Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach

Okładka książki Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach Michał Jagiełło
Okładka książki Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach
Michał Jagiełło Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry reportaż
reportaż
Wydawnictwo Iskry
2019-02-01
2019-02-01
Tatry TOPR wypadki góry

Uwielbiam Tatry. Ileż to kilometrów mam w nogach. Dość nadmienić, że do pełni szczęścia brakuje mi tylko dwóch odcinków Orlej Perci (tj. Zawrat-Kozi Wierch oraz Skrajny Granat-Krzyżne). Jakieś doświadczenie w górskiej turystyce więc posiadam.

Co do książki. Zdecydowanie za gruba, za nudna. Gdyby ją odchudzić o połowę...
Podczas czytania uzmysłowiłem sobie, jak często igrałem z losem. To cud, że się nie zgubiłem na Czerwonych Wierchach.
A tak na poważnie. Ludzie sami są sobie winni. Przykład: ,,turysta'' przyjechał do Zakopanego pierwszy raz i ,,zaplanował'' sobie szlak (UWAGA!!!) na Świnicę. I mamy doskonały scenariusz na tragedię. Niestety takich przykładów beztroski jest tu opisanych dużo więcej.

Ale podziwiam i szanuję zaangażowanie ratowników górskich. Ta książka jest hołdem dla ich pracy.

Co do książki. Zdecydowanie za gruba, za nudna. Gdyby ją odchudzić o połowę...
Podczas czytania uzmysłowiłem sobie, jak często...

Ciekawa książka, fajnie napisana. Jest jedno 'ale' - trochę tego wszystkiego za dużo. W pewnym momencie nastąpił przesyt.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po prostu genialna książka. Udało mi się kiedyś wypożyczyć jedno z pierwszych wydań w bibliotece miejskiej. Teraz mam własne, osobiste poszerzone wydanie na półce, do którego cyklicznie wracam, bo nie mogę sobie odmówić przyjemności obcowania z jego lekturą.
Autorem jest nieżyjący już niestety Michał Jagiełło, można powiedzieć, człowiek renesansu. Bo to i zarówno polonista, literat, jak i profesjonalny ratownik TOPR i jego były szef. Tak więc wiele informacji czytelnik otrzymuje z ,,pierwszej ręki".
Jest to kronika wypadków w Tatrach, napisana chronologicznie, od najwcześniej zarejestrowanych do tych mających miejsce już po 2000 roku. Każdy rozdział dotyczy innego masywu górskiego, a także zaginięć w górach i tragicznych w skutkach lawin. Są to historie zarówno z dobrym, jak i ponurym zakończeniem, będącym przestrogą dla potencjalnych turystów. Trudne akcje toprowców, ich poświęcenie, praca nieraz w warunkach zagrażających życiu. Wypadki śmiertelne, zarówno z przyczyn niezależnych od ludzi, jak i takich, które spowodowały same ofiary, poprzez własną bezmyślność i nieprzygotowanie. Są tam też osobiste rozważania i przemyślenia autora. Nie brakuje przebłysków humorystycznych.
Znajduje się też wątek początków samego TOPR, związanego z tą organizacją Mariusza Zaruskiego, niejako założyciela tego ochotniczego pogotowia. Autor wspomina wiele legendarnych niemal postaci związanych z ratownictwem górskim, przewodników tatrzańskich, m.in. słynnego Klimka Bachledę.
Szczerze polecam, osobom zafascynowanym tematyką Tatr i nie tylko im.

Bardzo dobra książka - dla każdego, kto wybiera się w Tatry. "Wołanie..." to przede wszystkim opisy najbardziej pamiętnych akcji ratowniczych w polskich Tatrach w XX wieku (choć pominięcie części tych rutynowych i mniej spektakularnych akcji nieco odchudziłoby książkę),ale także nienachalnie wplatane komentarze autora oraz ciekawe, momentami mocno filozoficzne refleksje na temat gór - pewnie nie każdemu taka mieszanka musi odpowiadać, ale mnie akurat przypadła do gustu.

ŚP Michał Jagiełło to zresztą człowiek o ciekawym życiorysie: jednocześnie człowiek gór i spoza gór. Nie pochodzi z Podhala, ale w Tatrach spędził wiele lat, przez moment szefował nawet TOPR. Jednak góry nigdy nie były dla niego wszystkim, sporo działał także na odcinku kultury - może właśnie dlatego jego spojrzenie z zewnątrz na Tatry, ratownictwo górskie i wiele innych spraw jest tak ciekawe.

"Wołanie w górach" warto więc polecić wszystkim tatromaniakom - lektura pozwala sobie uzmysłowić, że utożsamiane często z letnim spacerem do Morskiego Oka czy wejściem na Giewont Tatry potrafią być zabójcze o każdej porze roku i to nie tylko dla turystów w klapkach.

Fenomenalna. Rzecz która powinien przeczytać każdy, kto w Tatrach był, będzie, albo chce tam pojechać. Ma swoje minusy, ale to zupełnie bez znaczenia dla całości. Ogromna szkoda, że nie będzie nowego poszerzonego i uzupełnionego wydania.

Powinna to być obowiązkowa lektura dla każdego turysty. Otwiera oczy na zagrożenia z jakimi może się spotkać każdy górski turysta. Lepiej uczyć się na błędach innych, bo stawką może być życie. Książki nie czyta się łatwo, bo autor często żongluje chronologią i podaje suche fakty czy techniczne opisy. Trzeba być mocno zainteresowanym tematem, żeby się nie zniechęcić, tym bardziej że książka ma ponad 800 stron. Najtrudniej przebrnąć przez wstęp i pierwszy rozdział, bo właśnie tutaj mamy największy chaos chronologii. W części 'od autora' na każdej stronie Michał Jagiełło tłumaczy czytelnikom na kilka różnych sposobów, dlaczego nie chce i nie umieszcza swoich własnych refleksji. Myślę, że jeden raz byłby zupełnie wystarczający. Później robi się już dużo ciekawiej. Wypadki i akcje ratunkowe są pogrupowane w rozdziałach według konkretnych szczytów. Zdecydowanie polecam!

Opisy Tatr tak plastyczne, że czujesz jakbyś tam był. TOPR to nie tylko akcje ratunkowe, to też szukanie zaginionych, często takich, którzy siedzą gdzieś w barze. Wielki podziw dla ratowników, którzy niejednokrotnie narażają życie. Śmigłowiec to wielkie dla nich wsparcie i oszczędność czasu, a turyści niezmiennie od lat lekkomyślni.

Trochę się rozczarowałam , czasami czułam jakbym czytała dziennik wypraw GOPR, bez takiej osobistej otoczki. Temat oczywiście bardzo ciekawy, ale mam wrażenie, że opisany beznamiętnie. Nie potrafiłam się wciągnąć w tę książkę. Mimo, że ma tylko 230 stron, czytałam ją przez 3 dni. Dla pasjonatów tematu polecam.

Dla ludzi kochających Tatry pozycja wręcz obowiązkowa.
Nie tylko pomaga lepiej te piękne góry poznać, ale i uczy na konkretnych przykładach jak się po nich poruszać w miarę bezpiecznie, nie przysparzając dodatkowej roboty ratownikom TOPR :)

Dla ludzi kochających Tatry pozycja wręcz obowiązkowa.

Świetna książka. Bardzo trafnie wybrane wypadki oraz błyskotliwe komentarze autora. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich kochających góry. Książka uczy pokory oraz tego, że nikt nie jest niezniszczalny.

• Góry
  • Literatura górska
  • Literatura faktu
  • Górskie

Michał Jagiełło Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach Zobacz więcej