Katolik - Prusak - Nazista. Sekularyzacja w biografii ideowej Carla Schmitta

Okładka książki Katolik - Prusak - Nazista. Sekularyzacja w biografii ideowej Carla Schmitta Adam Wielomski
Adam Wielomski Wydawnictwo: Von Borowiecky historia
historia
Von Borowiecky
2019-01-22
2019-01-22
Carl Schmitt Niemcy konserwatyzm nacjonalizm nazizm Prusy katolicyzm religia filozofia

Bardzo dobre opracowanie biografii ideowej Carla Schmitta. Otworzyło to w mojej głowie wewnętrzną polemikę z wnioskiem końcowym w owej monografii. Niezbędny element przy badaniu teorii decyzjonizmu, a także samej osoby Carla Schmitta. Polecam!

Trudna książka, ale bardzo poszerza horyzonty myślowe. W tym wypadku chodzi o myśl polityczną XX wieku. Jedną z nich był decyzjonizm Carla Schmitta – niemieckiego filozofa działającego w latach 20. I 30. XX wieku – czyli jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy. Jego teoria była sprzeciwem wobec ruchów rewolucyjnych ówczesnej Europy oraz odpowiedzią na kryzys liberalizmu, który zdaniem Schmitta, nie był w stanie poradzić sobie z problemami politycznymi współczesnego świata.
Na marginesie trzeba dodać, że Schmitt panicznie bał się bolszewizmu (było to już po rewolucji 1917 r.),był gotów na wszystko, aby tylko rewolucja nie dotarła do Niemiec. Być może dlatego wstąpił do NSDAP i poparł Hitlera, chociaż miał też zażartych przeciwników w jego gronie. Jednak nikt nie może mu odmówić błyskotliwości i nowatorstwa jego teorii, to on bowiem określił stan natury jako stan polityczny, który kształtować można przy pomocy decyzji suwerena, np. negując istnienie poszczególnych grup społecznych. Odbywa się to na zasadzie Feind – Freund, czyli wróg – przyjaciel, ciągła walka o przetrwanie. Dlatego też państwo, jako byt polityczny na określonym obszarze, ma obowiązek, ale i przywilej, zachowania określonego porządku w celu ochrony … no właśnie czego? W tym momencie pojawiają się pytania o moralność i motywy działania, czy cel uświęca środki? Moim zdaniem nie, ale dla polityków jest to perspektywa bardzo kusząca, bo wszystko można wtedy usprawiedliwić „dobrem narodu”.
Książka trudna, na pewno nie przeczyta się jej w jeden wieczór, ale skłania do zastanowienia nad istotą władzy, która, jak wiadomo, jest największym pragnieniem człowieka.

• Nie posiadam
  • 3.2. Historia
  • Rok 2023
  • 3.4. Nauki polityczne i społeczne
  • Poczekalnia
  • Nauki społeczne

Adam Wielomski Katolik - Prusak - Nazista. Sekularyzacja w biografii ideowej Carla Schmitta Zobacz więcej