Siedem łóżek malutkiej popielicy

Okładka książki Siedem łóżek malutkiej popielicy Susanna Isern, Marco Somá
Okładka książki Siedem łóżek malutkiej popielicy
Susanna IsernMarco Somá Wydawnictwo: Tako Seria: Kolekcja OQO opowieści dla młodszych dzieci
36 str. 36 min.
2019-04-01
36 min.
Tomasz Pindel

Okładka książki Supermoce. Notatnik odkrywcy Rocio Bonilla, Susanna Isern
Supermoce. Not... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...

Okładka książki Niedźwiedź łowca motyli Susanna Isern, Marjorie Pourchet
Niedźwiedź łow... Susanna Isern, Marj...
Okładka książki Wilk, który się zgubił Rachel Bright, Jim Field
Wilk, który si... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Zęby Wojciech Grajkowski, Wojciech Stachyra
Zęby Wojciech Grajkowski...

Kolejna książka tych autorów, po którą sięgnęliśmy, też okazała się ciekawa i na swój sposób ujmująca. Jest pięknie zilustrowana, trochę w stylu retro. Opowiada ciekawą dla czteroipółlatka historię małej popielicy, która z jakiegoś powodu w nocy ląduje w domach swoich znajomych. Może pomóc oswajać małym czytelnikom ich nocne lęki (moje dziecko miewa okresy, gdy często wędruje w półśnie do naszej sypialni). Pokazuje również, jak ważne może być posiadanie grona przyjaciół, którzy się o nas zatroszczą w trudniejszych chwilach. Warto przeczytać.

Żaden miłośnik pięknie wydanych książek nie przejdzie obok tej pozycji obojętnie. Urzekające ilustracje w wysmakowanych odcieniach błękitu i brązu to największa zaleta tej książki. Twarda okładka, przyjazna dla oka czcionka i format „w sam raz” – nie za duży i nie za mały – sprawiają, że świetnie się nadaje dla małego czytelnika. Sam pomysł i tekst są również bardzo sympatyczne. Jeśli miałabym wystawić ocenę tej książce – bez wahania byłaby to „celująca” :)

Mówią nie oceniaj po okładce, ale jak tu nie zareagować na sztukę. Twarda oprawa, przepiękne kojące barwy. I rysunki w stylu vintage, które pokochałam od pierwszego wejrzenia.

„Siedem łóżek malutkiej popielicy” jak na nią patrzę, to robi mi się cieplutko na sercu. Ta książka podkreśla jak ważne jest mówienie na głos i komunikacja innym co się z nami dzieje. Gdy nam źle lub czegoś się boimy, by nie obawiać się oceny.

Główną bohaterką jest malutka popielica, która boi się sama spać, ale ukrywa to przed innymi mieszkańcami Zielonego Lasu. Co noc zakrada się do ich domów, by móc odpocząć w spokoju, bez strachu. Ale nie wszyscy od razu wiedzą o co chodzi, byli zmęczeni ciągłym znajdywaniem jej śpiącej w przeróżnych miejscach swoich domów i nie zgodziły się na dalsze nocowanie. Zasmucona i zdesperowana popielica postanowiła pójść spać do Wilka, a jak wiemy, to zwierze nie należy do najsympatyczniejszych w bajkach. Na szczęście Sowa, ratuje sytuacje, mówi innym zwierzętom jaki problem miała Popielica i ratują ją z niebezpieczeństwa.

Ta cudowna opowieść uczy dzieci, ale i rodziców, jak ważna jest komunikacja i uświadomienie sobie, że nikt się sam nie do,myśli co czujemy czy czego się boimy, póki nie powiemy tego głośno i wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemu.

Druga historia, równie piękna jak poprzednia, tego samego duetu Susanna Isern i Marco Soma, „Idealna chwila”. I to pytanie, dokąd pędzi wiewiórka? Przez całą opowieść próbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Wiewiórka dostaje list, po przeczytaniu go, pędzi jak szalona, gdzieś.... ale ciągle ktoś ją zatrzymuje i prosi o pomoc. Każdy „kradnie” jej kilka cennych chwil, a ona, jako uczynne zwierzątko pomaga im. Tylko czy się nie spóźni, czy zdąży? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami po przeczytaniu najlepiej obu książek od wydawnictwa Tako. Uczą, że życzliwość popłaca, a te malutkie ziarenka naszej pomocy, później wzejdą i dadzą duże plony.

Piękne ilustracje i bardzo ładna historia, która opowiada o strachu, jak o zwyczajnym uczuciu, o wypowiadaniu własnych uczuć i odpowiedzialności za drugą osobę.
Myślę, że od 3 lat.

Myślę, że od 3 lat.

Bardzo nas ujęła ta książeczka. I polecałabym ją rodzicom, których dzieci wędrują w nocy. By wzbudzić empatię i zrozumienie dla tych zachowań. I pewność, że to mija, a teraz po prostu potrzeba zrozumienia i akceptacji. Od wczoraj, kiedy przeczytaliśmy ją po raz pierwszy, była czytana już cztery razy (dzieci 3,5 i 6,5 - oboje zainteresowani).

Na półkach: , , , , , , ,

Zabawna i dająca do myślenia historia pewnej małej dzikiej lokatorki. Doskonała możliwość podglądnięcia różnych zwyczajów i osobistych upodobań różnych osobników. Watki empatii, wspólnoty, odpowiedzialności oraz dbania o potrzeby własne i innych. Doskonała lektura na każdy czas i dla wszystkich dzieci w wielu od 0 do 116 lat.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Nuka
  • Żłobek

Dodaj cytat z książki Siedem łóżek malutkiej popielicy