W złotej klatce

Okładka książki W złotej klatce Rhys Bowen
Okładka książki W złotej klatce
Rhys Bowen Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Molly Murphy (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Molly Murphy (tom 8)
In a Gilded Cage
Noir sur Blanc
2019-08-21
2019-08-21
Joanna Orłoś-Supeł
Joanna Orłoś-Supeł kryminał retro

Uwielbiam tę serię. Jest lekka, wciąga i pozwala odpocząć od innej, poważnej i wymagającej lektury. Gorąco polecam.

Jak dla mnie jedna z lepszych części, w dodatku taka, w której wątek kryminalny jest równie dobry jak obyczajowy. W tytułowej złotej klatce zamknięte są nowe koleżanki Molly, młode kobiety, które mimo edukacji zdobytej na prestiżowej uczelni Vassar wciąż nie liczą się na rynku pracy i potrzebują męża, by móc godnie żyć. Tym razem śledztwo zaczyna się od zlecenia jednej z nich, farmaceutki, dla której Molly ma znaleźć informacje o zmarłych w Chinach rodzicach. Przy okazji okazuje się, że absolwentki Vassar zaczynają po kolei chorować, co wzbudza podejrzenia irlandzkiej pani detektyw.

Świetny przerywnik od rzeczywistości.

Zabawna lekka historia, z jednej strony, ale z drugiej całkiem poważna opowieść o emancypacji kobiet, o początkach walki o prawa kobiet. Pokazana przewrotnie , bo Molly poznaje grupę kobiet naprawdę zamożnych, młodych, wykształconych, które kiedyś miały wielkie plany , ale utonęły, można powiedzieć, w byciu żonami. Nie potrafią sie przeciwstawić ani woli mężów, ani swojej narzuconej roli społecznej,. Zatracają się w niej, a ich mężowie chętnie korzystają ze swoje uprzywilejowanej roli. I z pieniędzy żon.

Więc z jednej strony jest Molly, niewykształcona, ale starająca się nadrobić braki, walcząca o własną niezależność i realizację swoich planów jak uparty terier, pomimo braku rodziny, wsparcia i pieniędzy. I uparcie nienosząca gorsetu , pomimo, że przecież wszystkie kobiety "muszą nosić gorset".
A z drugiej strony młode , piękne, wykształcone kobiety, otoczone przyjaciółmi i rodziną, zamożne które jakoś bez większego zastanowienia rezygnują z niezależności -nawet nie podejmują walki o swoje prawa i marzenia.

Urokliwa panna Murphy, detektyw, Irlandka w Nowym Jorku ok. 1903 roku. Obyczaje, troski, przyjaciółki, ukochany. Walka o prawa wyborcze kobiet. Cytaty wcale nie tak bardzo nieaktualne! Piknik na statku. Murphy i jej wyemancypowane przyjaciółki, Sid i Gus, zostają zaproszone przez wspólnego przyjaciela, który właśnie zakochał się we właścicielu tegoż jachtu i korzysta, aby zaprosić przyjaciółki. Kolejny tom przeczytany z przyjemnością!

W ósmym tomie Molly Murphy już nie jest zagubioną, świeżo przybyłą do Nowego Jorku Irlandką. Ma swoje miejsce na świecie, wiernych przyjaciół, pracę i narzeczonego. Wie co chce osiągnąć ale nadal targają nią wątpliwości czy uda jej się prowadzić takie życie o jakim marzy, szczególnie jeśli oficjalnie przyjmie oświadczyny ukochanego Daniela. Dodatkowo ostatnie zlecenia detektywistyczne jakie przyjęła jeszcze bardziej potęgują jej wątpliwości. Molly na demonstracji feministycznej poznaje młode kobiety, dawne wychowanki cenionej szkoły Vassar. Kiedyś zdolne i ambitne, pełne marzeń i planów na podbicie świata teraz zostają sprowadzone przez małżeństwo do roli ozdoby salonu i zmuszone do prowadzenia rozmów o ubraniach i kosmetykach. Rezolutna panna Murphy właśnie od nich otrzymuje dwa zadania: odkryć prawdę o pochodzeniu jednej z nich a drugiej pomóc zdemaskować niewierność męża. Gdy jednak wkrótce tajemnicza choroba zaczyna siać zabójcze żniwo, w Molly budzą się wątpliwości i z własnej inicjatywy zaczyna kolejne, tym razem dużo bardziej niebezpieczne śledztwo.

,,W złotej klatce" to kolejny raz kryminał retro, zapewniający rozrywkę na najwyższym poziomie. Nie tylko zapewnia wciągającą i emocjonującą łamigłówkę, która kończy się zaskakującym rozwiązaniem ale to także kolejny raz wnikliwe i zmuszające do zastanowienia spojrzenie na minioną epokę. Dostajemy poruszający obraz rodzącego się ruchu feministycznego, mozolnego walczenia o prawa, które obecnie są tak naturalne i oczywiste jak oddychanie. Ale to także refleksja nad sytuacją kobiet i ich rolą w społeczeństwie a przede wszystkim w małżeństwie. Rhys Bowen jest w tym mistrzynią. Pod płaszczykiem lekkiej intrygi, przygody i akcji, przemyca całe pokłady ważnych społecznych tematów aktualnych także współcześnie.

2083

Jak zwykle niezawodna,zadziorna i pełna werwy Irlandka znowu prowadzi śledztwo.Tym razem zajmuje się sekretem rodziny swojej nowej znajomej Emily i szuka dowodów zdrady męża drugiej znajomej Fanny.
Miłośnikom retro kryminałów polecam.Warto!!

Miłośnikom retro kryminałów polecam.Warto!!

Tym razem Molly zajmuje się głównie tajemniczymi zgonami wśród swoich znajomych. Lekarze wskazywali na grypę jako przyczynę zgonu, ale ona podejrzewała otrucie. O trucizny w tamtych czasach było jeszcze łatwiej, niż obecnie, arszenik był obecny np. w zielonej tapecie. Molly rozwiązuje też zagadkę zdradzającego męża, co jest bardzo zabawne.

Jeszcze ciekawszy jest jednak problem tytułowej złotej klatki. To symbol kobiet, nierzadko mądrych i wykształconych, pochodzących z wyższych sfer, które po zamążpójściu stawały się uzależnione od męża. To uzależnienie dotyczyło nie tylko sfery materialnej. To mężczyzna decydował o tym, kiedy i z kim żona może się spotykać, jak ma spędzać wolny czas. Pozornie przebojowe dziewczyny, mające odwagę, aby się wykształcić, a nawet i być sufrażystkami, po ślubie stawały się cichymi kurami domowymi. Nie tylko porzucały wszelkie ambicje zawodowe, ale przestawały się interesować chociażby kulturą, literaturą i generalne wszystkim, co nie dotyczyło prowadzenia domu. Molly podczas spotkania towarzyskiego w gronie młodych mężatek zorientowała się, że absolwentki dobrej uczelni rozmawiały tylko o strojach, mężach, przyjęciach itp.
Zastanawiałam się, w jakim czasie pisać o tych zjawiskach. Wbrew wszelkim pozorom nie jest to przecież tylko przeszłość. Nie na taką już skalę, ale obecnie wiele kobiet zachowuje się podobnie.
całość

Jeszcze ciekawszy jest...

Molly Murphy nadal w świetnej formie! Jak zwykle zapracowana, bo właśnie przyjęła aż dwa zlecenia, jak zwykle pełna energii, temperamentu i otoczona wiernym gronem przyjaciół.

W „Złotej klatce” oprócz kryminalnej intrygi pojawi się również problem emancypacji kobiet i ich tragicznej sytuacji na rynku pracy. Oczywiście nie zabraknie przystojnego Daniela Sullivana, który wprowadził tyle zamieszania w życie młodej pani detektyw oraz zaskakujących zwrotów akcji w otoczeniu ulic Nowego Jorku początku ubiegłego wieku.

Książkę, podobnie jak poprzednie części cyklu, czyta się lekko i może nawet zbyt szybko :)

„W złotej klatce” to kolejny tom przygód Molly Murphy, młodziutkiej, energicznej panny detektyw, która na co dzień musi zmagać się nie tylko z nowymi, niebezpiecznymi sprawami, ale i uprzedzeniami wobec emigrantów oraz zbyt samodzielnych kobiet. W Ameryce początku XX wieku słowo emancypantka brzmi jak obelga, jednak nie brak w książce bohaterek, które nie poddają się i walczą o swoje prawa.

Molly Murphy pochodzi z Irlandii. Przed dwoma laty przypłynęła do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Szybko nauczyła się, że trzeba o nie walczyć, a pomógł jej w tym niesamowity tupet, który w połączeniu ze sprytem, inteligencją i determinacją stworzył z niej młodą buntowniczkę.
Molly nie da sobie w kaszę dmuchać, ale jest też osobą wrażliwą, zwłaszcza na cudze nieszczęścia. Ma również marzenia, które stara się realizować.

I właśnie za to wszystko tak bardzo lubię tę bohaterkę. Na każdy kolejny tom jej przygód czekam niecierpliwie, tym bardziej, że uwielbiam kryminały retro, a Rhys Bowen potrafi świetnie, barwnie i przekonująco oddać klimat Nowego Jorku sprzed ponad stu lat.

Tym razem Molly, mimo iż przeszła ciężką grypę, przyjmuje kolejne zlecenia. Podczas wielkanocnej parady sufrażystek poznaje kilka młodych kobiet, z którymi szybko się zaprzyjaźnia. Jedna z nich prosi pannę detektyw o rozwiązanie zagadki dotyczącej zmarłych tuż po jej urodzeniu rodziców. Podobno byli oni misjonarzami, ale dziwne zachowanie wychowującego ją wuja wskazuje na to, że przeszłość może okazać się zupełnie inna.

Molly podejmuje się zadania, a przy okazji trafia się jej nowe zlecenie od bogatej, ale nieszczęśliwej mężatki, która podejrzewa małżonka o niewierność.
W międzyczasie w mieście dochodzi do wielu zgonów, gdyż cały czas panuje epidemia grypy. Gdy jednak nagle zaczynają w dziwnych okolicznościach umierać młode kobiety, które w dodatku uczyły się kiedyś w jednej szkole, Molly dochodzi do wniosku, że nie może to być przypadek. I postanawia wziąć sprawę w swoje ręce, tym bardziej, że i lekarze, i nawet jej ukochany policjant Daniel nie dają wiary przypuszczeniom.

Robi się coraz bardziej gorąco, ale Molly nie byłaby sobą, gdyby nie rozwiązała nawet najbardziej skomplikowanych zagadek.
Zanim to się jednak stanie, bohaterka będzie musiała zmierzyć się z wieloma pułapkami, a nawet ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Jakby tego było mało, wciąż targają nią wątpliwości, czy powinna wyjść za mąż za Daniela, który nieraz wyprowadza ją z równowagi swoimi staroświeckimi poglądami.
Molly nie zamierza żyć w złotej klatce jak jej nowo poznane przyjaciółki, które opływają w dostatki, ale nie mogą o sobie decydować i są traktowane przez rodziców i mężów jak przedmioty albo dzieci.

Duchem emancypacji przesycona jest cała powieść. Pojawiają się tu sufrażystki walczące o swoje prawa, nawet jeśli grozi im za to więzienie.
Mimo iż jest to poważny temat, w książce jest też miejsce – wzorem poprzednich tomów – na poczucie humoru. Odnajdujemy je nie tylko w rozważaniach Molly, ale i stylu życia dwóch sąsiadek. Sid i Gus są wyzwolonymi artystkami, mieszkają razem i uwielbiają siać zgorszenie. To za ich sprawą Molly trafia na marsz kobiet, one też podtrzymują ją na duchu w trudnych chwilach, dzielą się swoimi bogatymi doświadczeniami życiowymi i dają dobre rady.

Całość czyta się jednym tchem, podobnie jak wszystkie części serii. Akcja płynie szybko, obfituje w nagłe zwroty, a barwna narracja prowadzona przez główną bohaterkę wprowadza wiele dodatkowych smaczków.

Kolejna zaleta to wyraziste kreacje pozostałych postaci, które zapadają w pamięć, nawet jeśli odgrywają jedynie epizodyczne role.

I jeszcze ten klimat Nowego Jorku z początku XX wieku... Jedyny, niepowtarzalny! Wielka gratka dla miłośników kryminałów retro, które kontynuują najlepsze tradycje gatunku.

• Sagi
  • Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Allegro antykwariaty
  • 03 Literatura Popularna
  • Współpraca z Oficyną Wydawniczą NOIR SUR BLANC

Dodaj cytat z książki W złotej klatce