Jedyne: Ścieżki krwi

Cykl: Jedyne (tom 1)
Wydawnictwo: Genius Creations

„Podobno Jedyne zbudował Król. Tak mówią legendy, choć Basior twierdzi, że było inaczej: że Król przybył do Jedynego, które wtedy było jedynie potencjałem, czystą siłą, nagą i dziką. Gdy stanęła przed nim pierwsza świadoma istota, zyskało świadomość, choć nie własną. Stało się odbiciem świadomości Króla. I zaatakowało go ułamek sekundy po tym, jak pomyślało: jestem. Tak naprawdę nie wiadomo,...

Tak naprawdę nie wiadomo, czy to Król wygrał, czy też wygrało Jedyne i stało się Królem. Przyjmuje się, że Król zwyciężył, ale może być i tak, że stał się tylko naczyniem na Jedyne i to on wzywa pomocy.”

Myszon Oko, urodzony w zaściankowym świecie-widmie, syn potężnego renegata z Jedynego, zostaje przymusowo wcielony do Węzłów, elitarnego królewskiego komanda. Czyli oddziału do zadań specjalnych złożonego ze szczególnie niebezpiecznych buntowników i przestępców, których wolną wolę Król złamał, podporządkowując ich sobie i zadaniu ochrony Jedynego.

Centrum Wieloświata jest areną nieustającej walki o wpływy pomiędzy frakcjami politycznymi, religiami, korporacjami, gangami i tajnymi stowarzyszeniami. Obiektem ataków rebeliantów, terrorystów, anarchistów i „zaszumionych”. Raz na jakiś czas, kiedy Jedyne próbuje uwolnić się spod władzy Króla, rywalizacja staje się wyjątkowo bezpardonowa, a liczba zamachów i przewrotów gwałtownie rośnie.

W trakcie jednego z takich przesileń Węzły zostają wysłane w pościg za Szalonym Widmiarzem, który podróżuje przez Wieloświat w sposób od dawna już zapomniany – pradawnymi ścieżkami krwi. Schwytanie uciekiniera jednak okazuje się nie rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa Jedynego, a wręcz przeciwnie uświadamia Węzłom przed jak wielkim niebezpieczeństwem stoi wszelkie istnienie. Zaczyna się wyścig z czasem!

Paweł Majka, trzykrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, stworzył kolejny tętniącym życiem świat, pełen niezwykłych i barwnych postaci. Nieskrepowana wyobraźnia, erudycja i bezkompromisowe podejście do rozmiarów kreowanych wizji gwarantują pasjonującą lekturę. Jeśli podobały Ci się „Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego, „Ścieżki krwi” Cię zachwycą!

źródło opisu: www.geniuscreations.pl

źródło okładki: www.geniuscreations.pl

Janusz Szewczyk | 2019-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Paweł Majka napisał kolejną udaną powieść fantasy, chociaż nie udało mu się uniknąć pewnych drobnych problemów. Być może ich ocena jest przedwczesna i z czasem ulegnie zmianie - w końcu to dopiero pierwszy tom dłuższego cyklu.

Początek powieści i pomysł na tło bardzo mi się spodobały, zwłaszcza że nowa rzeczywistość wykreowana przez autora ma ewidentny literacki pierwowzór, który należy do moich ulubionych cykli powieściowych fantasy. W "Ścieżkach krwi" łatwo doszukać się istotnych podobieństw do świata "Kronik Amberu" Żelaznego, ale i tak opisana przez P. Majkę fantastyczna rzeczywistość jest generalnie tworem spotykanym w fantasy znacznie rzadziej niż generyczne światy elfów i krasnoludów. Akcja powieści rozgrywa się we wszechmieście o wiele mówiącej nazwie Jedyne, posklejanym z fragmentów wszystkich miast i budowli w wieloświecie zbudowanym ze światów-widm, podobnie jak wszechświat Żelaznego zbudowany był z cieni rzucanych przez jedyny prawdziwy Amber. Cienie Amberu otaczał...

kakalaczka | 2019-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2019

Interesujący styl pisania, ciekawy pomysł, ale jak dla mnie w powieści panuje zbyt duży chaos.

Fox | 2019-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2019

Dobrze się czyta. Humor inspirowany Światem Dysku - Terry'ego Pratchetta (?)

Estrella | 2019-07-15

Pawła Majkę kojarzyłam przede wszystkim z cyklu Metro 2033, jednak nie miałam okazji jeszcze po nie sięgnąć. Za to swoją przygodę z autorem rozpoczęłam od zupełnie innej książki, a mianowicie od „Jedyne. Ścieżki krwi” otwierającą serię – "Jedyne". Jak wypadła ta przygoda czytelnicza? O tym poniżej.

Myszon Oko to niepozorny chłopak, który podczas obławy na jego ojca trafia do niewoli, a potem zostaje wcielony do oddziału Węzłów. Dlaczego? Bo w tym niepozornym chłopaku kryła się potężna moc zmiennokształtnego i widzącego. Oddział Węzłów składający się z niebezpiecznych buntowników ma za zadanie chronić Jedyne – miasto noszące imię po bóstwie, będące stolicą imperium, żywą w swojej niezwykłości istotą, która namawia ludzi do buntu, kusi władzą, naznacza ludzi przenikaniem i dopasowuje do siebie. Myszon Oko i jego towarzysze wyruszają w pogoń za Szalonym Widimarzem, byłym oficer, żołnierz, wyszkolonym zabójcą i najemnikiem, który zagraża bezpieczeństwu Jedynego. Dlaczego jest tak...

MontgomeryR | 2019-07-13

Paweł Majka po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najlepszych polskich twórców fantastyki, i zabiera nas w szaloną podróż poprzez pełen nieskrępowanej wyobraźni świat równoległych wymiarów, zakulisowych intryg oraz wielkiej przygody.

mogrodnik | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Bardzo dobra książka, nie wiem czy najlepsza w dorobku autora. Niestety obawiam się że zostanie równie niedoceniona (winy upatruję u wydawcy - nieobecny w ksiegarniach fizycznych i całkowity brak promocji). Wciągnął mnie ciekawy, niebanalny świat, w przywołujący skojarzenia z twórczością Rogera Zelaznego, wyraziści bohaterowie, wciągająca intryga, miejscami cięty humor... czego chcieć więcej od fantastyki? 🙂 Oby więcej takich tytułów.

MaciupeQ | 2019-05-07

Kolejna książka która ostatnimi czasy wpadła mi w ręce, a mam problem z jej oceną. Nie ogarniam konwencji takiej twórczości. Odnoszę wrażenie, należy czytać po zażyciu LSD czy innych grzybków. ale może to ja jestem zbyt prostacki.