Kraina szeptów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The whispering land
83-7337-110-9
Guinevere7

Jedna z najlepszych książek Geralda Durrella, opowiada o zwierzętach i ludziach Argentyny. Autor, założywszy bazę wypadową w Buenos Aires, szuka okazów do swego ogrodu zoologicznego w zimnej Patagonii oraz w północnym okręgu Jujuy, obfitującym w tropikalne gatunki zwierząt i roślin. Z właściwą sobie swadą i humorem Durrell wspomina podróże po południowoamerykańskich drogach i rozliczne perypetie towarzyszące próbom schwytania lub zakupienia upragnionych stworzeń. Choć Durrell jest przede wszystkim łowcą i miłośnikiem zwierząt, niezwykły i zajmujący wątek jego opowieści tworzą również ludzie nadający książce niepowtarzalny, egzotyczny klimat.

Dama_Karo | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Jeżeli lubisz książki, które pozwalają Ci zapomnieć o otaczającym Cię świecie i zanurzają w zupełnie innej rzeczywistości, a przy tym czegoś Cię uczą, to to jest właśnie jedna z tych.
Trudno jest tu znaleźć głównego bohatera, ponieważ na pierwszym planie są zawsze... zwierzęta!
Gerald Durrell (autor i jednocześnie narrator) zabiera nas w świat tajgi i tundry przybliżając zaskakujące tajemnice świata mikro i makro. Autor pokazuje nam, że każde ze zwierząt (nawet żółw!) ma swój charakter i duszę tak samo ważną, jak nasza ludzka. W wręcz bajkowy i magicznie realistyczny (a przy tym uroczy) sposób opisuje nam życie i zwyczaje pingwinów czytając ich myśli i opisując dialogi, które mogłyby prowadzić. Możemy się zaprzyjaźnić z pingwinią rodziną i dowiedzieć się jak wiele wysiłku kosztuje ich zdobycie jedzenia dla potomstwa - jak długo przedzierają się przez pustynię, góry i skaliste wzgórza, żeby dotrzeć do morza po parę rybek dla swoich puchatych dzieci.
Kraina szeptów jest jedną z...

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawy opis Patagonii, w której aktualnie mieszkam :)

iguana | 2016-10-15
Przeczytana: 2001 rok