Biała róża, czarny las

Okładka książki Biała róża, czarny las Eoin Dempsey
Okładka książki Biała róża, czarny las
Eoin Dempsey Wydawnictwo: NieZwykłe kryminał, sensacja, thriller
2018-03-01
Jakub M. Rawinis

Kocham te książkę

Kocham te książkę

Zabrakło mi głębi zarówno w samej historii jak i w postaciach.
przewidywalna i plaska.

Zabrakło mi głębi zarówno w samej historii jak i w postaciach.
przewidywalna i plaska.

audio - Aleksander Bromberek
Niezwykle wciągająca historia wojenna dwojga młodych ludzi.
Ale mnie najbardziej poruszyła opisana droga nazistów do władzy, do zniewolenia najpierw własnego narodu a potem reszty. Wszystko z perspektywy młodej dziewczyny pochodzącej z rodziny o światłych, otwartych poglądach i szerokich horyzontach.
Coś mi to przypomina... dzisiejsze czasy???

audio - Aleksander Bromberek
Niezwykle wciągająca historia wojenna dwojga młodych ludzi.
Coś mi to przypomina... dzisiejsze czasy???

67/2023 (audiobook 38/2023)
Jestem podwójnie zażenowany.
Po pierwsze - samą książką.
Rzadko spotykana ramota. Schematyczna akcja, nonsensowne rozwiązania fabularne, miałka, prostacka fabuła, postacie groteskowo niedorysowane lub przerysowane. Generalnie – pomysł i wykonanie na poziomie wygadanego licealisty z biolchemu.
Ta książka jest zwyczajnie głupia.

Tytuł nawiązuje do organizacji “Biała róża”, działającej w III Rzeszy i kierowanej przez kilkoro studentów z Uniwersytetu Monachijskiego, którzy za swą antypaństwową działalność zostali aresztowani i zgładzeni. Symbolem tej tragedii stało się męczeństwo rodzeństwa: Sophie i Hansa Schollów, którzy z niespotykaną godnością stanęli przed składem sędziowskim żądnym krwi.
Autor jednak kolejny raz (o czym zaraz) wykazał się daleko idącą ignorancją faktograficzną nie zadawszy sobie minimalnego trudu zgłębienia tematu. Bohaterką swej książki uczynił bowiem fikcyjną postać – młodą dziewczynę, która w książce jest byłą narzeczoną Hansa Scholla. Problem w tym, że prawdziwy Hans Scholl w swym krótkim, prawdziwym życiu… nie był zainteresowany kobietami, że tak to eufemistycznie ujmę. Zanim rozpoczął swą działalność wywrotową był nawet zatrzymany za “niemoralne zachowanie”.
Właściwie jedyną “zaletą” tych grafomańskich gryzmołów jest fakt, że grupa ludzi, przeczytawszy tę chałturę, w ogóle dowie się o zapomnianej, a w Polsce praktycznie nieznanej, historii “Białej róży”...

Drugi powód mojego zażenowania ma charakter szerszej refleksji.
Z jednej strony – należy cieszyć się, że przy obecnym poziomie czytelnictwa w Polsce są ludzie, którzy czytają. Z drugiej – liczy się ilość czy jakość tego czytania? No bo cóż z tego, że ludzie czytają, skoro nie rozumieją tego, co czytają.

Poziom ignorancji, nieuctwa, braku wiedzy np. historycznej, ale także zwyczajnego literacko-czytelniczego wyrobienia jest przerażający. Większość czytających nie potrafi odróżnić naprawdę dobrej literatury od czytadeł zalegających księgarniane półki i wysepki.

Jaki poziom ignorancji muszą reprezentować wydawcy, którzy decydują się na produkcję takich zakalców? Czy tłumacze odczuwają jakieś zażenowanie w trakcie pracy, kiedy zdają sobie sprawę, z czym mają do czynienia?
Naiwnie zakładam, że wydawca i tłumacz reprezentują wyższy poziom wiedzy i inteligencji niż przeciętny, kanapowy “czytelnik”…
Najwyraźniej – przeszacowałem tę grupę zawodową...

Zresztą tłumacz akurat tej książki reprezentuje poziom samego Autora: “czuła się pogwałcona”, “poniosłeś nauczkę” - to tylko przykład wykwitów językowych, jakie wyroiły się w fantazji translatora...

W kontekście powyższych rozważań - przeraża tak wysoka średnia ocena tej pozycji, ale także innego tytułu tego grafomana – czyli “Anioła z Auschwitz”, książki haniebnej, będącej stekiem bzdur, której tłumaczenia nie powinien podjąć się żaden szanujący się translator i która powinna być wręcz wycofana z obiegu.

Nie czytajcie ani tej książki, ani żadnej innej autorstwa tego grafomana.
Poczytajcie za to w innych źródłach o “Białej Róży”, o tych niezwykle odważnych, młodych ludziach, którzy w samym środku III Rzeszy, w najczarniejszym momencie nazistowskiej ciemności, mieli odwagę, na miarę swych skromnych możliwości, stawić czoła ówczesnej hydrze.

Książki wysłuchałem w wersji audio. Niezmiernie mi przykro, że Aleksander Bromberek stracił kilka godzin na czytanie tej bazgraniny.

67/2023 (audiobook 38/2023)
Jestem podwójnie zażenowany.
Po pierwsze - samą książką.
Ta książka jest zwyczajnie głupia.

Tytuł nawiązuje...

Niezła beletrystyka historyczna z nazizmem w tle.

Niezła beletrystyka historyczna z nazizmem w tle.

Bardzo wciągająca wojenna powieść. Historia dwojga nieznajomych - Franki, młodej Niemki i znalezionego przez nią nocą w górach Schwarzwaldu nieprzytomnego lotnika Luftwaffe. Książka daje wiele do myślenia na temat życia zwykłych mieszkańców III Rzeszy i wojny jaką naziści prowadzili sami ze swoimi obywatelami. Jednocześnie wzrusza i przeraża. Gorąco polecam!

Niezwykle prawdziwa powieść, która poruszyła mnie do żywego. Chciałbym bardzo, żeby takie książki uczyły ludzi czego nie wolno robić. Do czego nie wolno dopuszczać. Niestety mamy XXI w. i to wszystko, co tutaj opisane dzieje się dalej.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka z okresu Il wojny światowej . Franka główna bohaterka , bardzo zżyta z rodzina w czasie epoce nazizmu ,bardzo przeżywa krzywdę jaka zrobili jej bratu …
Pewnego razy odnajduje spadochroniarza w mudurze niemieckim , a co dalej - zachęcam zajrzec do lektury

Sięgnąłem po tą książkę gdyż była w kategorii kryminałów. Kryminałem to to nie jest, ja bym to nazwał romansów. I tak jak generalnie romansów bardzo nie lubię tak ten tutaj całkiem mi się spodobał i sam się dziwie.

Czyta się szybko. Jednak mnie nie porwała. Pozycja dla niewymagających czytelników. Zakończenie jak z taniego romansu nie pasuje do książki. Można przeczytać.