Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia

Wydawnictwo: Kompania Mediowa
The Bite in the Apple
Tarcz22

Steve Jobs jakiego nie znaliśmy. Osobiste i wyjątkowe spojrzenie wieloletniej partnerki twórcy Apple i matki dziecka, do którego przez wiele lat się nie przyznawał. Steve Jobs zostawił trwały ślad w rozwoju ludzkości. Bezgranicznie fascynowała go technologia, a on sam odważnie kroczył własną drogą. Chrisann Brennan poznała go jeszcze w szkole średniej, pod szorstką powierzchownością...

Chrisann Brennan poznała go jeszcze w szkole średniej, pod szorstką powierzchownością dostrzegając wartości często niezauważane przez innych: otwarty umysł, błyskotliwość, wizjonerstwo. Pociągały ją w Jobsie przede wszystkim uduchowienie, młodzieńczy zapał i idealizm. Te cechy wywołały zauroczenie, które z czasem przerodziło się w miłość. Ale geniusz miał też swoje ciemne strony, o których Brennan nie boi się wspominać. Chłód, nieobecność i zamykanie się w sobie także stanowiły część osobowości Jobsa.
Nadgryzione jabłko to przede wszystkim intymne i szczere wspomnienia kochanki, towarzyszki życia i przyjaciółki.

Książka ukazuje czytelnikowi ludzki wymiar Jobsa i na nowo odkrywa tajemniczą postać twórcy Apple.

źródło opisu: www.kmbooks.pl

źródło okładki: www.kmbooks.pl

Fragment książki

książek: 1953
Piotr | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

O Steve Jobs krążą legendy. Kto nie słyszał o tym charyzmatycznym człowieku, którego ciążka praca i upór doprowadziły do pasma życiowych sukcesów. Ale czy oby tak było? Była żona, partnerka i matka jego dziecka maluje zupełnie inny obraz tego człowieka. Przeczytałem "Steve Jobs i ja - wspomnienia" i nie wiem co mam myśleć, komu wierzyć. Oczywiście nie ma to dla mnie aż tak wielkiej wartości, abym rozpamiętywał życie Jobsa, ale ta książka, jakże osobista, zostawia w czytelniku pewien ślad. Autorka śledzi życie Steva przez pryzmat swojego życia. Pokazuje momenty trudne i te piękne. Bez wątpienia był to człowiek trudny w codziennych relacjach. jego wizjonerstwo i wymaganie od siebie i innych nie czynili z niego łatwego partnera do rozmowy czy do życia. Był osamotnionym geniuszem, za którym nadążali nieliczni. Była partnerka pokazuje zupełnie inne, nieznane oblicze tego człowieka. Brennan pokazuje Steva jako człowieka z krwi i kości, bez koloryzowania i wychwalania go. Wydaje się być...

Angelika Musiał | 2019-05-14

Była żona Jobsa, nakreśla nam inny obraz męża. Śledzi jego życie przez pryzmat swojego, co w tym przypadku naprawdę robi ogromne wrażenie. Czyta się to wszystko z zapałem, ale i niedowierzaniem. Jobs taki był? Naprawdę? On, który wszystko potrafił? Którego wymyślony symbol nadgryzionego jabłka przetrwa pewnie wieki? Tak kochani, Steve Jobs też miał słabsze, gorsze dni. W codziennych relacjach raczej uchodził za trudnego i nieustępliwego. Był typem samotnika, którego rodzina i przyjaciele nie mogli zrozumieć. Nawet swoje dziecko nie traktował tak jak powinien, co bardzo mnie zasmuciło i rozczarowało. Autorka nie koloryzuje więc osoby Jobsa, a przedstawia nam go takiego, jaki był w rzeczywistości. Myślę, że nie nadążał emocjonalnie, że chociaż był geniuszem, nie potrafił trzymać na wodzy swoich emocji.

maciek | 2019-05-08

Wielu apologetów Steve'a Jobsa będzie zaskoczonych wizją ich guru. Osobiście spodziewałem się mniej ostrej oceny twórcy Apple. Z książki Brennan wyłania się jednak nie tylko despota, o którego wyczynach wiedzieliśmy już z biografii Issacsona, ale też postać chwiejna emocjonalnie, czasem nawet bardziej niż sama autorka. Zresztą ta jej cecha może na początku drażnić, zastanawiać, wprawiać w zakłopotanie. Potem jednak rozumiemy, że jest wypadkową jej trudnego życia, także tego ze Stevem. Niemniej dzięki Brennan wchodzimy w bardzo osobisty, ale też wiarygodny świat Doliny Krzemowej lat '70 - '90. Jest to świat tak zwariowany jak pojawiające się w nim postaci: Kobun, Woz, Kottke oraz miejsca jak All One Farm. I to jest wielka zaleta tej opowieści - od pierwszej do ostaniej strony. Dodam, że osią historii jest nie tylko związek Chrisann i Steve'a oraz owoc ich miłości - Lisa, ale też duchowość przeciwstawiana ostro chłodnemu światowi nowych technologii.

bettylou | 2019-05-15

Doskonała biografia Steve'a Jobsa popełniona przez Christianna Brennana. Świetna. Nie znalazłam w niej słabych punktów. Od pierwszej strony książka wchłania, wręcz porywa. Nawet łapiąc oddech obsesyjnie o niej myślimy, by uronić łzę przy ostatniej kropce. Jest tak sugestywnie napisana, że główny bohater staje się naszym znajomym, kimś bliskim, domownikiem. Jest postacią z krwi i kości - jednocześnie fantastyczną i koszmarną, kimś niezwykłym, geniuszem mojego pokolenia. Jobsa nie da się pominąć w dzisiejszym świecie i to nie tylko na rynku komputerowym, muzycznym czy filmowym. Tego wszystkiego o człowieku, który "myślał inaczej" na "skrzyżowaniu techniki i humanistyki" dowiecie się Państwo z książki. Polecam, polecam, polecam.

Grzegorz | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Napisany chaotycznie strumień świadomości brzmiący jak zadanie domowe od psychoanalityka, a nie książka.
Autorka przeczy sama sobie nawet w sąsiadujących ze sobą zdaniach. Przekonana o swojej wybitnej wartości, a jednak pełna kompleksów, nie tylko w stosunku do Steve’a Jobsa, ale praktycznie całego świata.
Jobs nie był aniołkiem, ale mało wiarygodnie brzmi jego opis w słowach kobiety, której opowieść wygląda jak opis choroby dwubiegunowej.
Skoki chronologiczne. Wymieszanie własnych przeżyć z przemyśleniami i wizjami (?) narkotycznymi.
Serdecznie nie polecam.

Angel KubRick | 2019-05-20
Przeczytana: maj 2019

"Nadgryzione jabłko" to wspomnienia byłej partnerki Steve'a Jobsa, które właśnie niedawno ukazało się na naszym rynku dzięki wydawnictwu KOMPANIA MEDIOWA. Trochę mnie to dziwiło, że premiera w Polsce ma miejsce tak późno, w Stanach książka wyszła jakieś pięć lat temu i była spełnieniem szantażu, jakiemu autorka poddawała twórcę tak popularnego "jabłuszka". Po części rozumiem już to opóźnienie, pisarstwo Chrisann pozostawia wiele do życzenia, kiedy jednak uzbroimy się w cierpliwość, przymkniemy oko na niedociągnięcia, ukaże się nam nowy obraz tak podziwianego geniusza, obraz, na którym skaza przykrywa skazę. To też obraz nastoletniej miłości okraszonej licznymi eksperymentami młodości, w tym też narkotykowymi, który z czasem zamienia się w koszmarny związek dwojga ludzi, którzy międzyczasie powołują do życia niewinną istotę. Jobs, jak każdy geniusz, ma dwie strony osobowości, życie z kimś takim nie jest łatwe. Jestem pewna, że Chrisann przelewając na papier wszystkie cienie i blaski...

kamishi | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

To nie jest kolejna biografia Steve’a Jobsa powtarzająca w kółko te same wydarzenia z jego życia. Takich książek powstało sporo, a na temat Jobsa i jego firmy powiedziano już chyba wszystko.

“Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” opowiada o życiu wizjonera w sposób inny, niż dane nam było poznać w wielu książkowych i filmowych biografiach założyciela Apple (...)

Pełna recenzja: https://twojakultura.pl/nadgryzione-jablko-steve-jobs-i-ja/

Kitnez | 2019-05-07