Boskie zwierzęta

Wydawnictwo: Znak
literatura polska, Bóg, wiara
religia
Ag2S

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, kiedy my jesteśmy w czyśćcu? Czy mają tylko służyć człowiekowi, czy może raczej współtworzyć z nim świat? I dlaczego człowiek został wygnany z raju, a zwierzęta nie? "Boskie zwierzęta" to książka o tym, że Bóg nie stworzył zwierząt przez przypadek i cały czas jest z nimi w kontakcie. O tym, czy facet rzeczywiście musi polować i jeść steki....

"Boskie zwierzęta" to książka o tym, że Bóg nie stworzył zwierząt przez przypadek i cały czas jest z nimi w kontakcie. O tym, czy facet rzeczywiście musi polować i jeść steki. O świętych, którzy woleli nie zbudować kościoła, niż wyciąć las, albo wykupywali zwierzęta z rzeźni. O psach latających w kosmos i ruszających na wojnę oraz o wiernych ptakach.

„Reakcje, jakie wzbudziło pojawienie się "Boskich zwierząt", zdumiały mnie swoją
intensywnością. I naprawdę mocno poruszyły. Skoro z tamtym mam tyle dobrego zamieszania, po co kolejne wydanie? Właśnie po to, by wprowadzić do tekstu nowe myśli, które nie pojawiłyby się, gdyby nie konfrontacja tekstu z wnikliwym odbiorcą. By podzielić się dokonanymi w ciągu tych paru ostatnich miesięcy nowymi odkryciami. By uzupełnić
i rozbudować praktyczny poradnik. Oraz by dodać do tego, co już napisałem, jeszcze jeden rozdział, którego brak instynktownie wyczuwałem – pokazujący sos, w którym wszystko to, o czym napisałem, pływa: nasz coraz ciężej chory klimat”.
Szymon Hołownia

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Interek | 2019-07-12
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Książkę Szymona Hołowni o prawach zwierząt można czytać dwojako. Z jeden strony jest to próba pogodzenia chrześcijańskiego światopoglądu, którego rdzeniem jest wiara w wyjątkowość człowieka wobec pozostałych organizmów żywych, przy jednoczesnym przykazaniu minimalizacji cierpienia w świecie. Z drugiej strony rozważania Hołowni można czytać bez odniesień religijnych, jako kompendium wiedzy o aktualnych tendencjach w etyce przedmiotu oraz coraz popularniejszych dietach bezmięsnych. W ten sposób pozycja jest ciekawa zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Wpisuje się to w szerszy kontekst działalności autora, który w przestrzeni publicznej jawi się – w przeciwieństwie np. do pana Cejrowskiego (ich słynny spór o polski Kościół ma na YouTube niemal dwa miliony odsłon!) – jako „sympatyczny” katolik szukający dialogu z osobami o wybitnie progresywnych poglądach.

Ta napisana świetnym (polotnym jak i treściwym stylem) książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich mięsożernych...

JustynaMck | 2019-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2019

To nie pierwsza książka Pana Szymona, którą przeczytałam i która zrobiła na mnie wrażenie. Ta w przekazie jest naprawdę mocna. Otwiera oczy na to jakimi jesteśmy egoistami na tym świecie. Jak łatwo nam wyrażać oburzenie kiedy ktoś krzywdzi pieska lub kotka, ale jak obojętni jesteśmy w przypadku masowej rzezi zwierząt, które są przeznaczane na nasze jedzenie. Jak to się ładnie mówi - czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal....a powinno.
Zanim sięgnęłam po tę książkę czytałam jej recenzje na wielu facebookowych czytelniczych grupach i dość wiele osób wypowiadało się, jak zmieniło swój stosunek do dotychczasowego jedzenia.
Fakt, po przeczytaniu nie da się nie spojrzeć na to co sie je i przeanalizować swojego menu.

pani_róża | 2019-07-08
Przeczytana: czerwiec 2019

Mocno wdrukowuje się w mózg. Po przeczytaniu tej książki możesz wciąż udawać, że pewnych rzeczy nie widzisz... Ale będzie Cię to uwierać...

juleks | 2019-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2019

Bardzo mądra książka. Jestem pod wrażeniem pracy, jaką autor włożył w przygotowanie się do jej napisania. Rzetelna i bardzo ciekawa bibliografia, liczne odniesienia do badań naukowych. Naprawdę warto przeczytać.

książek: 1986
tyberiusz | 2019-06-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

,,W kościach czuję, że to jeszcze nie jest ten moment. Że dziś to wszystko, co próbuję ułożyć sobie w głowie za pomocą tej książki, w wielu jej odbiorcach wywoła bunt, radykalny sprzeciw, najgłębszą niezgodę. Że to wszystko dotrze do nas (również do mnie, bo mam stałą skłonność do ociągania się z przekładaniem na konkret życia tego, co się dzieje w mojej głowie) za parę, paręnaście lat, gdy dorośnie pokolenie naszych dzieci lub wnuków. Które z przerażeniem odkryją, że zapisaliśmy im w testamencie świat będący już czarną dziurą, miejscem (jeśli można tak powiedzieć o czarnej dziurze), skąd wszystkie drogi ucieczki prowadzą z powrotem do wnętrza. Tyle, że wtedy będzie już za późno na cokolwiek poza lamentem i próbą zebrania rozlanego mleka.
...
Jeśli nie muszę zwiększać sumy subiektywnie odczuwanego zła, nieszczęścia, strachu na tym świecie - nie zwiększam. Dopóki zamykałem oczy i odruchowo odpychałem od siebie wiedzę o konsekwencjach swoich wyborów, nie zdawałem sobie nawet sprawy,...

ogarbejbe | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Bardzo mądra, zastanawiająca lektura. Początek nieco przegadany, ale autor jest tego świadom.

mila052 | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Opowieść o tym, że stworzeniu także temu mniejszemu należy się poszanowania, a wiec nie dracznie, zdawanie bólu dla przyjemności swojego podniebienia, czy budowania chorego poczucia wyższości na polowaniach, fermy norek, lisów, czy innych zwierząt chowanych tylko po to, aby ktoś dumnie paradował w futrze to zaledwie czubek góry lodowej ogromu cierpienia, na jakie jest wstanie narazić zwierzę, człowiek-wydawałoby się istota myśląca, która kiereje się empatią. Poszanowanie to powinno wynikać z tego, że każde stworzenie posiada w sobie pierwiastek boski, bo podobnie, jak człowiek zostało przez Niego stworzone.
Hołownia, jak zawsze obala pewne mylne spojrzenie, kolejne mity, jak choćby ten, aby ludzie czynili sobie ziemię poddaną, rozumiany jako wykorzystujący ja bez opamiętania, niszcząc. Ziemia i wszystko, co się na niej znajduje ma nam i następnym pokoleniom służyć, co nie jest tożsame z jej bezmyślnym niszczeniem.
Teologia schabowego według, której człowiekowi do prawidłowego...

MartaLena | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Obowiązkowa pozycja

Maciek | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2019
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Pan Szymon ponownie dał popis twórczości. miło i lekko sie czytało

Gibon | 2019-06-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019

Boskie zwierzęta, czyli jak wytłumaczyć katolikowi, że wegetarianizm nie jest dziełem Szatana, a wręcz przeciwnie, powinien by praktykowany przez każdego wierzącego.