Braciszek i Karlsson z dachu

Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Cykl: Karlsson z Dachu (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Lillebror och Karlsson på taket
literatura dziecięca

Pierwszy tom z cyklu o Karlssonie z Dachu, który "jest niesłychanie mądrym i w miarę tęgim mężczyzną w najlepszych latach", jak sam mówi. Jest też najlepszym specjalistą od wszystkiego.Wyposażony w charakterystyczne śmigło, może latać po Sztokholmie i płatać figle... Właśnie pewnego dnia przylatuje do Braciszka, kiedy czuje się on wyjątkowo samotny. I od tej chwili zostaje jego najukochańszym przyjacielem, inspiratorem najprzeróżniejszych figlów. Uwielbia przeprowadzać eksperymenty z rozmaitymi urządzeniami domowymi i często je psuje.Wypowiada wtedy znamienne słowa: "Grunt to spokój!". Karlsson potrafi sprawiać największą radość dzieciom i największe utrapienie dorosłym!

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Evik | 2013-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Karlsson mieszka w Sztokholmie na dachu rodziny Svantessonów. W domu mieszka tata, mama oraz trójka dzieci - Bosse, Bettan i najmłodszy Svante zwany Braciszkiem.

Karlsson jest zarozumiały. Strzela fochy gorsze od pięcioletniej Lotty z ulicy Awanturników, czy od niespełna ośmioletniego Braciszka.
Zrobi wszystko, by zdobyć trochę cukierków i ma pretensje do Braciszka, że zjadł jednego (!!!) iryska z całej torby. Potrafi manipulować Braciszkiem. Zawsze jego jest na wierzchu. Kłamie. Jest typowym narcyzem - wszystko wie najlepiej i jest specjalistą od wszystkiego.
Zniszczył maszynę parową Braciszka, o mały włos nie spowodował pożaru i udawał że nic się nie stało.
Ogromnie irytująca i denerwująca postać. Tylko raz wzbudził moją sympatię - gdy wystrychnął na dudka złodziei.

Co mi się w książce podobało? Braciszek. Jego rozmowy z tata i mamą. Wiele dzieci w pewnym etapie życia chce poślubić mamę/tatę. I mały Svante chce poślubić mamę. Ponad to marzy o piesku. Chciałby go dostać na...

Aisling | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Karlsson to taki trochę socjopata... Nie ma poczucia winy oraz nie jest mu przykro, gdy zamiast niego to Braciszek zostaje ukarany. Również Karlsson nie dostrzega w sobie wad etc., naciągane chłopca na różne rzeczy... Możnaby dużo wymieniać. Dla mnie samej jegomość z dachu jest zarówno ciekawy jak i silnie irytujący.

książek: 1941
Małgosia | 2013-06-14
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Pomimo tego że Karlsson irytował mnie do granic możliwości oceniam książkę na 7 gwiazdek. Córeczce też bardzo się podobała :D

Olaa | 2013-07-08

Jaka ja byłam podejrzliwa w stosunku do Karlssona! ;D Nie mogłam się do niego przekonać, ale pamiętam, że na końcu byłam w stanie go zaakceptować. Nie pamiętam jak dalej wyglądały nasze relacje. ;>

syla50 | 2011-07-09
Przeczytana: lipiec 2011

Polecam w szczególności wersję do słuchania, przeczytaną przez Edytę Jungowską (od czerwca jest w sprzedaży) i choć wolę zdecydowanie wersje papierowe, ta jest pierwszorzędna i nie żałuję zakupu.

Ania | 2013-11-23

Kolejna książka opowiadająca o przygodach małego Braciszka i jego przyjaciela Karlsona z dachu. także była dość chętne czytana przeze mnie.

Girlinthemirror | 2012-03-21

Nie pamiętam, kiedy to czytałam, ale pamiętam, że bardzo mi się podobało. Przezabawna, nadzwyczajna książka!

Kacper | 2016-09-29

książka jest fajna ;)!!!!!!!

Ness | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

Nie sądziłam, że istnieją jeszcze książki Astrid Liindgren, których nie czytałam, więc kiedy ta książka wpadła w moje ręce... to był totalny zaskok i musiałam ją przeczytać. I nie zawiodłam się.
Zawsze będę cenić lekki styl Astrid. Najlepsze wspomnienia z wczesnego dzieciństwa.

anna | 2010-10-20

moje dzieciństwo to właśnie m.in. ta książeczka. kocham te historyjki, na pewno przedstawię je swoim dzieciaczkom.