Gösta Berling

Okładka książki Gösta Berling
Selma Lagerlöf Wydawnictwo: Wydawnictwo MG klasyka
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Gösta Berling
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2019-04-24
Data 1. wyd. pol.:
1905-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-17
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377795361
Tłumacz:
Franciszek Mirandola
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Skandynawska zima Hans Aanrud, Elin Bengtsson, Þórir Bergsson, Minna Canth, Stig Dagerman, Inger Edelfeldt, Karin Erlandsson, Frode Grytten, Viktor Arnar Ingólfsson, Santeri Ivalo, Roy Jacobsen, Jonas Karlsson, Malin Kivelä, Juha-Pekka Koskinen, Selma Lagerlöf, Kim Leine, Óskar Árni Óskarsson, Tiina Raevaara, Ingvild H. Rishøi, Raija Siekkinen, Hjalmar Söderberg, Britta Stenberg, Laila Stien, Tarjei Vesaas, Elin Wägner, Charlotte Weitze
Ocena 6,9
Mistrzowie opo... Hans Aanrud, Elin B...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Hans Christian Andersen, Paul Arène, Lucia Berlin, Elizabeth Bowen, Truman Capote, Angela Carter, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, O. Henry, Langston Hughes, Tove Jansson, Selma Lagerlöf, Laurie Lee, Joaquim Maria Machado de Assis, Irène Némirovsky, Frank O’Connor, Grace Paley, Damon Runyon, Saki, Wolfdietrich Schnurre, Dylan Thomas, Mário de Andrade
Ocena 6,9
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
225 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
148
148

Na półkach: , ,

Hulaj dusza, piekła nie ma
Värmlandia, z tego co udało mi się wynieść z treści książki, jej opisu oraz internetowych szperań to malownicza kraina podobna do Tolkienowskiego Shire. Fakt, iż to miejsce przez wiele lat było kolebką dla szwedzkiej pisarki, (nadal je można wskazać palcem na mapie) to jedyny punkt zaczepienia, który trzyma nas w realnym świecie podczas czytania tej książki. Wszystko inne nie jest już takie oczywiste więc śmiało może być poddawane w wątpliwość przy interpretacji. Selma Lagerlöf to pierwsza noblistka w dziedzinie literatury, uhonorowana tym odznaczeniem „za obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie”. Po przeczytaniu powieści Gösta Berling, trudno się z tymi argumentami nie zgodzić.

Historie przedstawione w książce, czasem zabawne, innym razem nieco zatrważające, ale wszystkie tak samo mroczne oscylują wokół pewnego specyficznego proboszcza – tytułowego Gösty Berlinga. Jako jeden spośród kilkunastu kompanów w różnym wieku rezyduje w przybytku pani majorowej. Kobieta lubująca się w majątku postanawia zawrzeć pakt z diabłem, w którym to zobowiązuje się do oddawania rokrocznie duszy jednego z mężczyzn w zamian za utrzymanie bogactwa. Układ wychodzi niestety (albo stety) na jaw, a pijani krajanie szerzą po skandynawskich błoniach przemoc, rozpasanie i marnotrawstwo mimo tego, że każdy z nich, na swój sposób jest szlachetny i honorowy.

Książka Pani Selmy to podróż do magicznego świata, w którym nie sposób oddzielić wydarzeń rzeczywistych od urojonych. Całość przedstawiona w iście baśniowy sposób. Mnogość ludowych podań, legend skandynawskich i wpisująca się w to wszystko etyczno-moralna tradycja chrześcijaństwa, częste inwokacje, opiewające piękno przyrody i personifikujące ją niekiedy jako bohatera powieści, mitologizacja rzeczywistości, obecne w krainie widziadła, duchy, diabły i czarownice, a także całkiem sporo odniesień do dzieł w tamtych czasach już istniejących (niekoniecznie literackich), wszystko spisane językiem adekwatnym do epoki (pokłony albo gromy dla Franciszka Mirandoli) stanowi dla mnie znaczny przerost formy nad treścią, chociaż nie da się ukryć, że jest to esencja utworu. Przedstawienie: psychologii tłumu, wewnętrznych problemów, z jakimi borykali się w tamtych czasach ludzie, nierozerwalnego sprzężenia dobra ze złem, ludzkiej egzystencji skazanej na targanie przez „demony” z powodu zwyczajnej bezsilności, często irracjonalnego zachowania, to proces, którego nie doświadczymy tu na pierwszy rzut oka. Powiem więcej, proces odkopywania treści prześwitującej przez metafizyczną mroczną otoczkę jest żmudny i nieco nudny. Jednak odebranie autorce tego neoromantycznego tła, w które wprost idealnie wkomponowuje się postać przystojnego, niesamowicie uzdolnionego upadłego proboszcza z Broby spowodowałoby niewiarygodne spłycenie powieści. Odskocznię od patosu, podniosłego stylu i odwracania uwagi czytelnika na niekiedy kilka stron stanowi rozdział poświęcony genialnemu konstruktorowi, który to wszedł w układ z leśną boginką. Przyjemny, warty uwagi i skłaniający do przemyśleń, jednak napisany jakby inną ręką.

Utwór, stanowi według mnie pewne podobieństwo z Weselem Wyspiańskiego lub drugimi Dziadami Mickiewicza. Jeśli miałby być zekranizowany w czasach współczesnych widziałbym go jako fuzję umiejętności Guya Ritchiego (Sherlock Holmes) z Timem Burtonem. Mimo odznaczenia autorki Noblem literackim, zarówno po jej inne dzieła jak i poraz kolejny po losy Gösty Berlinga nie sięgnę.

Hulaj dusza, piekła nie ma
Värmlandia, z tego co udało mi się wynieść z treści książki, jej opisu oraz internetowych szperań to malownicza kraina podobna do Tolkienowskiego Shire. Fakt, iż to miejsce przez wiele lat było kolebką dla szwedzkiej pisarki, (nadal je można wskazać palcem na mapie) to jedyny punkt zaczepienia, który trzyma nas w realnym świecie podczas czytania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    355
  • Chcę przeczytać
    337
  • Posiadam
    115
  • Literatura skandynawska
    16
  • Literatura szwedzka
    13
  • Teraz czytam
    11
  • Nobliści
    11
  • Klasyka
    9
  • Ulubione
    6
  • Studia
    5

Cytaty

Więcej
Selma Lagerlöf Gösta Berling Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także