Milczenie aniołów

Cykl: Prawda zapisana w popiołach (tom 1) | Seria: Prawda zapisana w popiołach
Wydawnictwo: Videograf
katja_79

Opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień. Bohaterowie znani z "Zemsty i przebaczenia" oraz "Zanim nadejdzie jutro" tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które...

Bohaterowie znani z "Zemsty i przebaczenia" oraz "Zanim nadejdzie jutro" tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, Nadia Niechowska i Kuba Staśko to tylko niektóre postaci, znane z poprzednich sag, które spotkacie na kartach tej powieści.

źródło opisu: Powyższy opis pochodzi od wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
LubimyCzytać książek: 2432

Mówienie prawdy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Joanna Jax przygotowała tej jesieni dla swoich czytelników wyborną niespodziankę. Jest nią kolejne spotkanie z bohaterami cyklu „Zanim nadejdzie jutro”. Pojawiają się oni ponownie w pierwszym tomie nowej serii „Prawda zapisana w popiołach”, która opowiada ich powojenne dzieje.

Od końca drugiej wojny światowej minęła ponad dekada. Zesłańcy opuścili Syberię i zamieszkali w Europie. Jedni w Polsce, inni na obczyźnie. Kraj nad Wisłą, wyzwolony przez Armię Czerwoną, zmienił swoje oblicze. Nastały inne czasy, inna władza, inne porządki, inne życie. Nie wszyscy potrafili się w tej rzeczywistości odnaleźć. Jedni zamieszkali w stolicy, inni na Ziemiach Odzyskanych. Jedno było pewne – świat sprzed wojny przeszedł do historii i bezpowrotnie odszedł do lamusa. Nowe zaś nie zawsze okazało się lepsze. Powojenne porządki wielu rozczarowały. Szybko okazało się, że mimo innego ustroju nadal dobrze wiodło się tym, którzy umieli kombinować i kierować się sprytem. Prawda wciąż okazywała się nie zawsze najlepszą opcją. Czy warto było ją za każdym razem mówić? Na to pytanie można szukać odpowiedzi, śledząc losy bohaterów, których rzesze czytelników zdążyły już bardzo polubić.

Kuba Staśko mieszka w Olsztynie. Tam gra na saksofonie i tęskni za Wilnem oraz Laurą. Nie może zapomnieć o mieście, w którym spędził lata przedwojenne, i kobiecie, żonie przyjaciela, która jak nikt skradła jego serce. Pewnego dnia odnajduje ukochaną w miejscu, w którym kompletnie nie spodziewałby się jej spotkać. Zaniedbana, pijana, niegdyś piękna, trudni się nierządem i sprzedaje swoje wdzięki za butelkę wódki. Kuba wyciąga do niej swoją dłoń. Chora na gruźlicę i choroby weneryczne Laura ma szansę oderwać się od dna. Czy ją wykorzysta?

Szymek kończy aplikację adwokacką. Ma żonę, z którą niezbyt mu się układa, i synka, za którym przepada. Szymek ma nadal rogatą duszę i sporo odwagi, broniąc jak lew na sądowej sali żołnierzy AK. Przyszły adwokat stawia kontrę nowej władzy, jego żona go za to krytykuje i boi się powrotu Niemców.

Nadia Niechowska uczy się w liceum i ma starszego od siebie żonatego kochanka, poza którym świata nie widzi. Niestety ta miłość nie ma szansy na przetrwanie.

Mateusz dowiaduje się, że jest dzieckiem adoptowanym i ma żydowskie korzenie. Chce poznać swoją siostrę i ciotkę, które mieszkają w Izraelu. Gdy kończy szkołę, decyduje się na podróż do żydowskiego państwa, by tam studiować, pracować i ułożyć sobie życie. To bolesny cios dla Alicji, która kocha go jak własne dziecko.

Najnowsza powieść Joanny Jax ogromnie zachwyca i jest dowodem na to, że ta pisarka jak mało kto potrafi wyczarować swoim piórem wspaniałe, rozbudowane fabuły i poprowadzić zagmatwane losy ciekawie wykreowanych bohaterów. To nie jest łatwa proza, ale mimo to czyta się ją naprawdę wyśmienicie. Trudno oderwać się od treści, która jawi się niczym wielobarwna mozaika. Akcja rozgrywa się w latach 1956–1958. Autorka świetnie ukazuje życie w nowym systemie, który tylko pozornie jest lepszy i troszczy się o ludzi. Bardzo aktualne jest hasło, że kto nie z nami, ten przeciwko nam. Tępiony jest indywidualizm, odmienne poglądy i zapatrywania na świat. Nagminne jest werbowanie szantażem do donosów i tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. W takim świecie rodzi się miłość, przyjaźń, ale i nienawiść. Przeszłość niekiedy powraca i przypomina o pewnych sprawach sprzed lat.

Tytuł chłonęłam, obojętna na realny świat. Ciekawa byłam jedynie, czy ktoś z postaci dopadnie szczęście, dozna miłości, czy poniesie konsekwencje swoich czynów. Ta saga z historią w tle to istny majstersztyk, który z pewnością nikogo nie rozczaruje. To lektura pełna emocji, niespodzianek i historycznej prawdy. To obraz czasów, które wcale nie były łatwe. To opowieść żywa i pełna przeróżnych scen, które świetnie oddają klimat polskiego komunizmu. Tym, którzy już zakosztowali prozy Joanny Jax, nie muszę polecać przeczytania. Tym, którzy jeszcze nie znają kunsztu i talentu tej autorki, gorąco polecam lekturę. Jestem pewna, że ocenicie ją najwyższymi notami i nie będziecie się nudzić. Z serca polecam i rekomenduję.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Iliana | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Tak, jak bohaterowie tej powieści walczyli swego czasu o przeżycie w czasie wojny, tak teraz zostali wrzuceni w wir równie brutalnej rzeczywistości, która zmusza ich nie tylko o kolejną walkę o życie, ale przede wszystkim o odszukanie kolejnych dróg do samych siebie. To nie tylko bardzo realistycznie oddana powieść. Autorka doskonale, z precyzją kreśli tło społeczno-historyczne, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie i wpływ psychologicznych aspektów na poszczególne postaci. Chociaż nie miałam okazji poznać wszystkich jej bohaterów wcześniej, ci których znałam świetnie poprowadzili mnie przez fabułę i poszczególne wątki. Kolejny raz zachwycałam się lekkością i zwinnością pióra autorki, która póki co nie zawiodła mnie. Po raz kolejny otrzymałam iście wykwintny majstersztyk pobudzający wszelkie emocje i odczucia.

A tych, jak się okazuje wcale nie brakuje. Nowa rzeczywistość powojennej Polski rzuca bohaterów w różne jej zakątki. Buduje niesamowicie wzruszającą nić między...

Adrianna Michalewska | 2019-10-17

Absolutnie wspaniała. Porywająca, bardzo plastyczna opowieść o wczesnym PRL, z moimi ukochanymi bohaterami z dwóch poprzednich sag Joanny Jax. Zazdroszczę tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Nelą, Błażejem, Alicją, Hanką i całą grupą, która cudem przeżyła koszmar II wojny światowej. Teraz czeka ich dalsza podróż, przez oszalały komunizmem świat. Polecam.

Tomasz1982 | 2019-10-13
Przeczytana: 05 września 2019

Joanna Jax niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki prowadzi nas po rozdrożach życiowych historii. Realizm sytuacji i postaci wzbogacą powieść, dzięki czemu poznawana historia urozmaica nasze doznania wyjątkowej podróży w głąb intrygujących ludzkich losów, gwarantując porywy serca. „Milczenie aniołów” to pierwszy tom trylogii „Prawda zapisana w popiołach”, w której poznajemy dalszą historię bohaterów wcześniejszych dwóch serii „Zanim nadejdzie jutro” oraz „Zemsta i przebaczenie”. Zatem jeśli byliście ciekawi jak potoczyły się kolejne losy ulubionych bohaterów, najnowsza trylogia jest zaproszeniem do poznania ich kontynuacji. Wyjątkowy i ciekawy zabieg Pani Joanny spowodował, że ponownie możemy towarzyszyć im w trudnych dla nich chwilach. Ekspresja Autorki sprawiła, że na własnej skórze odczuwamy rozterki bohaterów, którzy stają przed życiowymi dylematami. Joanna Jax to niekwestionowana mistrzyni polskiej powieści historycznej oraz obyczajowej, która zapewnia nam przejmującą...

red_sonia | 2019-10-09

Joanna Jax w swojej najnowszej powieści „Milczenie aniołów” pokazuje Polskę dziesięć lat po zakończeniu wojny, w czasie kiedy mówiło się, że Rosja to przyjaciel, a śmierć Stalina czczono minutą ciszy (to potwierdziła moja babcia, która w tym czasie chodziła do szkoły). Ulice teoretycznie wolne od łapanek, a jednak Urząd Bezpieczeństwa czuwa, by obywatele nie czuli się zbyt swobodnie. W tej nowej Polsce spotykamy starych znajomych — Kubę Staśka, Nelę Domosławską, Szymka Wielkopolskiego, Nadię Niechowską i Mateusza Rosińskiego.

Kuba robi to, o czym marzył, zarabia grą na saksofonie, jednak Olsztyn to nie Wilno, a kobiety, z którymi się widuje to nie jego Laura. Niespodziewanie ich drogi znowu się krzyżują, ale Laura nie przypomina już tej samej osoby, którą była dawniej, a mimo tego Kuba nie pozwala jej kolejny raz zniknąć z jego życia.

Szymek Wielkopolski założył rodzinę i kończy aplikację adwokacką. Prowadzi sprawy niewygodnych dla nowego ustroju ludzi, bo wierzy w prawo i to,...

Casada82 | 2019-10-06
Przeczytana: 06 października 2019

Ależ miło było powrócić do bohaterów serii "Zemsta i przebaczenie".
Cyklu "Zanim nadejdzie jutro" nie czytałam, ale autorka nawiązywała do przeszłości bohaterów tak że czytało się rewelacyjnie.

AgaBan | 2019-10-02
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

„Milczenie aniołów” to kolejna książka Joanny Jax, która od pierwszych stron zachwyca, fascynuje i sprawia, że nie można przestać jej czytać. Autorka zabiera nas w świat bezdusznego komunizmu. W świat szantażu, intryg, niesprawiedliwości. W świat gdzie uczciwość i lojalność wystawione są na ciężką próbę. Często wbrew własnej woli człowiek staje się wysłannikiem diabła.
Po wielu latach walki o wolność naszej ojczyzny bohaterowie nadal żyją w ciągłym strachu, niepewności co przyniesie jutro i lęku o własną przyszłość. Pozornie wolna Polska stała się kolebką wewnętrznych konfliktów, rozmaitych spojrzeń na otaczającą rzeczywistość, wielu dylematów i nieustającej walki z własnym sumieniem. Polska stała się krajem ludzkich dramatów.
Bohaterowie zmuszani są do podejmowania decyzji wbrew sobie. Do łamania własnych moralnych zasad. Do ratowania siebie i bliskich kosztem innych. Zmagają się oni z trudną miłością, przyjaźnią często wystawianą na próbę, rozterkami dnia codziennego i demonami...

HalinkaT | 2019-09-24
Przeczytana: 24 września 2019

Lubię książki z prawdziwym historycznym tłem.

Nina | 2019-09-22
Przeczytana: 22 września 2019

Pierrwszoplanowym postaciom w „Milczeniu aniołów” wydaje się, że piekło wojny minęło, że aresztowania, walka, wywózki, tragiczna śmierć bliskich nie mogą się powtórzyć. Tym bardziej, że jest rok 1956, trzy lata po śmierci Stalina, w kraju zaczyna się coś zmieniać. A oni, ci którzy przeżyli wojenną gehennę, jakoś ułożyli sobie życie, mają szczęśliwe małżeństwa i udane dzieci. Okazuje się jednak, że polska Odwilż to bardzo krótkotrwała chwila nadziei. Bezpieka, mimo zmienionej nazwy, ma się dobrze i bezwzględnie wykorzystuje ludzkie słabości, ambicje, walkę o lepszy byt rodziny, a także nadal swoją komunistyczną wykładnię działalności okupacyjnej. Na każdego można znaleźć haka.

Bohaterami nowej sagi Joanny Jax są osoby znane z sześciotomowego cyklu „Zemsta i przebaczenie” oraz z trylogii „Zanim nadejdzie jutro”. Niektórzy wtedy byli dziećmi i nie wszystko o okupacyjnej przeszłości rodziców i opiekunów wiedzą. Wszystkim, także tym którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie,...

Inthefuturelondon | 2019-09-19
Przeczytana: wrzesień 2019

Znani z poprzednich serii bohaterowie (Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro) muszą radzić sobie teraz w nowych realiach. Młodzi ludzie, którzy mają ogromne marzenia i nowe cele do spełnienia, robią wszystko, żeby jakoś odnaleźć się w powojennej Polsce. Czy im się to uda? Czy zdołają wyciszyć traumy przeżytych lat wojny i niepokoju?

Po skończeniu poprzedniej serii byłam ogromnie ciekawa dalszych losów Neli Domosławskiej. Zastanawiałam się, co będzie robić w przyszłości i jak sobie poradzi z tym wszystkim po wojnie. Autorka całkowicie rozwiała moje wątpliwości i zafundowała mojej małej denerwującej Nelce karierę dziennikarki. Jest to o tyle świetne, że sama zastanawiam się nad tym zawodem. Czyżby ta bohaterka miała stać się moją inspiracją?

Jako dziecko, Nela była okropnie denerwująca i upierdliwa. Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1956, więc ta niesforna dziewczynka jest już dorosłą panną, której nie w głowie harce i wydziwianki. Teraz liczy się dla niej kariera i...

Aneta1974 | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Weekend spędziłam na przeczytaniu serii "Zanim nadejdzie jutro" a ze ciężko było się rozstać z bohaterami od razu przeczytałam i tom pierwszy cyklu "Prawda zapisana w popiołach" . Miło było znów spotkać bohaterów " Zemsty i przebaczenia" i dopiero co poznanych w serii "Zanim nadejdzie jutro" . Inny czas bo już lata pięćdziesiąte ale problemy w sumie te same , miłość czasem trudna wymagająca poświeceń , trudnych wyborów wszystko na tle wydarzeń historycznych. Pani Joanna tak splotła losy bohaterow obu serii że nie mogę wyjść z podziwu i ochłonąc po tak emocjonującej lekturze . Dla mnie niesamowita ksiązka żałuje tylko że teraz trzeba czekać na kolejna część ....Polecam , gorąco