Pożegnanie z Budapesztem

Świat Książki
2019-04-03
2019-04-03
literatura polska

Okładka książki Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Paweł Sajewicz, Robert Subdysiak, Łukasz Szoszkiewicz, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Kuba Wojtaszczyk, Blanka Zawada
Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk,&n...
Okładka książki Biały ląd Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz, Marek Wełna
Biały ląd Łukasz Błaszczyk,&n...
Okładka książki Po godzinach. Antologia nowej prozy Łukasz Błaszczyk, Agnieszka Burton, Jola Gomółka, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Wawrzyn Kowalski, Jan Lete, Ania Majchrowska, Paweł Paliński, Paweł Sajewicz, Alicja Sawicka, Radek Światłowski, Katarzyna Walas
Po godzinach. ... Łukasz Błaszczyk,&n...

Przyjaciele w podróży

Pierwsze wrażenie było odrzucające – bałam się płaskiej historyjki silącej się na wysoki styl, połączony ze słownym rynsztokiem. I choć w jakimś stopniu te słowa mogłyby się odnosić do tej powieści, to jednocześnie byłaby to bardzo pochopna i niesłuszna ocena.

Głównymi postaciami jest czworo znajomych – młoda, atrakcyjna, bawiąca się życiem i facetami Skumu, Lucek,który chciałby czerpać z życia pełnymi garściami, a jednocześnie widzi jak każda minuta życia upływa mu na bezsensownych (w jego mniemaniu) czynnościach, Wawer - podstarzały doktorant bez większych aspiracji i próbujący przejść przez życie spokojnie, bez fajerwerków, trochę byle jak, i ostatni, James, który że wszystkiego najbardziej ceni własny komfort i spokój. Każdy z bohaterów jest niebanalny, choć wydają się trochę wynaturzonymi portretami młodych mieszkańców współczesnych europejskich miast. Każdy stacza walkę ze swoimi ambicjami i marzeniami, własnym szczęściem i potrzebami, a tym, co może być od nich kulturowo wymagane i co momentami wydaje im się ważne.

Akcja rozgrywa się głównie w Budapeszcie, gdzie ma się odbyć wesele Jamesa. Skumu, Lucek i Wawer przybywają tu właśnie z tej okazji. I choć na miejscu tak naprawdę nie dzieje się wiele, to autor znalazł milion drobnostek, z których stworzył historię pełną skojarzeń, czasem wręcz ekscentrycznych przemyśleń i dziwnych dialogów. Niestety, niektóre fragmenty były tak wydumane albo nieprzystające do całości, że robiły się nużące i nie zawsze miałam ochotę dalej w nie brnąć.

Jednak najbardziej uderzył mnie w powieści niepowtarzalny, pozornie chaotyczny styl. Zdecydowanie autor wypracował swój osobisty styl z jednej strony wywołujący uśmiech, a z drugiej strony zadumę. Raz szybuje wysoko, żeby za chwilę zanurzyć się w smrodzie codzienności i potocznym, wręcz rynsztokowym języku. Mimo że nie zawsze czułam jego naturalności, to ogółem uważam go za największy atut powieści.

• Nie do przejścia
  • Przeczytane 2022