski Żyd, który w 1942 roku, w wieku 5 lat znalazł się w Anglii) Joe Jacobs (oryg. Józef Nowogrodzki) spędza wakacje z żoną Isabel, ich córką Niną i parą przyjaciół, Mitchellem i Laurą, w wynajętym domu na południu Francji. Spokój rujnuje fanka pisarza, Kitty Finch, dość poważnie niezrównoważona, w tym i w grach seksualnych. Aby było ciekawiej, ma problemy psychiczne, w tym depresję, ale zaleconych środków antydepresyjnych nie bierze.
Nim przejdę do własnej oceny książki, podaję dwie uwagi recenzentów którzy kierując się "kolesiostwem", wychwalają autorkę przypisując jej rzeczy, których tam ...

Joanna Stadler | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Śmiesznie tragiczna opowieść o... o wszystkim i o niczym z przewagą niczego.

Levy pisze świetnym językiem i ma doskonałe pomysły, ale ta powieść to takie nic. Akcja zaczyna się i konczy od znalezienia ciała w basenie. Czytelnik ma okazje zobaczyć tydzien z życia dwóch brytyjskich par, które wybrały się na wakacje na francuską Rivierę. W wynajetej przez nie willi pojawia się Katy Finch, chora psychicznie anorektyczka, która lubi chodzić nago i malować oczy zieloną kredką!

Nic mnie w tej książce nie poruszyło. Postaci i wątki zostały potraktowane pobieżnie. Dobrą stroną pozostaje język.