Okładka książki Żarna niebios

Fabryka Słów
typ
papier
Marcin
7,3 (1357 ocen i 57 opinii)

Opis książki

Poprzednio, zbiór ten, nakładem wydawnictwa Runa, nosił tytuł 'Obrońcy Królestwa'. Nic, co anielskie, diabelnie nie jest nam obce. Te żarna przemielą Waszą wiarę w zaświaty. Aniołowie paktują z diabłami. Grzeszą pychą. Piją, bywają w burdelach i kasynach. Knują, zabijają, umierają. Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko doskonały wygląd. Stworzeni na obraz i podobieństwo człowieka, mają na...

Nic, co anielskie, diabelnie nie jest nam obce. Te żarna przemielą Waszą wiarę w zaświaty. Aniołowie paktują z diabłami. Grzeszą pychą. Piją, bywają w burdelach i kasynach. Knują, zabijają, umierają. Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko doskonały wygląd. Stworzeni na obraz i podobieństwo człowieka, mają nasze słabości. Jak anioł ćpun uzależniony od trawki z Fatimy, anioł stróż czujący niechęć do człowieka, którym przyszło mu się opiekować czy anioł zagłady, który nieszczególnie lubi niszczyć. Nie inaczej z mieszkańcami piekieł. I oni są do bólu... ludzcy. Nic dziwnego, skoro wyszliśmy spod ręki tego samego Boga.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

Opinie czytelników
Ewelina | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Żarna przemieliły moją wiarę. Uwielbiam tę książkę, uwielbiam gdy anioły grzeszą jak ludzie i daleko im do ideału. Uwielbiam gdy diabeł pije ze mną piwo w pobliskim barze.
Nic co diabelskie nie jest mi obce.

cordiale | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 09 maja 2014

Maja Lidia Kossakowska jest jedną z najczęściej kupowanych pisarek fantastycznych. Nakłady jej książek śmiało konkurują z Pilipiukiem czy z Piekarą. Dlatego pomimo mojego rozczarowania „Siewcą Wiatru” postanowiłem nie zrażać się do tej pisarki i sięgnąłem po zbiór opowiadań „Żarna Niebios”.
Akcja historii opisanych w zbiorze ma miejsce przed wydarzeniami z „Siewcy”. Dlatego warto sięgnąć po tą książkę przed lekturą powieści.
Zbiór otwiera opowiadanie „Beznogi Tancerz” . Główny bohater tej opowieści, Eryk ginie w wypadku samochodowym. Obserwuje akcję ratunkową i stara się oswoić z nową sytuacją. Kiedy trafia przed oblicze swojego anioła stróża, jego opiekun zostaje pobity a nasz bohater porwany. Czego mogą chcieć od niego mieszkańcy Limbo? Mając za przewodników dwóch sympatycznych braci poznajemy prawa jakimi rządzą się zaświaty.
„Dopuszczalne straty” nawiązują po trosze do „Siewcy Wiatru”. Gabriel jako regent Królestwa ma prawo do odwiedzania siedzib...

Od tego zbioru opowiadań, o aniołach i demonach zamieszkujących Niebo, Limbo i Piekło, zaczęłam swoją przygodę z prozą pani Kossakowskiej i ostatnio wracam do niego często. Za pierwszym razem trochę poraził mnie widok znajomego wyglądu Królestwa. Aniołowie tylko knują, demony kochają, a stróże nienawidzą swoich klientów. Wszystko to w cieniu wielkiej tajemnicy spod Białego Tronu. Anioły Mai Kossakowskiej to Świetliści i Mroczni, Archaniołowie i Upadli Książęta Otchłani - wszyscy równie przerażający, potężni i piękni, o lawendowych, złotych, zielonych włosach, turkusowych, srebrnych, czy czarnych oczach - obrońcy Królestwa. Asmodeusz, na przykład, z powodu urody i zamiłowania do luksusu zwany Zgniłym Chłopcem, ma kłopoty rodzinne (Zobaczyć czerwień to jedni z najlepszych opowiadań). Władca Otchłani, to znany wszystkim Lucyfer (tu dla nieżyczliwych to po prostu Lampka) brutalnie tłumi bunty zwolenników dawnego władcy. Natomiast jednemu z najbardziej poczciwych aniołów stróżów zostaje prz...

TeeN | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Żarna Niebios - To reedycja zbioru (zaktualizowana o dwa nowe opowiadania) opowiadań o niebie i piekle ("Obrońcy Królestwa"), mrocznych i aniołach, którzy są bardziej ludzcy niż im się wydaje. Palą skręty z mirry, przeklinają, czy bawią się w politykę.. a to tylko nieliczne z ich słabości. A co na to Bóg...? No cóż żeby się przekonać musicie sięgnąć po książkę. Polecam wszystkim których zmęczyły opowiastki o dobrych skrzydlatych w blond loczkach. Żarna Niebios to pierwszy tytuł ze skrzydlatej serii - następnie jest jeszcze (równie świetna) powieść Siewca Wiatru i dwa tomy Zbieracza Burz - gorąco polecam wszystkie choć opowiadania czyta się najfajniej, to powieść moim zdaniem jest równie dobra co one. Mam nadzieję, że autorka jeszcze kiedyś napisze coś właśnie do tej serii :)

Caylith | 2011-02-16

Wspaniałe uzupełnienie Siewcy Wiatru, w postaci szeregu opowiadań dotyczących niektórych postaci, lub ogólnie powiązanych ze światem. Mamy tu więc co nieco o Dajmonie szukającym zastępcy, coś o stróżu rodem z komandosów anielskich, coś o aniele który stał się człowiekiem z miłości do kobiety, coś o demonie, który zwiał na ziemię z miłości do mrocznej piekielnicy... wszystko utrzymane w wysokiej klasy stylu Kossakowskiej.
Humor gwarantowany, zafascynowanie każda kolejna stroną i opowiadaniem takoż.Jeśli więc podobał się wam Siewca i Zbieracz... to jest kolejny "a must-read":D
Polecam;)

Maciej | 2011-01-14
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem czy nie jestem w błędzie, gdyż wielu poleca tę książkę na rozpoczęcie Sagi Anielskiej pani Kossakowskiej a ja chyba jestem jednym z niewielu którzy przeczytali ją na koniec.
Mimo wszystko ocenić chcę całą sagę.
Jestem człowiekiem nie wierzącym ale bardzo spodobała mi się wizja aniołów i "Pana" a także Lucyfera i reszty zbuntowanych przedstawiona przez autorkę.
Jak już wiele osób przede mną napisało anioły, które grzeszą i są tak zbliżone do ludzi wielce przypadła mi do gustu i polecam ją każdemu. (Tak, każdemu a nie tylko interesującym się taką tematyką).
Warto docenić krasomówsto autorki, które ja dostrzegłem dopiero w dwoch tomach "Zbieracza Burz". Niektore sytuacje, osoby czy ich zachowania opisane czesto od kilku stron, na kilka różnych sposobów.
Na koniec dodam tylko, że bedzie to saga zapamiętana przeze mnie bardzo miło i bedzie w czołówce moich ulubionych.
Wiecej nie pisze co by nie zacząć spoilerować co często mi się zdarza w rozmowach ze znajomymi ;)

kajsanka | 2011-05-12
Przeczytana: 2011 rok

Pierwsze wrażenie jest takie: Sapkowski ma 4 latka,siedzi w piaskownicy. Już ma talent i pomysł, ale jeszcze rozumuje infantylnie. Podobnie tutaj.Książka sprawia wrażenie, jakby napisało ją dziecko. Wszystko jest albo czarne, albo białe. Wszyscy są dobrzy, nawet czarne charaktery postępują honorowo i sprawiedliwie, nikt nikogo nie oszukuje, i nie "wystawia", nie ma przemocy,kłamstwo istnieje tylko w dobrej sprawie.Jeśli pojawia się przemoc,to w taki sposób,jakby opisywały ja przedszkolaki, albo rodem z filmów dla młodzieży o kowbojach i indianach.

Nie mniej jednak,idzie się przyzwyczaić. Po kolejnym opowiadaniu czlowiek wciaga się w przedstawiony swiat,i nawet oddycha z ulga,że krew,krzywda i zbrodnia nie leją się strumieniami.Za to barwność i plastyczność godna podziwu. Taki własnie Sapkowski,wersja light.Zastanawiam sie,czy nie zaczac tego czytac 5-letniej corce:-)

Irytacja nie do przeskoczenia-nazewnictwo,zwłaszcza "imiona".

LadyWojtka | 2014-08-31

Kossakowska to w moim świecie polskiej fantastyki jedna z nielicznych dam ( zapewne niesłusznie, ale subiektywnie). To jej pierwsza książka, która trafiła w moje ręce. Książka jako zbiór opowiadań całkiem smaczna pod warunkiem, że ktoś nie ma wstrętu do angelologii. Jeśli chodzi o przygotowanie autorki - nazwy aniołów, demonów zgodne ( przynajmniej w części) z tradycją albo kabałą.
Co do samej treści - opowiadania przyjemne, ciekawe - w późniejszych częściach rozwinięta postać Anioła Zagłady. Nawet jeśli motywy są już ograne po tysiąckroć ( miłość niebiańsko-ziemska) to jest na tyle świeżo, że czytelnik nie będzie znudzony. Pomysł na niezbyt boskie Anioły i nie do końca złe do szpiku kości Demony dobrze osadzona w nowym, nietradycyjnym Niebie, Piekle i Limbo.
Coś na dobry początek przygód z aniołami w fantasy.

MissMi | 2014-02-14

Skoro "Siewca..." mi się podobał, trudno by nie spodobały mi się "Żarna..."
Antologie ostatnio mnie zawodzą, a mimo to, sięgam po nie ciągle. Cóż, "Żarna niebios" nie zawiodły. Krótkie opowiadania stanowiące integralne cz. "Siewcy..." lub nie, nie tylko mnie ubawiły, ale też przeniosły w dobrze wykreowany przez Kossakowską świat aniołów i demonów. W zasadzie nie mam zbyt wiele do powiedzenia o tej lekturze, była dobra ;) Polecam tym, którzy zatęsknili za "Siewcą" : P Bądź, tym, którzy niekoniecznie od razu "Siewcę" chcą czytać. Dzięki "Żarną niebios" można stopniowo poznać różne aspekty świata skrzydlatych i Głębian :)

yano20 | 2014-06-05

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań. Interesujące podejście do anielskości i diabelskości ;-) Fajnie się czyta o ludzkich problemach aniołów i demonów - scenka dotycząca anielskiej służby zdrowia bezcenna :-) Cykl anielski zacząłem dawno temu od "Siewcy wiatru", można powiedzieć że obie pozycje są równie dobre. Czyta się bardzo szybko (niestety) i bardzo trudno oderwać się od lektury. Książka naprawdę godna polecenia! Zapewne będę jeszcze wracał do cyklu anielskiego - bardzo lubię styl pisania Pani Kossakowskiej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto