Niezbędnik Współczesny 1/2019

Wydawnictwo: Polityka
czasopisma
cranberry

Mówiąc lapidarnie – oświecenie nie ma dziś wzięcia. Co poszło nie tak? Gdzie nastąpiło załamanie?” – zauważa i pyta prof. Może idea wyprowadzenia ludzkości raz na zawsze w dojrzałą dorosłość była z góry skazana na porażkę, może człowiek wcale nie chce przestać być dzieckiem? Skoro tak, ilu przedstawicieli Homo sapiens na poważnie głowi się nad tym, co jest racjonalne w życiu? Niech zaprzysięgli (w swym mniemaniu) zdroworozsądkowcy nie spodziewają się jednoznacznej odpowiedzi. Racjonaliści nie powinni jednak upadać na duchu – jeśli nie chcą, by całą przyszłość ludzkiego gatunku przyszło powierzyć sztucznej inteligencji. O różnych kulturowych zdobyczach ludzkości opowiadają autorzy artykułów w tym wydaniu „Niezbędnika”. Choć bowiem nasza racjonalność jest wątpliwa, to wielu nie poddaje się dziejowemu pesymizmowi i uparcie poszukuje rozsądnych rozwiązań. Albo, przynajmniej, zrozumienia tego, co się z nami i wokół nas dzieje.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

• Zakon Drzewa Pomarańczy
  • Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę
  • Nierozłączki. Heca z opiekunką
  • Mara
I tak nie przestanę Cię kochać
Jacek Skowroński , Maria Ulatowska

6,75 (4 ocen i opinii)
Łańcuch
Adrian McKinty

7,68 (34 ocen i opinii)
Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Kelsey Miller

Noc, kiedy umarła
Jenny Blackhurst

6,79 (39 ocen i opinii)
Ludzie potrafią latać
Daniel Koziarski , Małgorzata Warda , Agnieszka Lingas-Łoniewska , Daniel Radziejewski , Jolanta Kosowska , Anna Kasiuk , Rafał Cichowski , Anna Szafrańska , Alicja Sinicka , Magdalena Knedler

7,33 (9 ocen i opinii)

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska , Michał Kuźmiński

9 (8 ocen i opinii)
cranberry | 2019-05-23
Przeczytana: 20 maja 2019

Podtrzymuję wcześniejszą opinię, że świetny był pomysł, żeby kontynuować wydawanie Niezbędnika z poszerzonymi artykułami, ale dla odmiany - bardzo różnorodnymi jeśli chodzi o temat.
Bardzo zachęcam! Mam w prenumeracie cyfrowej, ale nawet jeżeli ktoś nie czyta Polityki regularnie, warto te 4 razy do roku kupić na papierze sam Niezbędnik.