Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
No Time To Spare
Piotr W. Cholewa
Ag2S

Nagroda HUGO 2017 Ursula K. Le Guin o absurdzie, jakim jest zaprzeczanie własnej starości: Jeśli mam dziewięćdziesiąt lat, a wierzę, że mam czterdzieści pięć, sama proszę o trudne chwile przy wychodzeniu z wanny. O kulturowej percepcji fantasy: Kierunkiem ucieczki zawsze jest wolność. A zatem, o co właściwie oskarża ‘eskapizm’? O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko...

Nagroda HUGO 2017

O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko praktyki, ale i stanowczości, nawet odwagi, być może gotowości popełnienia przestępstwa.

Ursula K. Le Guin od dziesięcioleci prowadziła czytelników do wyobrażonych światów. Teraz stanęła na ostatnej wielkiej granicy życia: starości. Bada nowe terytorium literackie: blog, forum, gdzie jej opinie błyszczą pełnym blaskiem - ostre, inteligentne, równie krytyczne co pełne współczucia. "Nie ma czasu" to zbiór najlepszych sieciowych tekstów Le Guin, prezentujących perfekcyjnie krystaliczne przemyślenia o tym, co teraz jest dla niej istotne, jej troski, jej niegasnący zachwyt i zadziwienie naszym światem: Jak bogaci jesteśmy w tę wiedzę, i we wszystko wokół nas, czego jeszcze możemy się nauczyć. Jesteśmy miliarderami, co do jednego.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Nie_ma_czasu__Mysli_o_ty...»

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 559

Zapiski osobiste

Ursula K. Le Guin w przeciągu dziesięcioleci swojej aktywności twórczej wykreowała wiele niesamowitych światów. Jej wyobraźnia nie miała sobie równych, a filozofia życiowa, inteligencja i pracowitość nadały całej twórczości taką rangę, że dziś jej książki uznawane są za klasykę science fiction czy fantasy. Prywatnie była introwertyczką stroniącą od kontaktów z obcymi, nawet fanami, skupioną na własnych odczuciach i obserwacjach. Przez lata jedynie osoby z jej najbliższego otoczenia miały szansę poznać, jaka tak naprawdę była. Dopiero José Saramago zainspirował ją do większej otwartości. Pewnego razu Ursula trafiła bowiem na jego blog i odkryła, że nie odpowiadał na komentarze swoich czytelników, a mimo to nie był przez nich postrzegany negatywnie. Ta drobnostka sprawiła, że postanowiła również zacząć pisać podobny blog. W grudniu 2017 roku jej najlepsze teksty sieciowe ukazały się w postaci książkowej. Półtora miesiąca po tym autorka niestety zmarła. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka teraz książka ta jest dostępna również w Polsce.

Jakość wydania zachwyca. Okładka zaprojektowana przez Piotra Cieślińskiego, jednego z najlepszych polskich grafików, przedstawia majestatyczne drzewo wyrastające pośród fal. To doskonale oddaje charakter tej publikacji. Ursula K. Le Guin była właśnie jak to drzewo, które nie poddaje się prądom kierującym ruchami oceanu. Dbałość o szczegóły jest w przypadku tej książki tak wysoka, że samo wzięcie jej do ręki i przekartkowanie daje dużo satysfakcji.

Dotąd nie miałam świadomości, że Ursula K. Le Guin prowadziła blog, na którym dzieliła się swoimi spostrzeżeniami dnia codziennego, sprawami zupełnie prywatnymi, lękami, radościami czy przemyśleniami. Nie miałam również świadomości, że była osobą tak bardzo wrażliwą i skrytą. Dopiero po przeczytaniu „Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” zrozumiałam, jak niezwykłym była człowiekiem. Móc słuchać o jej kocie, który był tak bardzo podobny do mojego, o problemach związanych ze starzeniem się, z gniewem, ze stosunkiem do zwierząt i wegetarian – tematy, o których rozmyślała były tak różnorodne, że nie mam mowy o nudzie podczas lektury. Pisała przy tym w taki sposób, że czytając jej słowa, chciałam być gościem w jej domu, głaskać Parda (tak nazywał się jej kot) i słuchać, jak mi to wszystko opowiada. Była doskonałym obserwatorem. Dostrzegała absurdy, jakie sami wprowadzamy do swojego życia, odnajdywała szczęście w drobnostkach swojej codzienności, których nie sposób zauważyć w biegu. Czasem trzeba się zatrzymać, przystanąć i dobrze rozejrzeć, a wtedy świat odsłoni przed nami całą masę swoich maleńkich cudów. Ursula je dostrzegała, zatrzymywała się i wsłuchiwała w śpiew ptaków, szum wiatru czy dźwięk, jaki towarzyszy ulewie. W tym odnajdywała ukojenie, ale potrafiła również snuć rozważania na temat wojska, literatury, wulgaryzmów, wiary czy choćby własnych wad.

Mogłabym przeczytać tę książkę w jeden dzień. Zdarzało mi się już zapomnieć pójść spać, kiedy zaczytana straciłam poczucie czasu. Zdarzało mi się również robić to zupełnie świadomie, kiedy po prostu nie mogłam się oderwać od lektury. Z „Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne” było jednak inaczej. Nie mogłam jej tak po prostu przeczytać. Chciałam się nią delektować i muszę przyznać, że dawno nie było mi tak przyjemnie, jak podczas czytania tej książki. Uśmiechałam się do pisanych ręką Ursuli słów i odnajdywałam w nich samą siebie. Tym, którzy też czasem lubią popaść w zadumę, polecam tę książkę gorąco. Będzie to dla was niesamowite doznanie czytelnicze.

Izabela Straszewska

Izabela Pycio | 2019-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

"Starość jest dla wszystkich, którzy do niej dotrą."

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu książki, czemu tak mało, dlaczego tak szybko się skończyła, wielka szkoda, że nie więcej, że nie dłużej. Interesująco zagłębia się w zbiór esejów, powstałych pierwotnie dla bloga prowadzonego przez Ursulę K. Le Guin. Krótkie formy literackie, a w nich mnóstwo istotnych treści, błyskotliwych przemyśleń, celnych spostrzeżeń, materiału do refleksji o świecie i naturze ludzkiej.

Wnikliwa obserwacja przemian cywilizacyjnych, pełne zrozumienie ich mechanizmów, otwartość na społeczne transformacje, poszanowanie odmienności, ale jednocześnie właściwe interpretowanie zjawisk, kształtowanie własnych opinii, pozbawionych uprzedzeń i stereotypów, jest umiejętnością wykształcaną wraz z doświadczeniem życiowym i rosnącą kolekcją lat. Jednak zgrabne, przystępne i zajmujące ich przedstawienie jest sztuką samą w sobie, nie każdy dysponuje bogatym warsztatem, wyjątkową przenikliwością i lekkością pióra, tu mamy...

BetiFiore | 2018-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2018

Od dawna czaję się na "Ziemiomorze", a że w tzw. międzyczasie Amazon skusił mnie tą pozycją, więc to od niej właśnie zaczęłam znajomość ze znakomitą pisarką Ursulą K Le Guin, zmarłą w styczniu tego roku. To zbiór wpisów z autorskiego bloga, na "ważne tematy", jak podaje tytuł. Tematy są bardzo różnorodne, dla niektórych jest to wybór chaotyczny, jednak mnie to nie przeszkadza. Z rozbawieniem czytałam o kocie Pardzie, z powagą ale też z uśmiechem o starości i śmierci. Zachwyciła mnie niezwykła uważność, inteligencja i bezpośredniość Le Guin. Chciałabym więcej.

asymon | 2019-04-03
Na półkach: Przeczytane, E-książki
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Tak naprawdę jeszcze jej nie przeczytałem*, zostało kilka tekstów, ale jako że właśnie wydano po polsku, to pozwolę sobie polecić.

Książkę poczytuję w międzyczasie od jakiegoś roku, kiedy to upolowałem w promocji na Amazonie, jest to wybór wpisów z bloga autorki, więc kolejność czytania nie ma zbyt dużego znaczenia. Jest pół na pół o literaturze i o poglądach Autorki, choć w książce nie ma "gorących" komentarzy na tematy polityczne, te można poczytać na blogu. Kto zna poglądy autorki, wie z grubsza czego się spodziewać, kto nie zna, wystarczy informacja, że UKlG była feministką, zanim stało się to modne :-) Plus dystans do wielu rzeczy, którego nabywa się z wiekiem, kiedy nic już nie musisz.

Część o książkach to zarówno teoria, świetne artykuły na temat literatury nie tylko fantastycznej, jak i praktyka. Autorka ujawnia między innymi fantastyczne listy od czytelników "Kotolotków", czy odpowiada na pytanie, od jakiego konkretnie gatunku krogulca dostał imię...

nauznyka | 2019-04-02
Przeczytana: 02 marca 2019

Bardzo mądra książka. I choć w wielu kwestiach mam odmienne poglądy niż autorka, to jednak z niektórymi spostrzeżeniami się zgadzam. Warto przeczytać. Zdecydowanie.

Izabela Straszewska | 2019-04-05
Przeczytana: 08 kwietnia 2019