Żarna niebios

Cykl: Zastępy Anielskie (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Marcin

Inne wydania

Poprzednio, zbiór ten, nakładem wydawnictwa Runa, nosił tytuł 'Obrońcy Królestwa'. Nic, co anielskie, diabelnie nie jest nam obce. Te żarna przemielą Waszą wiarę w zaświaty. Aniołowie paktują z diabłami. Grzeszą pychą. Piją, bywają w burdelach i kasynach. Knują, zabijają, umierają. Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko doskonały wygląd. Stworzeni na obraz i podobieństwo człowieka,...

Nic, co anielskie, diabelnie nie jest nam obce. Te żarna przemielą Waszą wiarę w zaświaty. Aniołowie paktują z diabłami. Grzeszą pychą. Piją, bywają w burdelach i kasynach. Knują, zabijają, umierają. Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko doskonały wygląd. Stworzeni na obraz i podobieństwo człowieka, mają nasze słabości. Jak anioł ćpun uzależniony od trawki z Fatimy, anioł stróż czujący niechęć do człowieka, którym przyszło mu się opiekować czy anioł zagłady, który nieszczególnie lubi niszczyć. Nie inaczej z mieszkańcami piekieł. I oni są do bólu... ludzcy. Nic dziwnego, skoro wyszliśmy spod ręki tego samego Boga.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

• Drugi pocałunek Gity Danon
  • Arystokratka w ukropie
  • Zero
  • Linia serc
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Niewypowiedziane słowa

8,67 (15 ocen i opinii)
Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

7 (11 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,43 (35 ocen i opinii)
Linia serc
Rainbow Rowell

6,56 (36 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
WampirkaJustynka | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Ta książka mnie zaskoczyła. Jest niewielu polskich pisarek, które lubię. Od teraz pani Kossakowska zalicza się do tego grona. Taki anioły właśnie uwielbiam. "Żarna niebios" czyta się przyjemnie i szybko. Nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie ją polecić.

kaktusowaona71 | 2015-05-18
Na półkach: Fantasy / S-F, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2015

Jest to bodaj pierwsza książka, która przeszła u mnie bez najmniejszego echa. Pozostałam całkowicie obojętna na jej treść.
Czytało się szybko, ale wszystko sprawiało wrażenie nijakości i czuć było brak we wszystkich opowiadaniach, tego ostatniego uszlachetniającego szlifu zarówno w formie jak i treści.
Zdziwiło mnie to wszystko niepomiernie, bo bardzo lubię angelickie tematy
Tytuł jest znany i autorka również ma swoją renomę... Skąd więc ta obojętność? Może stąd, że nie lubię zbiorów opowiadań. Zdecydowanie bardziej preferuję jedno, ale za to dopracowane. Z początkiem ( genezą ), rozwinięciem i ewidentnym zakończeniem opowiadanej historii. Pełnym obrazem sytuacji i wyjaśnieniem motywów.
No cóż .. tutaj niestety tego mi zabrakło..
Nie poprawił sytuacji nawet bardzo dobry język jakim była prowadzona narracja. Zwyczajnie - w tych opowieściach brakowało ognia i tyle. Zobaczymy jak odbiorę "Siewcę wiatru"....

Ewelina | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Żarna przemieliły moją wiarę. Uwielbiam tę książkę, uwielbiam gdy anioły grzeszą jak ludzie i daleko im do ideału. Uwielbiam gdy diabeł pije ze mną piwo w pobliskim barze.
Nic co diabelskie nie jest mi obce.

cordiale | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 09 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Maja Lidia Kossakowska jest jedną z najczęściej kupowanych pisarek fantastycznych. Nakłady jej książek śmiało konkurują z Pilipiukiem czy z Piekarą. Dlatego pomimo mojego rozczarowania „Siewcą Wiatru” postanowiłem nie zrażać się do tej pisarki i sięgnąłem po zbiór opowiadań „Żarna Niebios”.
Akcja historii opisanych w zbiorze ma miejsce przed wydarzeniami z „Siewcy”. Dlatego warto sięgnąć po tą książkę przed lekturą powieści.
Zbiór otwiera opowiadanie „Beznogi Tancerz” . Główny bohater tej opowieści, Eryk ginie w wypadku samochodowym. Obserwuje akcję ratunkową i stara się oswoić z nową sytuacją. Kiedy trafia przed oblicze swojego anioła stróża, jego opiekun zostaje pobity a nasz bohater porwany. Czego mogą chcieć od niego mieszkańcy Limbo? Mając za przewodników dwóch sympatycznych braci poznajemy prawa jakimi rządzą się zaświaty.
„Dopuszczalne straty” nawiązują po trosze do „Siewcy Wiatru”. Gabriel jako regent Królestwa ma prawo do odwiedzania...

iza161 | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam w PDF
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Mam deja vu...
Jestem pewna ,ze juz czytalam prawie identyczna ksiazke,ale teraz tytulu nie pamietam... tez o tym jak Bog zaginal i poszli z tym do piekla... cholerka musze poszukac i wtedy zedytuje :)

Długo zastanawiałam się o tym co na temat tej książki i Pani mogła bym napisać. Przypadła mi do gustu jej lekkość pisania. Niestety nie skupia się zbytnio na opisaniu wyglądu bohaterów (nad czy ubolewam) ale na opisaniu ich reakcji, nastroju czy charakteru. To książka która ukazuje, że anioły nie są doskonałe, że nie różnią się prawie wcale od demonów a nawet ludzi. Bóg nie jest miłosierny, wybaczający a przede wszystkim sprawiedliwy a z Lucyferem można usiąść i porozmawiać przy piwie ( w pewnych momentach uważałam, że jest on bardziej „dobry” od samego Boga). Tutaj jest widoczna hierarchia anielska. Są istoty szlachetniej urodzone i te zamieszkujące najniższy segment. Podział w niebie jest nad wyraz ludzki … lepiej urodzeni są bliżej dóbr podczas gdy inni mogą co najwyżej o nich pomarzyć co rodzi bunt, gniew i intrygi. Bardzo dużego plusa dają ilustracje Grzegorza Krysińskiego.
Od samego początku próbowałam odgadnąć czy jest to zbiór opowiadań czy jedna wielka historia gdzie losy...

Elodie | 2010-03-31

Od tego zbioru opowiadań, o aniołach i demonach zamieszkujących Niebo, Limbo i Piekło, zaczęłam swoją przygodę z prozą pani Kossakowskiej i ostatnio wracam do niego często. Za pierwszym razem trochę poraził mnie widok znajomego wyglądu Królestwa. Aniołowie tylko knują, demony kochają, a stróże nienawidzą swoich klientów. Wszystko to w cieniu wielkiej tajemnicy spod Białego Tronu. Anioły Mai Kossakowskiej to Świetliści i Mroczni, Archaniołowie i Upadli Książęta Otchłani - wszyscy równie przerażający, potężni i piękni, o lawendowych, złotych, zielonych włosach, turkusowych, srebrnych, czy czarnych oczach - obrońcy Królestwa. Asmodeusz, na przykład, z powodu urody i zamiłowania do luksusu zwany Zgniłym Chłopcem, ma kłopoty rodzinne (Zobaczyć czerwień to jedni z najlepszych opowiadań). Władca Otchłani, to znany wszystkim Lucyfer (tu dla nieżyczliwych to po prostu Lampka) brutalnie tłumi bunty zwolenników dawnego władcy. Natomiast jednemu z najbardziej poczciwych aniołów stróżów zostaje...

Kofi | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Bóg zaginął, uciekł, wziął wolne, gdzieś już to słyszałem, nawet kilka razy. Żarna niebios Kossakowskiej także bazują na tym schemacie, lecz autorka nie potrafi w pełni wykorzystać tego tematu, a przynajmniej w zbiorze, w którym dostałem kilka średnich słabszych tekstów. Fabuła i bohaterowie poszczególnych historii nie porywają, może nie nudzą ale szybko pozwalają o sobie zapomnieć. Samo wyobrażenie Nieba, Limbo i Głębi zupełnie mnie nie przekonuje. Prawdopodobnie znów spodziewałem się czegoś innego, a dostałem tylko ciekawy pomysł w złym wykonaniu.

BlackLagoon | 2015-10-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2015

Po lekturze "Siewcy..." byłam oczarowana światem aniołów i demonów stworzonym przez panią Kossakowską. To oczarowanie nadal nie mija, nie wiem nawet, czy nie jest silniejsze.
Opowiadania ze zbioru "Żarna niebios" są uzupełnieniem historii głównych bohaterów cyklu. Mamy tu więc m.in. opowieść z przeszłości Drago Gamerina - weterana Zastępów Anielskich, początki wielkiej tajemnicy dotyczącej Białego Tronu, rodzinne problemy Asmodeusza i wiele innych,mniej lub bardziej znanych postaci.
Bohaterowie podbili moje serce już wcześniej, więc tym łatwiej było mi wczuć się w ich emocje i wciągnąć się w opisywane wydarzenia.
Osobiście uwielbiam takie książki. Nie polecam jednak zatwardziałym tradycjonalistom, którzy mogliby uznać universum pani Kossakowskiej za obrazę swoich uczuć religijnych. Wszystkich pozostałych zachęcam gorąco do zapoznania się.

TeeN | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Żarna Niebios - To reedycja zbioru (zaktualizowana o dwa nowe opowiadania) opowiadań o niebie i piekle ("Obrońcy Królestwa"), mrocznych i aniołach, którzy są bardziej ludzcy niż im się wydaje. Palą skręty z mirry, przeklinają, czy bawią się w politykę.. a to tylko nieliczne z ich słabości. A co na to Bóg...? No cóż żeby się przekonać musicie sięgnąć po książkę. Polecam wszystkim których zmęczyły opowiastki o dobrych skrzydlatych w blond loczkach. Żarna Niebios to pierwszy tytuł ze skrzydlatej serii - następnie jest jeszcze (równie świetna) powieść Siewca Wiatru i dwa tomy Zbieracza Burz - gorąco polecam wszystkie choć opowiadania czyta się najfajniej, to powieść moim zdaniem jest równie dobra co one. Mam nadzieję, że autorka jeszcze kiedyś napisze coś właśnie do tej serii :)

Fenix 1999 7 (86)
    Eugeniusz Dębski, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Drewnowski, Izabela Szolc,...
    Fenix 2000 1 (90)
    Eugeniusz Dębski, Maja Lidia Kossakowska, Bruce Sterling, John Kessel, Robert...
    Fenix 1999 9 (88)
    Rafał Dębski, Maja Lidia Kossakowska, Agnieszka Hałas, Jerzy Nowosad, Pat Ca...