rozwiń zwiń

Potępiona

Okładka książki Potępiona Bartłomiej Fitas
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Potępiona
Bartłomiej Fitas
6,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Dom Horroru horror
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Dom Horroru
Data wydania:
2019-05-27
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-27
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395348679
Tagi:
Kraków horror zakonnice dom dziecka morderstwo detektywi tajemnice niewyjaśnione okoliczności literatura polska
Inne
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziwne opowieści. Antologia weird fiction Dagmara Adwentowska, Brian Evenson, Bartłomiej Fitas, Zbigniew Golemienko, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Łukasz Krukowski, Thomas Ligotti, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Paweł Matuszek, Jon Padgett, Magdalena Świerczek-Gryboś, Anna Maria Wybraniec
Ocena 6,7
Dziwne opowieś... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Mapa Cieni. Opowieści z nawiedzonych miejsc Krzysztof Biliński, Sylwia Błach, Joanna Bujak, Rafał Christ, Bartłomiej Fitas, Michał Gacek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Magdalena Kałużyńska, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Łukasz Radecki, Piotr Roemer, Michał Stonawski, Michał J. Walczak, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,6
Mapa Cieni. Op... Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Obscura. Antologia horroru Dagmara Adwentowska, Piotr Barej, Agnieszka Biskup, Przemysław R. Cichoń, Damian Cieślik, Piotr T. Dudek, Bartłomiej Fitas, Jakub Gańko, Bartłomiej Grubich, Adrian Konopka, Grzegorz Kopiec, Anita Kurowska, Michał Pleskacz, Agata Poważyńska, Katarzyna Sikora Borowiecka, Patrycja Żurek
Ocena 7,2
Obscura. Antol... Dagmara Adwentowska...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Przeklęty. Historia domu Smurlów Robert Curran, Ed Warren, Lorraine Warren
Ocena 6,9
Przeklęty. His... Robert Curran, Ed W...
Okładka książki Folk Tomasz Czarny, Marcin Piotrowski
Ocena 5,9
Folk Tomasz Czarny, Marc...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
325 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

Szukacie dobrego horroru? Oto on.

Debiut Bartłomieja Fitasa to historia mroczna i miejscami okrutna, ale nie tak obrzydliwa jak dzieła Edwarda Lee, przez które nie jestem w stanie przebrnąć. Ma odpowiedni klimat, świetne zwroty akcji i wszystko to, czego można oczekiwać od porządnego horroru. Polska literatura grozy zyskuje kolejne warte zapamiętania nazwisko, a fani opowieści z dreszczykiem zacierają ręce. Cóż za urodzaj!

W tej pełnej napięcia, niepokojącej opowieści nie ma happy endu: od początku wszystko się rypie i z każdą stroną jest już tylko gorzej. Otwiera ją wypadek samochodowy, w którym giną rodzice Kacpra, wówczas dwuletniego. Sierota trafia do Domu Dziecka, niedofinansowanego i ledwo wiążącego koniec z końcem, ale prowadzonego przez oddanych i pełnych poświęcenia wychowawców – do czasu nieuniknionego zamknięcia. Gdy powtórnie spotykamy Kacpra, ma dwanaście lat i stoi przed Domem Dziecka Sióstr Bożego Miłosierdzia, położonym na skraju lasu w niewielkiej podkrakowskiej miejscowości. Jest połowa listopada. Chłopiec ma złe przeczucia, nowe miejsce wywołuje w nim niepokój, zdaje się emanować złem. To przykre wrażenie pogłębiają jeszcze spojrzenia zakonnic: zimne i pozbawione dobroci. Przerażająca jest zwłaszcza siostra Ezechiela – wysoka, przeraźliwie chuda starucha o wyglądzie strzygi. W ponurym, pogrążającym się w ruinie sierocińcu dzierży ona władzę absolutną i bardzo lubi jej nadużywać. Dzieci są tu zastraszone i milczące. Najmniejsza błahostka może być pretekstem do wymierzenia kary, przy czym siostra Ezechiela ewidentnie lubuje się w przemocy psychicznej i fizycznej. Szarpanie, wyzwiska i bicie są tu na porządku dziennym. Siostry nie tolerują żadnego odstępstwa od surowych reguł: Ezechiela znęca się nad leworęcznym Kacprem („W moim domu wszyscy jedzą i piszą prawą ręką! Rozumiesz?! Nie będę tolerowała takich dziwaków jak ty! Jeżeli ci się to nie podoba, to wynocha do lasu!”). Jednocześnie, niczym w „Dewotce” Ignacego Krasickiego, zakonnice rygorystycznie przestrzegają pór modlitw i odmieniają imię Pana przez wszystkie przypadki.

Kolejna odsłona, kolejne spojrzenie na sierociniec – tym razem oczami dyrektora innego domu dziecka, który, zaniepokojony brakiem kontaktu z siostrą Ezechielą, postanowił osobiście zawitać w progi powierzonego jej przybytku, czego szybko pożałował.
(...)
Od tego momentu fabuła biegnie dwutorowo: poznajemy dalsze losy Kacpra, a jednocześnie bierzemy udział w dochodzeniu, które ma wyjaśnić masowe morderstwo opiekunek i zniknięcie dzieci. Detektywi dwoją się i troją, bestialskich mordów przybywa, a na każdym miejscu zbrodni znaleźć można martwe ćmy. Babranie się w tej sprawie zaczyna szkodzić wszystkim zainteresowanym oraz ich bliskim. Atmosfera staje się ciężka i klaustrofobiczna. Detektywi, stając raz po raz w obliczu niewyjaśnionych, nadnaturalnych zjawisk, konsultują się z jasnowidzem, gdyż „lepsze są absurdalne sposoby niż całkowita bierność”. Czy z jego pomocą odkryją, co tak naprawdę wydarzyło się w podkrakowskim sierocińcu? Tego wam nie zdradzę, jednak zapewniam, że Bartłomiej Fitas przygotował dla czytelników niejedną niespodziankę. Będziecie wstrząśnięci jak martini Jamesa Bonda. „Potępiona” to przemyślana, dobrze skonstruowana, wartka i pozbawiona dłużyzn historia, która wciągnie was od pierwszej strony. Chcę więcej takich debiutów.

Recenzja opublikowana na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2019/07/24/tajemnice-sierocinca/

Szukacie dobrego horroru? Oto on.

Debiut Bartłomieja Fitasa to historia mroczna i miejscami okrutna, ale nie tak obrzydliwa jak dzieła Edwarda Lee, przez które nie jestem w stanie przebrnąć. Ma odpowiedni klimat, świetne zwroty akcji i wszystko to, czego można oczekiwać od porządnego horroru. Polska literatura grozy zyskuje kolejne warte zapamiętania nazwisko, a fani...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    417
  • Przeczytane
    383
  • Posiadam
    61
  • Horror
    17
  • 2021
    15
  • 2020
    13
  • 2019
    10
  • 2020
    9
  • Legimi
    8
  • E-book
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Potępiona


Podobne książki

Przeczytaj także