Wiersze Lodu i Ognia

poezja
2019-02-18
2019-02-18
32 min.

Koło poezji to ta książka nawet nie leżała, w sumie to nie można tego też książka nazwać. Cena wygórowana jak za "zeszyt". Jestem fanem GOTu, ale to mi ise w ogóle nie podoba.

To tak za bezczelne spamowanie. Skoro autor do takich zabiegów (ocenianie własnej książki z kilku kont) się posuwa, to już samo za siebie mówi o jego poziomie. A książka nie może być mądrzejsza od twórcy (w tym przypadku tfu-rcy).

dla mnie to jest hit. nie pomyślałabym że ktoś może stworzyć poezję na podstawie serialu. a tu jednak :) i to ze świetnym skutkiem. tak trzymać panie marku!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super książka. Nie jestem fanem poezji, a tutaj bardzo spodobał mi się styl pisania i świetnie się czytało. Najbardziej spodobał mi się wiersz "Gra o Tron" :) Ciekawe podejście do tematu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem to must have dla wszystkich fanów GoT. Poezja super napisana, szczególnie zakochałam się w wierszu Dziewczynka :) Warto się skusić na tę pozycję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tomik inspirowany "Grą o tron" to połączenie wyjątkowego klimatu z równie wyjątkowymi bohaterami - podmiotami lirycznymi wierszy. Dla mnie to absolutna nowość. Nigdy nie czytałam wierszy w duchu fantastyki natchnionych słynnym serialem. Mało tego, nawet nie oglądałam jednego odcinka serialu. Nie ulega jednak wątpliwościom, iż nie potrzeba żadnej wiedzy merytorycznej, by zagłębić się w refleksyjność i ton wierszy, wypełniony specyficzną atmosferą, gdzie liczyła się siła, bezwzględność, ale i przebiegłość w imperatywnym podporządkowywaniu sobie pierwiastka ludzkiego. Autor próbuje zobrazować zasady panujące w ówczesnym świecie, charakter jednostek, które mimo alegoryczności stają się analogiami do współczesności. Czytając te wiersze bowiem miałam wrażenie, że doskonale wpasowują się w dzisiejszą rzeczywistość: "Smutni dziedzice smoczych królów/ głowy chcą podnieść z lat niebytu/ i za zdradzonych mszcząc się ojców,/ odzyskać honor, kraj i tytuł./ Kim są? Kim być chcą? A kim będą?/ Rzeczywistością czy legendą?".

Autor sugestywnymi frazami odsłania cechy dążących do władzy, wartości, jakimi kierowali się w życiu, a jednocześnie kreuje na swój sposób odbiór uniwersalnych przesłań i point, kreśląc indywidualne przestrzenie na refleksję oraz portrety poszczególnych postaci: "I zamiast tkania haftów, wstążek i koronek,/ nić własną tkać zaczęłam w pajęczynie gier./ Tak powróciła, niosąc odsiecz i obronę,/ na czele wojska nowa Lady Winterfell." Kaczkowski nie używa wyszukanego słownictwa, a to niezwykle ważne, bo podobni odbiorcy do mnie mają szansę na zatopienie się w treść wierszy bez problemów i obaw, że czegoś nie zrozumieją. Autor nie skupia się tylko na ogólnych nastrojach i odczuciach. Szereg konterfektów staje się lustrem naszych czasów.

"Wiersze Lodu i Ognia" to zbiór dynamicznych, obrazowych wierszy, z których każdy staje się odrębną całością. Niezwykle rytmiczne, wymowne, mroczne, ale niosące pewną nutę sentymentu i refleksji. Mimo, iż akcja wierszy dzieje się w dalekiej przeszłości, surrealistycznie przenoszą czytelnika w świat, który kierował się innymi zasadami niż dzisiaj, ale pewne jego elementy są do dziś aktualne. Tomik przyjemny w swej wymowie. Polecam!

Dla mnie nie ma lepszego serialu niż Gra o Tron. Nie mogę się już doczekać kolejnego sezonu. Dzięki Wierszom lodu i ognia trochę łatwiej mi było przeczekać ten okres przed ósmym sezonem. Bardzo fajna pozycja dla fanów i nie tylko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super! Chyba najbardziej poruszył mnie wiersz "Dziewczynka". Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Gry o Tron.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pomimo tego, że na co dzień nie przepadam za poezją, to jako fanka Gry o Tron nie mogłam przeoczyć tej pozycji. Przede wszystkim świetnie się ją czytało. Chętnie będę wracać do tej pozycji w wolnych chwilach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Popkulturowy smaczek, serwowany z myślą głównie o fanach GoT, ale równocześnie taki, który potrafi po prostu cieszyć zmysły. Czytając te wiersze miałem w głowie nie tyle serial (książek nie miałem jeszcze okazji czytać),ile nowe obrazy, które kluły się w głowie podczas lektury. Niezły debiut, trzymam kciuki za ewentualną kontynuację! :)

• Patronat medialny :)

Dodaj cytat z książki Wiersze Lodu i Ognia