Zbyt głośna samotność

Okładka książki Zbyt głośna samotność
Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala literatura piękna
122 str. 2 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala
Tytuł oryginału:
Příliš hlučná samota
Wydawnictwo:
Świat Literacki
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Data 1. wydania:
1993-05-27
Liczba stron:
122
Czas czytania
2 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8388612492
Tłumacz:
Piotr Godlewski
Tagi:
literatura czeska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1987 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
744
698

Na półkach: ,

W moich literackich podróżach nieoczekiwanie na drodze stanęła twórczość Bohumila Hrabala, który do tej pory nie był mi szerzej znany. Jednak w powojennej Czechosłowacji był szeroko cenionym pisarzem, często piszącym z dystansem i z przymrużeniem oka o otaczającej go rzeczywistości. "Zbyt głośna samotność" jest dziełem uznawanym za jedno z jego największych osiągnięć.

Opisuje w nim samotnego Hantę, człowieka który przez całe swoje dorosłe życie pracuje przy prasowaniu makulatury. Podczas tego wydawałoby się monotonnego zajęcia utylizacji książek, bohater poznaje los milionów papierowych dzieł asystując w ich ostatniej drodze. Bez wątpienia miłośnik słowa pisanego ratuje od śmierci wiele ze znalezionych podczas swojej pracy tomów.

To co najbardziej zauważyłem podczas czytania tego krótkiego utworu, to ogromna samotność przebijająca z kartek książki. Hanta zachowuje się niczym subtelny rzeźnik literatury, jak artysta decydujący o tym co może zostać uratowane z pogromu a co przepadnie bez śladu. Jego zajęcie pozwala mu na dużo medytacji nad otaczającą go smutną rzeczywistością. Czytelnik pogrążający się w marnej egzystencji tego rzemieślnika, przenosi się w świat nieustannej walki w kanałach podziemnego miasta gdzie myszy potrafią się mścić za swój los.

Uderzyło mnie dodawanie do każdej partii sprasowanej makulatury dzieł literatury światowej, tak jakby to w czymś pomogło w tym marnym widowisku utylizacji. Być może książki największych filozofów towarzyszące takim sprasowanym paczkom dodają im powagi, może przypominają o nieskończonej pamięci o nich. Wieczność zapewne jest jednym z tematów dzieła Hrabala. Bo nic nie jest wieczne na tym świecie, włącznie z kruchym pięknem literatury.

Spodobało mi się określenie bohatera tej symbolicznej opowieści. Nazywa się sam siebie jako "wykształconego wbrew własnej woli". Przez trzydzieści pięć lat życia obcowanie z książkami poczyniło w nim nieodwracalne skutki. Ale każda uratowana powieść powoduje, że sam o sobie dowiaduje się coraz większej ilości informacji. Hrabal ciekawie porównuje książki do oliwek w tłoczni oliwy, dopiero kiedy są miażdżone wydają z siebie to co najlepsze.

„Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.” Powyższy cytat dobitnie ukazuje nam piękny proces czytania. Bo w zasadzie dobrą literaturę się smakuje, powolutku pozwalając jej nas odmieniać. I myślę że właśnie twórczość Bohumila Hrabala może w taki sposób odmienić częściowo nasze życie.

W moich literackich podróżach nieoczekiwanie na drodze stanęła twórczość Bohumila Hrabala, który do tej pory nie był mi szerzej znany. Jednak w powojennej Czechosłowacji był szeroko cenionym pisarzem, często piszącym z dystansem i z przymrużeniem oka o otaczającej go rzeczywistości. "Zbyt głośna samotność" jest dziełem uznawanym za jedno z jego największych osiągnięć....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 852
  • Przeczytane
    2 637
  • Posiadam
    487
  • Ulubione
    198
  • Teraz czytam
    53
  • Literatura czeska
    51
  • Chcę w prezencie
    39
  • 2014
    26
  • 2021
    19
  • Literatura piękna
    17

Cytaty

Więcej
Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność Zobacz więcej
Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność Zobacz więcej
Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także