Żołnierze AK "Kryska"

Okładka książki Żołnierze AK "Kryska" Sławomir Fojcik
Okładka książki Żołnierze AK "Kryska"
Sławomir Fojcik Wydawnictwo: Związek Powstańców Warszawskich historia
historia
Związek Powstańców Warszawskich
1994-01-01
1994-01-01
Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Kryska

Encyklopedia wiedzy o zgrupowaniu "Kryska", znajduje się tutaj bardzo wiele szczegółów walk i życia w czasie Powstania. Niestety jest to napisane językiem jak na encyklopedie przystało, przez co czasem naprawdę ciężko było mi przebrnąć przez cały tekst, stąd też zaniżona ocena.

Ta książka to prawdziwa encyklopedia Zgrupowania, dla zainteresowanych tematem absolutnie obowiązkowa, podstawowa pozycja.
W pierwszej części tego monumentalnego opracowania, która opisuje przebieg walk oddziału, można znaleźć tak drobiazgowe fakty jak choćby menu w szpitalu powstańczym czy przekrój granatu produkowanego na Czerniakowie w trakcie Powstania. Same walki również są przedstawione bardzo szczegółowo, w niemal encyklopedycznym ujęciu. Równie imponujący jest spis Powstańców, według przydziału, lista poległych oraz słownik biograficzny żołnierzy "Kryski", który zawiera 2315 nazwisk. W miarę możliwości podane są takie dane jak: nazwisko, imię, zawód, miejsce zamieszkania przed Powstaniem, stopień wojskowy, pseudonim, imiona rodziców i miejsce urodzenia, udział w konspiracji, przydział w Powstaniu, ew. data i miejsce odniesienia ran i/lub śmierci.
Oprócz tego w książce znajduje się kilka wierszy, noty biograficzne wybranych osób, wspomnienia i relacje żołnierzy, m.in. Mirosława Iringha "Stanka" z plutonu słowackiego a także bardzo dużo zdjęć. Dołączone są też dwie szczegółowe mapki walk. W książce znajduje się: 968 zdjęć portretowych, 70 zdjęć z Powstania oraz zdjęcia miejsc pamięci Zgrupowania.

• II Wojna Światowa
  • Wspomnienia, Pamiętniki
  • Powstanie Warszawskie

Dodaj cytat z książki Żołnierze AK "Kryska"