Czarny Wygon Tom II. Słowo Czarnego. Bisy. Bisy II

Cykl: Czarny Wygon (tom 3-4)
Wydawnictwo: Videograf
horror
mariuszb

dasio72 | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Pan Darda powinien tak jak zakładał, zakończyć pisanie "Czarnego Wygonu" na dwóch pierwszych tomach. Części "Bisy" i "Bisy II" są przekombinowane, brak im klimatu, wleką się niemiłosiernie. Piszę te słowa ze smutkiem, ponieważ polubiłem bohaterów poprzednich tomów. Nie jest najlepszym pomysłem pisanie czegoś na siłę, pod presją czytelników, a tak było niestety w tym przypadku.

Fabuły zdradzać nie będę, ponieważ musiał bym zaspoilerować dwie poprzednie części. Mogę tylko zdradzić, że starzyźniane zło zacznie przenikać do naszego świata.
Polecam "Czarny Wygon", ale tylko dwa pierwsze tomy, "Bisy" można sobie spokojnie odpuścić.

malaskierka | 2017-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Dawno temu, szczęśliwym trafem znalazłam w bibliotece "Dom na Wyrębach" , który od samego początku zachwycił mnie i wciągnął. Chciałam do niego wrócić, ale dziwnym trafem książka zniknęła z biblioteki. No trudno. Gdy zobaczyłam wznowienie cyklu "Czarny Wygon", w pięknym, czarnym, dwutomowym wydaniu, wiedziałam, że musi być mój. Apetyt na Dardę powrócił ze wzmożoną siłą i zanim bliscy się zorientowali, zagościł w domu. Oczywiście z miejsca trafił na szczyt mojej listy "do przeczytania", a parę dni temu ostatnia strona zaszeleściła smętnie przykryta okładką.

Stefan Darda zaprasza nas na mroczną i magiczną Lubelszczyznę. W Jego powieściach roztoczańskie lasy i wzgórza, kryją w sobie nie tylko schowane przed światem wioski, ale także wielką tajemnicę. Stają się krainą dziką i śmiertelnie niebezpieczną. Nieświadomy niczego dziennikarz z Warszawy- Witold Uchmann, przybywa do Guciowa by zebrać materiał do artykułu oraz uciec od codzienności. Jednak sprawy się komplikują i na jaw...

AsiaG | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Dwa ostatnie tomy powieści pana Dardy okazały się wspaniałym zwieńczeniem całego cyklu o przeklętej Starzyźnie, jej mieszkańcach i pechowych "gościach". Podczas gdy Witoldowi przypadkowo udaje się wydostać ze Starzyzny przez tragiczną pomyłkę trafia tam jego przyjaciel Adam, siły zła pod postacią Czarnego próbują zatrzeć granicę pomiędzy obiema rzeczywistościami i zalać nasz świat ludźmi pozbawionymi źrenic i dusz. Jednak zło ma godnego przeciwnika w postaci Witka, który po tylu traumatycznych przeżyciach nie ma już tak naprawdę czego się bać i czym zostać przekupionym, a to w starciu z Czarnym najważniejsza cecha. Dzięki wsparciu przyjaciół i własnej inteligencji udaje mu się podjąć nierówną walkę o losy świata i życie swego przyjaciela...a jaki będzie wynik przekonajcie się sami, a na pewno nie pożałujecie! Świetny pomysł na fabułę, ciekawe postaci i doszlifowany warsztat literacki autora sprawiają, że ostatnie części przygód Witolda Uchmanna czyta się naprawdę szybko i z...

IzaReads | 2015-01-17
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Drugi tom "Czarnego wygonu" to znakomita kontynuacja tomu pierwszego. Mimo iż część trzecia "Bisy" jest najsłabsza, to część czwarta "Bisy II" jest znakomita, gdzie następuje rozwiązanie całego cyklu. Stefan Darda po raz kolejny nas nie zawodzi, mamy wspaniały klimat, oczywiście grozę no i tajemnicę miasteczka, która zostaje przed nami odkryta... Ale za to jak odkryta no i zakończenie, WYŚMIENITE!! Zachęcam do przeczytania całego cyklu!!

Indiraj | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Ta ksiazka spokojnie moglaby nie byc napisana. Po rewelacyjnym pierwszym tomie (tj. dwoch pozycjach "Sloneczna Dolina" i "Starzyzna") spodziewalam sie czegos rownie swietnego. A tymczasem... nuda i ciagniecie akcji na sile. Przeczytalam, poniewaz nie lubie zostawiac ksiazek nieprzeczytanych. Tom I i II sa dowodem na to, ze jeden autor moze napisac cos swietnego i porywajacego, jak rowniez nudnego gniota.
Szef kuchni nie poleca.

Dorota | 2019-03-10
Na półkach: 2019, Przeczytane, Fajne, E-book
Przeczytana: 09 marca 2019

Cały cykl (4 tomy) bardzo wciągający. Wprost nie mogłam się oderwać, chociaż czytałam wieczorami i trochę mi potem było nietęgo... Dla lubiących sceny prawie jak z horroru - polecam.

Michał | 2016-08-01

Niestety - po całkiem dobrym I tomie, który miał w sobie coś przyciągającego i ,,własnego", Bisy są okrutnie przeciętne. Są tak przeciętne, że aż zacząłem się zastanawiać, co takiego niby mi się podobało w I tomie, że sięgnąłem po II? Tak jak już ktoś wyżej wskazywał - poszczególne wątki niemiłosiernie się wleką, opisy są przeładowane głupimi drobiazgami... I pal licho, że drobiazgowe - wielu pisarzy przecież tak robi. Tutaj jednak w ogóle one niczemu nie służą. Nie tworzą klimatu, nie dodają jakiejś stylowej otoczki, no kompletnie nic. ,,Czarny wygon'' od początku kojarzył mi się nieco z ,,Miasteczkiem Salem" Kinga, które do dzisiaj pozostaje jedną z moich ulubionych książek tego autora. W II tomie ,,Czarnego wygonu'' również raz na jakiś czas pojawiały się fragmenty przywodzące na myśl dzieło Kinga, ale w przeciwieństwie do I tomu - tutaj wywoływały przewracanie oczami i myśl ,,cholera, ktoś to już napisał 3x lepiej". Może inni czytelnicy mieli podobnie, ale nawet jeżeli nie...

margoz | 2017-02-13

Książkę otwiera opowiadanie Słowo Czarnego, które stanowi przedsmak do tego, co czeka nas w dalszych częściach serii zatytułowanych Bisy i Bisy II. Poznajemy w nim Teresę Bielak i jej ciężko chorego syna Mateusza. Nieszczęśliwa kobieta nie widzi cienia szansy na zwycięstwo, w nierównej walce o życie ukochanego dziecka. Niespodziewanie z pomocą przychodzi jej stary Rom - Bobowicz, znany wśród mieszkańców jako "Czarny". Teresa nie rozumie, w jaki sposób ten mężczyzna mógłby jej pomóc, a jej zdziwienie potęguje obietnica, że w zamian za pewną przysługę, Czarny - tułający się po wsi i zbierający na co dzień złom - pokryje koszty leczenia Mateusza za granicą. Wstrząśnięta dziwnym, nocnym spotkaniem kobieta, rozważa propozycję starca, mając ciągle w pamięci jego oczy zasnute fosforyzującym w ciemnościach bielmem.

Z Teresą, a przede wszystkim z Czarnym spotkamy się jeszcze wielokrotnie na kartach książki. Jeśli wcześniej za najmroczniejszy czarny charakter przyjmiemy księdza...

Maggie | 2016-12-13

No i skończyłam czytać... Ech.... Znacie to uczucie, kiedy skończycie czytać coś tak dobrego i wciągającego, ze następna książka po którą sięgacie wydaje się wam nudna i miałka? I potrzebujecie przerwy zanim sięgniecie po coś, co będzie w stanie choć trochę was wciągnąć? Tak własnie cholera mam teraz... Polecam serdecznie! Choć... delikatnie..., ale pierwszy tom był lepszy :)

MaxoR | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Jedna z najlepszych książek polskiej grozy, jaką czytałem. Lokalizacja bliska miejscu zamieszkania mojej dziewczyny, akurat zacząłem czytać serie, gdy nawinął się temat zapoznania się z Roztoczem. Pięknie przeżycie literacie, czytelnicze, mieszanka dreszczyku i emocji, połączona z ludzkim cierpieniem. Czy to groza? Na pewno nie czysty jej przejaw, jest to właśnie swoisty mix, który wyzwolił z oków wyobraźni autora niesamowitą historię grupy osób, które ratują przed złem nie tylko swoje okolice, ale może i świat, a to wszystko połączone w piękną miłość ojca i syna oraz prawdziwą przyjaźń, w której każdy daje coś od siebie i nie wymaga niczego od drugiej strony.