25 gramów szczęścia

Wydawnictwo: Quello
25 grammi di felicità
literatura włoska
Ag2S

Historia kolczastego stworzenia, które skruszyło ludzkie serce Osierocony przez matkę kilkudniowy jeż zostaje przyniesiony do kliniki weterynaryjnej. Waży zaledwie 25 gramów. Głodny i mocno wyziębiony, jest bliski śmierci. Kiedy weterynarz Massimo Vacchetta zaczyna zajmować się małym pacjentem, rodzi się między nimi specjalna więź. Lekarz poświęca każdą chwilę, by uratować kolczaste...

Historia kolczastego stworzenia, które skruszyło ludzkie serce

Kiedy weterynarz Massimo Vacchetta zaczyna zajmować się małym pacjentem, rodzi się między nimi specjalna więź. Lekarz poświęca każdą chwilę, by uratować kolczaste stworzenie przed pewną śmiercią. Ciekawska i figlarna samiczka jeża, którą Massimo nazywa Ninną, w końcu odzyskuje siły i stopniowo wywraca życie weterynarza do góry nogami.

Czy przywiązany do zwierzątka weterynarz będzie potrafił wypuścić je na wolność? Nie od początku Massimo zdaje sobie sprawę z tego, że to dopiero początek jego przygody z jeżami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

„25 gramów szczęścia” nie jest ani książką wybitną, ani napisaną niesamowitym językiem, ani pełną zwrotów akcji, i na szczęście, bo nie o to w niej chodziło. Jest to natomiast opowieść prawdziwa, pełna uniwersalnej nauki.

Massimo Vachetta, niespodziewanie spotyka na swojej drodze małą jeżynkę. Zaledwie dwudziestopięciogramowa kruszyna, kradnie jego serce. Dziewczynka nazwana Ninną walczy o życie razem z naszym Panem weterynarzem. Massimo z czasem poznaje ważniejsze rzeczy w życiu i postanawia pomagać innym chorym i bezbronnym kolczakom, tworząc fundację.

Muszę przyznać, że jako niesamowita fanka jeży, mająca w domu dwie niegrzeczne samiczki jeża pigmejskiego, jestem w stanie w stu procentach zrozumieć miłość bohatera. Wielokrotnie również zdarzyło mi się przenieść jeża na drugą stronę ulicy, żeby zapobiec wypadkowi. Są to wspaniałe, inteligentne stworzenia, o unikalnym charakterze. Warto nie przechodzić obojętnie obok losu nawet najmniejszej istotki.

„Myślę, że nawet...

Tilia | 2019-03-31
Przeczytana: 27 marca 2019

Przeczytana w jeden dzień. Każdy miłośnik przyrody będzie tą historią zauroczony, bardzo wzruszająca polecam.

Oczarowana_Książkami | 2019-03-17
Przeczytana: 13 marca 2019

Kiedy Massimo Vacchetta po raz pierwszy spotkał Ninnę, nie miał (i zupełnie nie mógł mieć) pojęcia, że odwróci ona jego całe życie do góry nogami. Do tej pory zajmował się raczej bydłem, niż niewielkimi stworzeniami i bardziej interesował go jego wygląd zewnętrzny, niż życie w zgodzie ze sobą. Co takiego Massimo ujrzał w 25-gramowym bezbronnym i opuszczonym jeżyku, że od tamtego dnia jego świat już nigdy nie był taki sam?

„25 gramów szczęścia” to było moje zauroczenie od pierwszego wejrzenia. Oczywiście tym, co pierwsze rzuciło mi się w oczy, była cudowna okładka. Bije z niej prostota, ale zdecydowanie przyciąga uwagę, zwłaszcza wielbicieli zwierząt i... jeży. Kiedy przeczytałam opis i dowiedziałam się, że nie jest to powieść, a historia weterynarza, który opiekuje się jeżami, to przyznaję – przez chwilę ogarnęło mnie zwątpienie. Obawiałam się, że nie jest to książka do mnie – lubię te małe zwierzątka, ale czy na tyle, żeby poznawać wszystkie szczegóły opieki nad nimi? Wiadomo,...

ejotek | 2019-04-20
Przeczytana: kwiecień 2019

Najlepszym przyjacielem człowieka jest zwierzę, najczęściej pies. Oczywiście naszymi pieszczochami bywają koty, chomiki czy papużki, ale przyjaźń i niesamowita więź wywiązuje się również między nami a innymi gatunkami... We Włoszech zrodziła się dość kolczasta relacja, którą miałam okazję poznać na kartach książki "25 gramów szczęścia".

"Ninna obudziła we mnie pragnienie niesienia pomocy słabszym, tym, o których nikt nie pamięta. Właśnie dlatego, że wszyscy o nich zapominają. A przecież każde stworzenie, nawet najmniejsze, jest ważne. Jest przejawem życia, częścią całości, bez niego świat nie mógłby istnieć." *

Massimo Vacchetta to człowiek wrażliwy i podążający za marzeniami, który od dziecka pomagał zwierzętom. Jest weterynarzem a dokładniej ginekologiem położnikiem od bydła, jednak kiedy podjął pracę w klinice dla małych zwierząt poznał osieroconego, na oko trzydniowego jeżyka. Ważący dwadzieścia pięć gramów maluch skradł jego serce a Massimo sam wtedy nie zdawał sobie sprawy,...

CoZaBadziewnyCzytacz | 2019-03-07

Massimo to weterynarz, który stoi na życiowym rozdrożu. Dzień mija za dniem, a w jego życiu nie ma wystarczająco dużo radości. Niespodziewanie pewnego dnia w jego klinice pojawia się mała bezbronna istotka i świat staje na głowie.

Okładka mówi sama za siebie, tytułowe 25 gramów to malutki jeżyk, który wymaga opieki. Czy można się zakochać w jakimś stworzeniu, po kilku tylko zdaniach na jego temat? Można. Ninna otwiera serce i umysł czytelnika, ale również samego Massimo, który nie chce poprzestać na pomocy jednemu jeżowi. Historia toczy się dalej sama, a my możemy kibicować, by Ośrodek Rehabilitacji Jeży "La Ninna" przetrwał jak najdłużej.

Nie będę was okłamywać, że to wybitny tytuł napisany przepięknym językiem, mogący spokojnie stanąć na półce obok klasyków literatury, bo tak nie jest, ale ta książeczka jest fenomenalnie szczera. Jest przy tym tak urocza i wzruszająca, że ciężko przejść obok niej obojętnie. Wrażliwcy muszą uważać, bo jest wiele momentów wyciskających łzy...

sadie177 | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Piękna historia mężczyzny, który odkrywa siebie dzięki tej małej istocie. Miłość, determinacja i jego walka ratują życie słabszym, którzy potrzebują pomocy. Polecam. Na pewno każdy, kto kocha zwierzęta pokocha i te książkę.

Dariaczek | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Bardzo ciepła i wzruszająca opowieść o bezinteresownej pomocy i miłości. Piękna książka.

smagibagi | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Jestem totalnym jeżolubem dlatego sięgnęłam po tą książkę. Po szybkiej lekturze mogę stwierdzić iż jest to książka napisana dla dzieci i na półkach skierowanych do nich powinna się znajdować :) Jest lekka, prosta, grzeczna do bólu. Nie wiem jak ją właściwie ocenić gdyż w kategorii "książka dla małych dziewczynek lubiących zwierzątka" dostałaby wysoką ocenę. Osoba dorosła, nawet skrajny jeżolub może nie zadowolić się tą książką ;)

Oliwia | 2019-04-13
Na półkach: Rok 2019, Przeczytane