Żywy człowiek

satyra, humor
klasyka

źródło okładki: Allegro

Gapcio | 2014-06-26

Tym razem Chesterton wywiódł mnie w pole i uśpił pierwszą częścią powieści, odbiegającą od stylu, do którego przyzwyczaił pisarz, a wręcz rażącą kilkoma grubymi metaforami.
Druga część, o żartobliwym charakterze procesowo-epistolarnym, przynosi już stanowiące znak firmowy autora rozważania w etycznej oraz innej okołoludzkiej materii, okraszone brytyjskim humorem przedniej próby, ironicznym i erudycyjnym. "Żywy człowiek" okazuje się bowiem być swoistym manifestem, pochwałą życia, i to życia aktywnego, poszukującego, a także - jakżeby inaczej - prawego. Chesterton zdecydowanie wypowiada się przeciw nudzie i rutynie, ale i przeciw maskującemu duchową marność nihilizmowi.
Główny bohater, który zostaje postawiony w stan oskarżenia, gdyż wbrew powszechnemu zwyczajowi dochowuje wierności przykazaniom zamiast normom, wypowiada znamienne słowa, że najkrótsza droga do miejsca, w którym się obecnie znajdujemy, wiedzie dookoła świata. Wspaniałość i różnorodność tegoż świata podkreśla autor za...

Żona_Pigmaliona | 2017-07-02

W pewien wietrzny dzień przybywa do pensjonatu ''Pod latarnią '', specyficzny człowiek . Mężczyzna który swoim postępowaniem i sposobem bycia zadziwia i wprawia w konsternację wszystkich mieszkańców szanowanego domu . Jak wieść niesie jest to Innocenty Smith były szkolny kolega Artura Inglewooda , jednego ze stałych bywalców pensjonatu '' Pod latarnią ''. Wszyscy są nie lada poruszeni , ponieważ chodzą słuchy że pan Smith jest wariatem...:) Podobno strzela do ludzi , uprawia bigamię i uprowadza kobiety . Jak jest naprawdę ? Kim właściwie jest Innocenty Smith ? Tego wam nie zdradzę , powiem tylko że we mnie ta książka rozbudziła coś na kształt małej dziewczynki , która ma ochotę zrobić jakiegoś psikusa . Nie wrednego , raczej nieszkodliwego , ale za to śmiesznego . Która ma chęć śmiać się na całe gardło i tak szczerze , jak już tylko małe dzieci potrafią . Mimo swej angielskiej flegmatyczności w opisach , chociażby wiatru który zrywa kapelusze , jest to książka w moim odczuciu...

Rysia | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Nie ukrywam, że Chesterton podbił już moje serce. Jak zwykle, wypowiadając się o jego książce, nie będę mówić o treści, ponieważ wychodzę z założenia, iż publikacje tego człowieka należy czytać, kompletnie nie wiedząc, czego się spodziewać.
Powrotem za to, że jest to powieść wybitna, że daje do myślenia i sprawia, że nareszcie chcemy żyć pełnią życia!

aura131 | 2013-02-20

W gąszczu akcji
najważniejsza teza
każdemu z nas grozi przyzwyczajenie...
A.

Beata | 2014-01-13
Przeczytana: 2002 rok

Książka genialna! O pielęgnowaniu tego, co najważniejsze.

Gabriel | 2012-01-18
Przeczytana: 03 kwietnia 2014