Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki

Okładka książki Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki
Michał Rusinek Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2019-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-04
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326827259
Tagi:
język polszczyzna poprawność językowa anegdoty poradniki

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, Michał Rusinek
Ocena 7,4
Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, M...
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Ocena 7,9
Wytrzyszczka, ... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Psia skrętka, czyli przewodnik po dziecięcych przekleństwach Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Ocena 5,3
Psia skrętka, ... Joanna Rusinek, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
699 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , ,

W kolejnym zbiorze felietonów Rusinek pochyla się nad językiem najróżniejszych poradników, których namnożyło się ostatnio. Jest trochę śmiesznie, gdy analizuje tytuły z tabloidów; trochę strasznie, gdy pisze o poradach zdrowotnych. Zbiór jest nierówny i nie robi takiego wrażenia jak poprzedni: 'Pypcie na języku', ale jak zwykle czyta się fajnie i lekko. Miła lektura.

Nowy zbiór felietonów Rusinka dotyczy języka najróżniejszych poradników, których namnożyło się ostatnio zarówno w postaci książkowej jak i w internecie. Rzecz jest nierówna, obok rzeczy śmiesznych typu 'jak zostać Paryżanką' czy 'Jak czytać nagłówki' mamy felietony słabsze, np. 'Jak zostać inteligentem. Poza tym czasami ma się wrażenie, że autor mocno ułatwia sobie zadanie, tak kretyńskie są porady, nad którymi się pochyla. Weźmy felieton o radach jak podrywać, nietrudno wyszydzić następującą odzywkę: „Czytałem w jednym z waszych magazynów, że wy, kobiety, częściej zdradzacie i oszukujecie. A co ty o tym myślisz?” Poza tym przydałoby się cytowanie źródeł, tzn. przytoczenie, z jakiej książki pochodzi konkretna rada, którą wykpiwa autor.

Trochę inny w tonie jest felieton o poradach zdrowotnych, bo tu wchodzimy na poważne poletko. Autor cytuje książkę 'Apteka babuni' pełną przykładów z życia zastępujących naukowe argumenty za słusznością jakiejś terapii. Autor pisze, że owe przykłady działają na czytelników bardziej skutecznie, niestety. Jeden cytat: poważnie zachorowało dziecko i pewna staruszka: „Poleciła mojej mamie zabić kurę, usunąć z niej żołądek, którego wewnętrzną skórkę wysuszyć, cieniutko roztłuc, pokroić i dać choremu dziecku ze szklanką mleka.” Wyleczenie murowane...

Inny charakter ma felieton o lekturach na poczcie. Wiadomo, że obecnie owe urzędy pełnią również funkcję księgarni. Niemniej oferta książkowa jest bardzo specyficzna. Kto był na poczcie, ten wie... Dobry felieton.

Bardzo rozśmieszyła mnie opowieść o tytułach w brukowcach, nie mogę się oprzeć żeby zacytować jeden tytuł: „Wyszedł na spacer z psem, a gdy wrócił, zastał żonę w łóżku z jego kolegą. Oboje byli nadzy” a następnie analizę autora: „Oto, jak zgubna bywa namiętność do zaimków (zapewne pod wpływem języka angielskiego i źle tłumaczonych list dialogowych amerykańskich filmów, którymi nasiąkł autor artykułu). Z tytułu wynika bowiem, że bohater artykułu zastał żonę w łóżku z kolegą psa. Jesteśmy tolerancyjni, wiemy, że miłość potrafi pokonywać bariery gatunków, bulwersuje nas jednak nagość psa.” Boki zrywać...

W sumie fajnie się to czyta, ale felietony czytane w kupie nużą, dlatego dawkowałem je sobie, przyswajałem co najwyżej jeden dziennie.

W kolejnym zbiorze felietonów Rusinek pochyla się nad językiem najróżniejszych poradników, których namnożyło się ostatnio. Jest trochę śmiesznie, gdy analizuje tytuły z tabloidów; trochę strasznie, gdy pisze o poradach zdrowotnych. Zbiór jest nierówny i nie robi takiego wrażenia jak poprzedni: 'Pypcie na języku', ale jak zwykle czyta się fajnie i lekko. Miła lektura.

Nowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    845
  • Chcę przeczytać
    339
  • Posiadam
    109
  • 2019
    61
  • Audiobook
    27
  • 2021
    24
  • Audiobooki
    24
  • 2020
    23
  • 2020
    17
  • Teraz czytam
    16

Cytaty

Więcej
Michał Rusinek Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki Zobacz więcej
Michał Rusinek Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także