Brom

Wydawnictwo: Wydawnictwo 23
komiksy
helensan

Brom. To nie jest jego prawdziwe imię. Marysia nie ma czarnego podniebienia. Anna nie potrafi hipnotyzować zwierząt. Eryk nie ma brata bliźniaka. To nie jest sowa. W lasach kartuskich nie grasuje wataha wilków. To nie on ją sobie wyśnił. Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako „nadnaturalne”, „nadprzyrodzone”, „magiczne”. Większość...

Brom.
To nie jest jego prawdziwe imię.
Marysia nie ma czarnego podniebienia.
Anna nie potrafi hipnotyzować zwierząt.
Eryk nie ma brata bliźniaka.
To nie jest sowa.
W lasach kartuskich nie grasuje wataha wilków.
To nie on ją sobie wyśnił.

Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako „nadnaturalne”, „nadprzyrodzone”, „magiczne”. Większość ludzi uważa, że takie stworzenia w ogóle nie istnieją – co najwyżej w mitach lub legendach. Brom wie, że one są prawdziwe. Potrafi je dostrzec. Słyszy, co mówią. I musi sobie jakoś z tym radzić. Nie jest sam. Jego matka jest przecież wiedźmą, a kuzynce… trochę zbyt łatwo przychodzi odbieranie życia.

To właśnie ich historia. Ich życie, ich problemy. Nie tylko te nadnaturalne.

źródło opisu: http://wydawnictwo23.pl/katalog/brom/

źródło okładki: http://wydawnictwo23.pl/katalog/brom/

jkesil | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Dobrze napisany kawalek swiata. Wreszcie normalnie skonstruowany, bez kompleksów, zadęcia i chęci nauki Francuzów jak jeść widelcem obrazkohistoryjek. Laczenie slowianszczyzny z realem kiedys na antypodach dzis dzieki m.in. Wiedzminowi w mainstreamie w „Bromie” potraktowane jest w uroczy sposob jako oczywistosc. Przywodzi na mysl przyzwoite amerykanskie wzorce w stylu Grass Kings czy Locke and Key. Szkoda ze u nas tego typu produkcja jest wyjatkiem podczas gdy za oceanem codziennoscia.

Emes | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Gdzieś wychwyciłem określenie, że to "brakujące ogniowo polskiego komiksu" i zdecydowanie mogę się pod tym podpisać. To komiks czysto rozrywkowy, w przeciwieństwie do tych najgłośniejszych polskich komiksów ostatnich lat, które są jakby nie było, zwykle mniej lub bardziej zaangażowane. Przy tym niegłupi i świadomie grającymi znanymi i lubianymi tropami. No i jest POLSKI ale bez żadnej przaśności, akcja dzieje się w Polsce i ten fakt jest wykorzystywany ale bez żadnego zadęcia i poczucia misji. Ogólnie to bardzo dobry, fachowo zrealizowany komiks. Może troszkę za prosty, może zostałem zaskoczony in minus, że to jedynie pierwsza część jakiejś długiej historii ale i tak bardzo dobry. A już idealnie byłoby gdyby Brom świetnie się sprzedał i dotarł do nastolatków, które w większości powinny się zajawić mocnymi stronami historii a na te słabsze nie zwrócić specjalnej uwagi. Warto, tym bardziej, że to serio świeża rzecz jak na polskie komiksowo.

Wallerot | 2019-05-21
Na półkach: Komiks, Przeczytane

Nasłuchałem się bardzo dużo o tym komiksie. Super klimat, fajne połączenie magii i polskiego klimatu, fajne rysunki - to niektóre z pozytywów przedstawiane przez recenzentów.
Ja natomiast uważam, że to komiks bardzo słaby.
Cała historia niby ma swój początek w komiksie, ale ma się poczucie jakby czegoś się wcześniej nie przeczytało. Główny bohater i jego reakcje na pewne wydarzenia są bardzo odbiegające od tego jak uważam, że powinno to zostać przedstawione.
Cała reszta postaci niby stara się być w jakiejś części głęboka, ale trochę im się to nie udaje.
Historie składające się na komiks są rozwiązywane bardzo szybko i ma się poczucie, że brakuje w nich fazy środka.
Polskości nie czuć. Żarty są słabe.
Szata graficzna bez szału. Nie czułem potrzebny przyglądać się rysunkom, bo za dużo na nich nie dzieje.
Ogólnie po skończonej lekturze było mi szkoda, że wszedłem w posiadanie tego komiksu. Nie polecam.

elmo | 2019-05-06
Przeczytana: 30 kwietnia 2019