Hodowla

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada
L_Settembrini

W porządnej szkole wszystko jest pod kontrolą. Uczą się w niej tylko ładni, grzeczni i wzorowi. Nie ma tam miejsca na myślenie, a czarne zawsze jest białe. W porządnej szkole bycie innym jest karane. Śmiercią.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Menia71 | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Katarzyna Ryrych "Hodowla" – to niewielka objętościowo książka, licząca 160 stron. Zaciekawił mnie jej opis, który znalazłam. Czytelniczą grupą odbiorców jest młodzież, ale ... niejednokrotnie przekonałam się, że warto po taką literaturę sięgać bez względu na wiek.

Dziesięć lat wcześniej Tymon (Monty) skończył szkołę (Zakład). Teraz wrócił do rodzinnego miasteczka, w odwiedziny, spontanicznie. Spotkanie z dawnym sąsiadem skłoniła obu do wspomnień o wydarzeniach i ludziach z czasów szkolnych.
Wychowawczyni – Królowa Matka (matematyka) – wydawało jej się, że wie wszystko. Uczniowie jej klasy (hodowli) musieli być najlepsi. Uwagi w dzienniku nie wchodziły w grę (zdarzyła się jedna). Wszystko co złe było "zamiatane pod dywan". Karała, ale nie bezpośrednio.
Szanowali i lubili tylko jedną nauczycielkę – Larę-Flarę (język angielski). Za to, że była normalna i sprawiedliwa.
Nie byli aniołami. Jak to młodzi ludzie (... "nastoletni buntownicy, poddawani obróbce w Zakładzie, oceniani,...

Kasia b | 2019-04-13

Podchodziłam do tej pozycji z niepewnością, a jednak naprawdę pozytywne mnie zaskoczyła. Polska odpowiedź na "13 powodów" i "Stowarzyszenie umarłych poetów", w dodatku mniej łzawa, za to na korzyść (bolesnej) prawdziwości. Szkoła w dzisiejszych czasach niewiele ma wspólnego z bezgrzesznymi latami, naiwnością i nieświadomością prawdy o świecie. Wyścig szczurów rozpoczyna się coraz wcześniej, napędzany przez ambicje rodziców i nauczycieli. Presja rodzi coraz większe napięcie, a stres najłatwiej rozładować na odmieńcu. W końcu każdy biały kruk prędzej czy później zostaje zadziobany przez swoich czarnych pobratymców. Albo po prostu zaszczuty.

LukasMacer | 2019-04-12
Solemomal | 2019-04-20
tojazuzia | 2019-04-20
Koralina Es | 2019-04-20

Patronaty tygodnia

Nowy tydzień, nowe premiery! Tym razem na uwagę czeka ponad dziesięć zróżnicowanych pozycji – między innymi reportaże o czasach PRL-u czy górskich wspinaczkach, literatura popularnonaukowa o sprytnych zwierzętach, thrillery znanych pisarzy i książki dla młodzieży o najważniejszych problemach czasu dorastania.

Wiesz, na czym polega hodowla? Wszystkie osobniki są takie same

Mówi się, że młodość to najpiękniejszy etap w życiu człowieka. Ale ci, co tak twierdzą, chyba zapomnieli, jak było naprawdę. Zapomnieli, że młodość to czas zderzenia się wrażliwych młodych ludzi z prawdziwym życiem. Przy czym rzeczywiście niektórzy dają sobie z tym świetnie radę. Ale przecież nie wszyscy. I o nich właśnie jest ta książka.