Antosia

Novae Res
2019-03-11
2019-03-11
#II wojna światowa #historia #walka

"Niemcy nie są żołnierzami. Nie są to nawet ludzie. To bandyci. Bandyci i jeszcze raz bandyci."

"Antosia" to bardzo udana powieść obyczajowa osadzona w realiach historycznych II wojny światowej i czasów stalinowskich. Książka, która przypomina, że Żołnierzami Niezłomnymi byli nie tylko mężczyźni.
Główna bohaterka powieści to zwykła dziewczyna, którą zmienia wojna i wiadomosć o śmierci narzeczonego. Pod wpływem tych wydarzeń rodzi się w niej chęć zemsty. Wstępuje do partyzantki.
Ciekawy jest wątek zaangażowania Antosi w ukrycie cennych przedmiotów. Scala on całą opowieść I jeszcze bardziej zaciekawia.
Książka jest napisana prostym, bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu śledzimy losy bohaterów mocno angażując się emocjonalnie. Czujemy ich strach, smutek, zmęczenie. Kibicujemy im, wzbudzają naszą sympatię.
"Antosia" to świetna, dobrze skonstruowana książka z bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami, realistycznymi opisami codzienności tamtych czasów i solidną porcją historii.

Główna bohaterka powieści to zwykła dziewczyna, którą zmienia wojna i...

Dwa razy podchodziłam do tej powieści, za pierwszym razem odsłuchałam pół godziny i mnie znużyła.
Po tygodniu jednak do niej wróciłam i nie żałuję.
Historia zwykłej dziewczyny, która w czasach okupacji i komunistycznego terroru wykazała się olbrzymim hartem ducha.
Polecam

Po tygodniu jednak do niej wróciłam i nie żałuję.
Polecam

To chyba pierwsza książka o wojnie, którą przeczytałem. Dwukrotnie się wzruszyłem. Wiele razy poczułem dziwną nostalgię.

Czytając tę książkę miałem wrażenie, jakby opowiadała mi ją moją nieżyjąca już Prababcia. Pamiętała wojnę i opowiadała mi o niej. To pewnie dlatego. Ale zapewne też dlatego, że autor zadbał tutaj niesamowicie o język. Bohaterowie używają słów, których dziś już się nie używa. Mieszkają w drewnianych chatach, śpią na siennikach, nierzadko chodzą na boso, jedzą tylko to co wyrosło przy domu...

Mam również to szczęście, że wychowałem się na wsi. Nie aż takiej jak ta w książce, ale jest sporo podobieństw. Dzięki temu książka była dla mnie nostalgiczna, choć traktowała o czasach młodości moich pradziadków i dziadków.

Czytało mi się tę książkę niesamowicie dobrze. Można naprawdę wczuć się w klimat tamtych czasów. Czuć strach, po chwili spokój, złość, za chwilę radość. Czuć po prostu życie. Moim zdaniem autor oddał tutaj prawdziwość tamtych czasów.

Świetna książka, którą polecam osobom chcącym poczuć klimat czasów wojny. Wydaje mi się, że oddaje go ona bardzo dobrze.

Antosia pochodząca z Zamula to kobieta,która pracowała jako gosposia na spokojnym,uroczym miasteczku.Akcja dzieje się w czasie drugiej wojny światowej.
Historia życiowa,porusza serce o okrutnej,złej wojnie,bólu,cierpieniu,śmierci.
Pełna smutku,a także o miłości Antosii do ukochanego,czy uda się jej przetrwać przerażającą wojnę i odnaleźć ukochanego?
Oczarowana jestem i zachwycona książką bardzo dobrą,śliczną spędziłam miłe chwile z lekturką naprawdę porywająca,wciągająca.

Historia życiowa,porusza serce o okrutnej,złej wojnie,bólu,cierpieniu,śmierci.
Oczarowana jestem i...

#194 - Antosia - Jan Nowak - Wydawnictwo Novae Res

#55/52/2019

Jest to niezwykła powieść osadzona w czasie wojny, oraz po niej. Opowiada historię głównej bohaterki Antosi - pochodzącej z Zamula. Jej postawa i poświęcenia w czasie wojny zasługują na szczególne uznanie.

Przyłapałam się na tym, że w skrajnych sytuacjach trzymałam za nią kciuki i w napięciu oczekiwałam na zakończenie danej sceny.

Znajdziecie tu wiele - miłości, przyjaźni, smutku, radości, ale także towarzyszące wojnie - śmierć i strach.

Nie często sięgam po literaturę historyczną, więc ta książka była dla mnie wyjątkowo przyjemną podróżą.

Autor na zakończenie dodaje:
"Inspiracje, pomysł i źródła do tej książki zaczerpnąłem ze wspomnień wielu ludzi, którzy byli naocznymi świadkami opisanych w książce wydarzeń."

Jest to 280 stron historii podanej w niezwykły sposób. Szczerze polecam, choć momentami było trudno ją czytać, ak to o wojnie.

Dziękuję Wydawnictwo Novae Res za tą książkę, za piękne rozpoczęcie naszej współpracy <3

#194 - Antosia - Jan Nowak - Wydawnictwo Novae Res

#55/52/2019

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Zachęcam do przeczytania recenzji:

(...)"Antosia" jest książką obyczajową z wątkiem historycznym. Dzięki spleceniu fikcji literackiej z wydarzeniami, które miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat w dziejach naszego kraju, jak migawki filmowe będziemy śledzić losy Antosi i jej znajomych. Spojrzymy oczami zwykłego, niewykształconego mieszkańca ze wschodniej Polski na wydarzenia z okresu II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Spotkamy Polaków, którzy będą z honorem bronić swojego kraju oraz takich, którzy za przysłowiowy grosz, bez mrugnięcia okiem wydadzą okupantowi rodzinę i sąsiadów. W tym trudnym czasie zostanie wystawiona na próbę przyjaźń i miłość. Trudno będzie przeżyć każdy dzień. A mieszkańcy Połcina i Zamula będący świadkami bezsensownych mordów mieszkańców okolicznych miejscowości, będą jeszcze z większą zaciekłością angażować się w partyzantkę.

Autor pokusił się na obdarowanie głównej bohaterki licznymi cechami, które spowodowały, że potrafiła przeżyć wojnę. Jej dostosowanie się do sytuacji sprawiło, że z wielu opresji wychodziła obronną ręką. Antosia z ogromnym sukcesem potrafiła wyeliminować osoby, które stanowiły zagrożenie dla mieszkańców miasteczka i okolicznych wsi. Jak tego dokonała to już musicie sami sprawdzić czytając książkę.

"Antosia" jest powieścią, która opowiada nam o sile przyjaźni i miłości, strachu i śmierci, radości i smutku. Niejednokrotnie podczas czytania będziecie trzymali kciuki za Antosię, aby udało jej się. Nie zabraknie też scen ściskających za gardło, gdy będziecie czytać o wypędzeniu Żydów z Połcina czy też bestialskich przesłuchaniach ludzi przez ubeków. Pozorowane rozprawy sądowe stanowiły normę w okresie powojennym, o czym przekonała się Antosia, gdy została aresztowana.

Pomimo że od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, nadal są one bolesne dla nas Polaków.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res.

Ciekawa ksiazka, milo sie czyta, duzo ciekawych watkow historycznych

Ciekawa ksiazka, milo sie czyta, duzo ciekawych watkow historycznych