Milczenie aniołów

Cykl: Prawda zapisana w popiołach (tom 1) | Seria: Prawda zapisana w popiołach
Wydawnictwo: Videograf
katja_79

Opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień. Bohaterowie znani z "Zemsty i przebaczenia" oraz "Zanim nadejdzie jutro" tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które...

Bohaterowie znani z "Zemsty i przebaczenia" oraz "Zanim nadejdzie jutro" tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, Nadia Niechowska i Kuba Staśko to tylko niektóre postaci, znane z poprzednich sag, które spotkacie na kartach tej powieści.

źródło opisu: Powyższy opis pochodzi od wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
LubimyCzytać książek: 2374

Mówienie prawdy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Joanna Jax przygotowała tej jesieni dla swoich czytelników wyborną niespodziankę. Jest nią kolejne spotkanie z bohaterami cyklu „Zanim nadejdzie jutro”. Pojawiają się oni ponownie w pierwszym tomie nowej serii „Prawda zapisana w popiołach”, która opowiada ich powojenne dzieje.

Od końca drugiej wojny światowej minęła ponad dekada. Zesłańcy opuścili Syberię i zamieszkali w Europie. Jedni w Polsce, inni na obczyźnie. Kraj nad Wisłą, wyzwolony przez Armię Czerwoną, zmienił swoje oblicze. Nastały inne czasy, inna władza, inne porządki, inne życie. Nie wszyscy potrafili się w tej rzeczywistości odnaleźć. Jedni zamieszkali w stolicy, inni na Ziemiach Odzyskanych. Jedno było pewne – świat sprzed wojny przeszedł do historii i bezpowrotnie odszedł do lamusa. Nowe zaś nie zawsze okazało się lepsze. Powojenne porządki wielu rozczarowały. Szybko okazało się, że mimo innego ustroju nadal dobrze wiodło się tym, którzy umieli kombinować i kierować się sprytem. Prawda wciąż okazywała się nie zawsze najlepszą opcją. Czy warto było ją za każdym razem mówić? Na to pytanie można szukać odpowiedzi, śledząc losy bohaterów, których rzesze czytelników zdążyły już bardzo polubić.

Kuba Staśko mieszka w Olsztynie. Tam gra na saksofonie i tęskni za Wilnem oraz Laurą. Nie może zapomnieć o mieście, w którym spędził lata przedwojenne, i kobiecie, żonie przyjaciela, która jak nikt skradła jego serce. Pewnego dnia odnajduje ukochaną w miejscu, w którym kompletnie nie spodziewałby się jej spotkać. Zaniedbana, pijana, niegdyś piękna, trudni się nierządem i sprzedaje swoje wdzięki za butelkę wódki. Kuba wyciąga do niej swoją dłoń. Chora na gruźlicę i choroby weneryczne Laura ma szansę oderwać się od dna. Czy ją wykorzysta?

Szymek kończy aplikację adwokacką. Ma żonę, z którą niezbyt mu się układa, i synka, za którym przepada. Szymek ma nadal rogatą duszę i sporo odwagi, broniąc jak lew na sądowej sali żołnierzy AK. Przyszły adwokat stawia kontrę nowej władzy, jego żona go za to krytykuje i boi się powrotu Niemców.

Nadia Niechowska uczy się w liceum i ma starszego od siebie żonatego kochanka, poza którym świata nie widzi. Niestety ta miłość nie ma szansy na przetrwanie.

Mateusz dowiaduje się, że jest dzieckiem adoptowanym i ma żydowskie korzenie. Chce poznać swoją siostrę i ciotkę, które mieszkają w Izraelu. Gdy kończy szkołę, decyduje się na podróż do żydowskiego państwa, by tam studiować, pracować i ułożyć sobie życie. To bolesny cios dla Alicji, która kocha go jak własne dziecko.

Najnowsza powieść Joanny Jax ogromnie zachwyca i jest dowodem na to, że ta pisarka jak mało kto potrafi wyczarować swoim piórem wspaniałe, rozbudowane fabuły i poprowadzić zagmatwane losy ciekawie wykreowanych bohaterów. To nie jest łatwa proza, ale mimo to czyta się ją naprawdę wyśmienicie. Trudno oderwać się od treści, która jawi się niczym wielobarwna mozaika. Akcja rozgrywa się w latach 1956–1958. Autorka świetnie ukazuje życie w nowym systemie, który tylko pozornie jest lepszy i troszczy się o ludzi. Bardzo aktualne jest hasło, że kto nie z nami, ten przeciwko nam. Tępiony jest indywidualizm, odmienne poglądy i zapatrywania na świat. Nagminne jest werbowanie szantażem do donosów i tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. W takim świecie rodzi się miłość, przyjaźń, ale i nienawiść. Przeszłość niekiedy powraca i przypomina o pewnych sprawach sprzed lat.

Tytuł chłonęłam, obojętna na realny świat. Ciekawa byłam jedynie, czy ktoś z postaci dopadnie szczęście, dozna miłości, czy poniesie konsekwencje swoich czynów. Ta saga z historią w tle to istny majstersztyk, który z pewnością nikogo nie rozczaruje. To lektura pełna emocji, niespodzianek i historycznej prawdy. To obraz czasów, które wcale nie były łatwe. To opowieść żywa i pełna przeróżnych scen, które świetnie oddają klimat polskiego komunizmu. Tym, którzy już zakosztowali prozy Joanny Jax, nie muszę polecać przeczytania. Tym, którzy jeszcze nie znają kunsztu i talentu tej autorki, gorąco polecam lekturę. Jestem pewna, że ocenicie ją najwyższymi notami i nie będziecie się nudzić. Z serca polecam i rekomenduję.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Aneta1974 | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Weekend spędziłam na przeczytaniu serii "Zanim nadejdzie jutro" a ze ciężko było się rozstać z bohaterami od razu przeczytałam i tom pierwszy cyklu "Prawda zapisana w popiołach" . Miło było znów spotkać bohaterów " Zemsty i przebaczenia" i dopiero co poznanych w serii "Zanim nadejdzie jutro" . Inny czas bo już lata pięćdziesiąte ale problemy w sumie te same , miłość czasem trudna wymagająca poświeceń , trudnych wyborów wszystko na tle wydarzeń historycznych. Pani Joanna tak splotła losy bohaterow obu serii że nie mogę wyjść z podziwu i ochłonąc po tak emocjonującej lekturze . Dla mnie niesamowita ksiązka żałuje tylko że teraz trzeba czekać na kolejna część ....Polecam , gorąco

Wojna się skończyła. Bohaterowie znani nam z poprzednich cyklów książek Joanny Jax, układają sobie życie w nowej rzeczywistości. Ich codzienność wciąż jest niepewna, krajem rządzi polityka, układy i pieniądz. Błażej, Gabrysia, Kuba i Nela radzą sobie na swój własny sposób, a ja jako czytelniczka musiałam się przyzwyczaić do zmian zachodzących w ich życiu i zachowaniu, a uwierzcie, dzieje się, oj dzieje. Jedne historie trwają, inne czas zakończyć, pojawiają się nowe, kluczowe postacie i czasem masz wrażenie, że kiedyś było lepiej, łatwiej. Ale życie płynie dalej. Nie zamierzam tutaj przybliżać szczegółowo fabuły, bo czytanie książki nie miałoby sensu. A ją czyta się jednym tchem!

"Milczenie aniołów" to pierwszy tom nowego cyklu zatytułowanego PRAWDA ZAPISANA W POPIOŁACH, więc tak naprawdę ta książka jest dopiero wprowadzeniem w całą historię. Jestem niezmiernie ciekawa, w jakim kierunku autorka poprowadzi swoich bohaterów.

Joanna Jax znów to zrobiła. Znów w swojej książce pokazuje...

Biblioteczka Rudej | 2019-09-06
Przeczytana: 06 września 2019

" Czasami los wymierza ci kopa, a za chwilę dostajesz w zamian jakąś rekompensatę. Szkoda, że nie można mieć wszystkiego naraz."

Joanna Jax to pisarka, której przedstawiać nie trzeba nikomu. To nazwisko to marka sama w sobie, precyzja, mistrzostwo i lekkość pióra. Nikt tak jak Pani Joanna nie potrafi ukazać życia zwyczajnych ludzi na tle wydarzeń historycznych. każdy kto choć raz sięgnął po książkę autorki, przepadł i z pewnością czeka na kolejne. Każda z jej książek to gotowy scenariusz filmowy. Tylko czy polscy reżyserzy byliby w stanie oddać klimat powieści Pani Joanny?
Dostałam propozycję przeczytania i zarekomendowania Milczenia aniołów od Wydawnictwa Videograf. Początkowo nie dowierzałam we własne szczęście, bo gdzie ja zwykła i skromna osoba i przedpremierowa recenzja mojej ukochanej autorki? Ale stało się i jestem z tego powodu bardzo dumna i szczęśliwa.
Milczenie aniołów to pierwszy tom sagi historyczno - obyczajowej Prawda zapisana w popiołach, która będzie miała swoją...

katja_79 | 2019-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 05 lipca 2019

Przedpremierowo
Jak to zwykle bywa z książkami Joanny Jax i tym razem- mistrzostwo. Jestem zachwycona tym, jak autorka poprowadziła dalsze losy bohaterów, jak umiejętnie posplatała wątki, tak że wszystko jest naturalne, prawdziwe. Moja ukochana postać nie mogła liczyć na happy end, ale tak to już bywa... Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, zachodzę w głowę co ta JJ wymyśli. Co czeka bohaterów cyklu? Nieprzebrana wyobraźnia i talent Joanny Jax gwarantują, że niczego nie możemy przewidzieć i że na pewno bardzo nas zaskoczy. Dla mnie ta autorka może pisać 24/7 z krótkimi przerwami na jedzenie, sen i "widzenia" z bliskimi. Ma fenomenalny talent, świetne, lekkie pióro a bohaterowie jej książek żyją naprawdę. Polecam.

Aneta P-is | 2019-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2019

[❗️❗️❗️RECENZJA PRZEDPREMIEROWA❗️❗️❗️]

„Milczenie aniołów” – Joanna Jax
Cykl: Prawda zapisana w popiołach (Tom 1 )
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 24. 09. 2019r.
Kategoria: Powieść historyczna

„[…] anioły milczą, a jedynie diabeł lubi dużo gadać.”

„Milczenie aniołów” Joanny Jax to pierwszy tom sagi obyczajowo-historycznej „Prawda zapisana w popiołach”. Sagi, opowiadającej o zagmatwanych losach bohaterów, którzy już wcześniej zdążyli poruszyć serca czytelników w całej Polsce.

Kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania przedpremierowo, tej niecierpliwie wyczekiwanej przez czytelników powieści, poczułam się niesamowicie szczęśliwa i wyróżniona. Jak ja lubię wracać do wcześniej już poznanych i ukochanych postaci! Jak ja lubię czytać o ich nowej codzienności, nowych rozterkach, miłostkach, słabościach i wydarzeniach, które wywierają znaczący wpływ na ich życie, pomyślałam sobie zatracając się w lekturze. Tę niesamowitą radość funduje Joanna Jax swoim czytelnikom, przywołując na...