Angela's Ashes

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetna książka, warta każdej poświęcone na nią minuty czytania. Niesamowite jak autor skutecznie lawirował między bolesnymi tematami a genialnym poczuciem humoru. Perełka.

Jedna z najsmutniejszych książek, jakie w życiu przeczytałam. A jednocześnie wywołująca uśmiech, gdyż narratorem jest kilku-, a potem kilkunastoletni chłopiec, który z perspektywy dziecka opowiada o dzieciństwie w Irlandii, o biedzie, w którą aż trudno uwierzyć…A jednocześnie ciekawe obserwacje obyczajowe, historia małżeństwa rodziców, rozterki i problemy okresu dojrzewania. Czas i miejsce wydarzeń, z którymi zetknęłam się w literaturze po raz pierwszy. Czyta się jednym tchem.

Podobała mi się za autentyczność , surowość , bez koloryzowania. Dawna Irlandia z lat 30-tych , zwykłe życie naznaczone przez kryzys oglądane oczami małego chłopca. Prawda która poraża bezwzględnością ubóstwa , radość z małych rzeczy ,dziecięca prostota w patrzeniu na dziś. Poruszające.

Szczerość dziecka i dalej nastoletniego chłopca dorastającego w uliczkach biedoty Limerick wzrusza, czasem przez chwilę rozbawia. Jestem pod wrażeniem samej treści, jak i duchowości autora, który po tylu latach opowiedział nam swoje dzieciństwo jakby działo się ono przed naszymi oczami. Świetna książka, fajnie czytało się w oryginale, ze smaczkami zabawnych wyrażeń i powiedzonek w English - Irish.
Z ogromną ciekawością losów autora sięgam po kolejny jego pamiętnik.

Dzieciństwo spędzone w irlandzkim miasteczku. Niezaradni rodzice, śmierć kolejnych dzieci, wszechobecne choroby oraz skrajna bieda, którą czuć na każdej stronie - jak w takich warunkach mieć nadzieję na lepszą przyszłość? Oparta na faktach z życia autora, więc przygnębia tym bardziej.

Wspaniała książka, jedna z tych, które czyta się jednym tchem.

Napisana prostym językiem dziecka, co dla 66-cio letniego autora na pewno było swoistym wyzwaniem. Opisuje losy ubogiej rodziny, skażonej alkoholicznym ojcem. Nie brak w nich dantejskich scen, mimo wszystko po przeczytaniu pozostaje głód większej ilości tego autora. Na pewno sięgnę po inne jego tytuły.

Wspaniała książka, jedna z tych, które czyta się jednym tchem.

Po raz pierwszy przeczytałam tę książkę pt. "Popiół i żar", jeszcze przed pojawieniem się filmu z wspaniałą Emily Watson.
Teraz wysłuchałam audiobooka przeczytanego przez Wiktora Zborowskiego, którego interpretacja jest dodatkowym atutem.
Żal, złość, łzy, ból i śmiech przez łzy.
To cudowna książka i na pewno do niej wrócę bo oprócz momentów strasznych czy wstrząsających zawiera także elementy humorystyczne.. Nawet jeśli ten humor jest czarny jak w przypadku doręczenia telegramu z kondolencjami owdowiałemu Anglikowi, pozwala na doczytanie historii Franka i jego rodziny do końca. Bez elementów humorystycznych (a te zdarzają się nawet w najgorszym życiu) ładunek emocjonalny opowieści byłby nie do udźwignięcia.

Żal, złość, łzy, ból i śmiech przez łzy.

Książka naprawdę jest interesująca i ciekawa. Bardzo mnie zainteresował moment że chłopiec odkładał pieniądze pracował aby odłożyć i wyjechać do Ameryki aby mógł pracować dla swojej rodziny żeby mieli lepsze warunki. Warto przeczytać tą książkę naprawdę.

Przyznam że nie skończyłem tej książki. Przebrnąłem przez 60 procent i się poddałem. Historia niczym nie zaskakuje, nie czekasz co przyniosa kolejne strony. Tylko ten smutek, pijaństwo, choroby i Irlandzka ponurość. Można dostać depresji. Mimo że minęło 80 lat od tamtych wydarzeń mam wrażenie że ciągle są takie rodziny, także u nas w kraju. Nie polecam jako książkę do rozrywki. Typowa pozycja żeby się zdołować na dłuższy czas.

Czytana kilka lat temu a do dzisiaj pamiętam emocje towarzyszące mi podczas czytania.Warto!

• Literatura amerykańska
  • Nagroda Pulitzera