Cześć, Króliczki!

Okładka książki Cześć, Króliczki! Hayley Scott
Okładka książki Cześć, Króliczki!
Hayley Scott Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Filiżankowy domek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Filiżankowy domek (tom 1)
Meet the Twitches
Akapit Press
2019-02-13
2019-02-13
Anna Uszyńska
króliczki dzieci zzwierzęta bajka

Okładka książki Filiżankowy domek. Przyjęcie u Króliczków Pippa Curnick, Hayley Scott
Filiżankowy do... Pippa Curnick, Hayl...

Okładka książki Gdzie jest kameleon? Andy Atkins, Kurt Cyrus
Gdzie jest kam... Andy Atkins, Kurt C...
Okładka książki Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa Andrij Łesiw, Romanyszyn Romana, autor nieznany
Rękawiczka. Uk... Andrij Łesiw, Roman...
Okładka książki Owco, śpij! Guillaume Perreault, Kerry Lyn Sparrow
Owco, śpij! Guillaume Perreault...
Okładka książki Siostrzyczka Charlotte Ramel, Ulf Stark
Siostrzyczka Charlotte Ramel, Ul...

Niemal każde nowe wydarzenie w życiu człowieka niesie za sobą nutę niepewności, budzi obawy, lęk przed nieznanym. Zmiany często bywają niepokojące dla osoby dorosłej, a co dopiero dla dziecka. W odpowiedniej dawce stres może służyć dziecku i wspomagać jego rozwój. Niekiedy jednak nowe doświadczenie może okazać się ponad siły malucha. Wówczas pojawia się poczucie bezsilności, a także szereg negatywnych reakcji. Dlatego warto wcześniej przygotować dziecko do czekającej je zmiany życiowej. Z pewnością zaowocują wspólne rozmowy, wspominanie sytuacji z przeszłości, którym maluch stawił czoła. A także zadbanie o dobrą atmosferę w rodzinie, zrobienie czegoś przyjemnego razem. Można również przeczytać dziecku książeczkę "Cześć, Króliczki!".

Przepiękna opowieść o akceptacji zmian w życiu, o szukaniu pozytywów w każdej sytuacji, o wsparciu rodzinnym. Autorka ukazuje małemu czytelnikowi, że lęk przed nieznanym nie jest niczym złym. Zawsze jednak warto spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, spróbować odnaleźć plusy. A przede wszystkim trzeba dzielić się swoimi odczuciami z najbliższymi, bo to oni są największą podporą w trudnych chwilach. To również opowieść o miłości i odwadze, która często pcha nas do nieprawdopodobnych czynów. "Cześć, Króliczki!" to zabawna, pełna przygód, emocjonująca i niosąca mądre przesłanie historia.

Książeczka jest pięknie wydana, a kolorowe, urocze ilustracje doskonale współgrają z treścią, uzupełniają słowa narratora. Jednocześnie oddają klimat całej opowiastki. Duża czcionka oraz odpowiednio rozłożona na poszczególnych stronach ilość tekstu z pewnością sprawdzi się w przypadku samodzielnego czytania. Wydawca poleca książeczkę dzieciom od 6. roku życia. Ja natomiast uważam, że z historią Ani i rodziny Króliczków spokojnie mogą się zapoznać już czterolatki, oczywiście z pomocą rodziców lub opiekunów. To naprawdę sympatyczna i wartościowa opowiastka, która pomoże maluchom w akceptowaniu zmian w przyszłości.

Tym razem zaprezentujemy Wam coś dla młodszych dzieciaków, takich przedszkolnych albo szkolnych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Pierwsza część serii „Filiżankowy domek” ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press i praktycznie od razy wzbudziła sympatię dzieci. Moja córka w poważnym wieku lat prawie dziewięciu przeczytała dostępne nam części w dwa dni i bardzo, ale to bardzo jej się spodobały. Do tego stopnia, że sama postanowiła dla Was coś o tej książce napisać, żeby zachęcić Wasze dzieci do przeczytania. „Ania to właścicielka filiżankowego domku i jego czwórki mieszkańców, zabawki, którą dostała od ukochanej babci, Błękitnej Buni. Dziewczynka razem z mamą mieszka w dużym mieście, w mieszkaniu 137G na osiemnastym piętrze. Niedługo ma się przeprowadzić na wieś, ale bardzo tego nie chce. W końcu okazuje się, że na wsi nie jest wcale tak źle, jednak Ania przypadkowo gubi tatę Króliczka. Króliczek się znajdzie? Kto ruszy mu na pomoc? Przekonajcie się sami”.
Ciekawa przygoda czteroosobowej rodziny Króliczków, które ożywają, gdy ich właścicielka wyjdzie z pokoju bardzo podoba się dzieciom. Trochę realizmu, trochę magii, trochę napięcia i niespodzianek. Akcja toczy się szybko, ciągle coś się dzieje i nie trzeba wiele, żeby nie móc się oderwać od czytania. I chociaż mnie, dorosłej, ta przygoda wydała się nieco infantylna i błaha – nie do mnie jest skierowana. Głównymi odbiorcami są dzieci i to ich głos w tej sprawie powinien być brany pod uwagę. Szanuję takie książki, które potrafią zachwycić wymagającego młodego czytelnika.
Książeczka jest niewielkich rozmiarów, z miękką oprawą i mnóstwem interesujących ilustracji Pippy Curnick, projektantki, ilustratorki i…właścicielki królika. Zna więc temat od podszewki, można powiedzieć, dlatego ilustracje są wspaniale wkomponowane w tekst. Kolorowe i aż się proszą o naśladowanie. Wszystko wydrukowane dużą czcionką z większymi odstępami między wersami. Łatwe, proste, niedługie zdania; dziecko czyta komfortowo i przyjemnie przyswajając sobie jednocześnie wiedzę o tym, jak ważna jest rodzina, wzajemne zaufanie i współpraca. Moja córeczka poleca dla dzieci 5+.
Jeśli wpis się podoba, prosimy, udostępnij. Niech idzie w świat!

Lektura idealna dla młodszych dzieci, które nadal ćwiczą swoje czytanie. Barwne ilustracje sprawiają, że młody czytelnik może przenieść się w króliczy, magiczny świat i przeżywa historię razem z nimi. Czcionka jest duża i wyraźna, więc problemów być nie powinno. Książka mówi także o tym, że zmiany wcale nie są takie złe jak nam się wydaje. Trzeba po prostu pokonać je z podniesioną głową. Zdecydowanie polecam.

Przeprowadzka to wymagające przedsięwzięcie logistyczne. Pełna nerwów i niepokoju. Jednak najbardziej stresujące jest to co po niej. Jak odnajdziemy się w nowym miejscu? Czy będzie nam się podobało? Czy znajdziemy przyjaciół? Podobne wątpliwości trapią też dzieci. W "przeprowadzkowym" rozgardiaszu nie możemy zapomnieć, żeby okazać im wsparcie.

Fabuła
Ania wraz z mamą wyprowadza się z mieszkania w bloku do domku z ogrodem. Zmiana miejsca zamieszkania nie cieszy dziewczynki. Boi się czy stanie się ono dla niej domem. W prezencie od babci dostaje Filiżankowy domek, który zamieszkuje rodzina króliczków. W czasie przeprowadzki gubi się Tata Królik. Dziewczynka przeszukuje okolicę, ale nie może znaleźć zabawki. Kiedy wraca do pokoju królicza rodzinka jest w komplecie. Co się wydarzyło pod jej nieobecność? Jakim sposobem Pan Królik wrócił do domku.

Które dziecko nie wierzy, że jego zabawki ożywają kiedy ich nie widzi? Ja miała zawsze na to nadzieję.
Ten motyw wykorzystała autorka cyklu "Filiżankowy domek" Hayley Scott. Na początku książki poznajemy Anię, która właśnie ma pojechać do nowego domu. Wszystko już spakowane. Dziewczynka bierze prezent od babci i rusza w drogę. Przy noszeniu rzeczy wypada jedna z figurek. Ania dopiero w pokoju orientuje się, że jej brakuje. Kiedy wychodzi i idzie jej szukać dzieje się magia. Zabawki ożywają i same organizuj akcję ratunkową. Wiedzą, że muszą być ostrożne, żeby ludzie ich nie dostrzegli.

Hayley Scott napisała opowieść mięciutką niczym królicze futerko. Mamy w niej pogodną, ale trochę zmartwioną dziewczynkę, która dostaje dużo wsparcie od bliskich. Nikt nie ignoruje jej niepokojów, a mama i babcia próbują dodać otuchy.
Mamy magiczną rodzinę króliczków, która ożywa kiedy nikt nie patrzy i która w sprytny sposób potrafi rozwiązywać problemy.
Wreszcie mamy przygodę. Nikt nie siedzi i nie załamuje rąk. Kiedy zachodzi taka potrzeba, równolegle, Ania i Zosia Królik ruszają na pomoc Tacie Królikowi.

Ilustracje
"Cześć, Króliczki!" to kolorowa książeczka. Ilustracji jest dużo i są prześliczne. Wkomponowują się w ostatnio bardzo modną estetykę urządzania pokoików dla dzieci. Oczami wyobraźni widzę zdjęcia z katalogu mebli, gdzie w pokoiku małej dziewczynki w otoczeniu pastelowych pomponów stoi "Filiżankowy domek "wraz z króliczą rodziną.

Podsumowanie
Czytając "Cześć, Króliczki!" zatęskniłam za dzieciństwem. Chciałabym cofnąć się w czasie i dostać taką książeczkę. Z drugiej strony ucieszyłam się, że mam córeczkę, z którą będę mogła na nowo odkrywać dziecięcą literaturę. Moja mała dziewczynka już cieszy się tą piękną książeczką. Czy zejdzie się więcej małych dziewczynek, które ona uszczęśliwi?

Fabuła
Ania wraz z mamą...

„Filiżankowy Domek” to przezabawna seria dla dzieci, na którą składają się dwie książki – „Cześć, Króliczki!” i „Przyjęcie u Króliczków”. „Matką” tego rozkicanego klanu jest brytyjska pisarka Hayley Scott. Jakie przygody czekają małych czytelników na stronach opowieści?

Bohaterami historii są małe i puszyste stworzonka, które razem tworzą rodzinę Króliczków i mieszkają w Filiżankowym Domku – zabawce, którą Ania otrzymała od babci. Prezent ten miał być plastrem na zranione wnętrze dziewczynki, które boryka się z problemem niechcianej przeprowadzki z miasta do domku na wsi. Filiżankowy Domek to miejsce wyjątkowe, które skrywa liczne skarby – puszyste króliczki, ich mebelki, jedzenie i książki. I ma jeszcze jedną magiczną moc. Potrafi przenieść mieszkańców i właścicielkę zabawki do świata niesamowitych przygód. Wystarczy tylko, że Ania odwróci się na chwilkę, a magia sprawia, że Króliczki ożywają!

Obie części serii wprowadzają czytelnika w świat pełen ciekawych zdarzeń, a wielu sytuacjom towarzyszą wartościowe przesłania. Okazuje się, że nie wszystkie życiowe zmiany są złe i nie trzeba się ich bać ani nastawiać do nich negatywnie. Tak samo w przypadku zawierania nowych znajomości. Na podstawie historii bohaterów widać również, jak doskonale można sobie radzić z wszelkimi przeciwnościami losu. Wystarczy chęć stawienia im czoła i zdolność współpracy.

Atutem obu opowieści jest narracja, która prowadzona jest z dwóch perspektyw. Historię widzimy oczami Ani i króliczków. Język, jakim posługuje się autorka jest lekki i przystępny dla odbiorców. Dzięki temu lektura sprawia mnóstwo przyjemności, dostarczając również sporą dawkę humoru. Zwieńczeniem całości są piękne i liczne ilustracje Pippi Curnick.

Jestem pewna, że „Filiżankowy Domek” przypadnie do gustu wielu dzieciom. Ponadto duża i bardzo wyraźna czcionka umożliwia samodzielne próby czytania. Mimo, że seria składa się z dwóch części (a będzie i trzecia!),nie ma problemu, aby każdą z nich czytać oddzielnie. Mogą być one odrębnymi historiami. Jednak warto zaopatrzyć się w obie, gdyż to na końcu drugiego tomu znajduje się niespodzianka – przepis na fioletowy tort 🙂

Serdecznie polecam!

Pamiętacie swoje dzieciństwo, to pragnienie wyjątkowości i magii? Ile to razy chcieliśmy, aby obok nas wydarzyło się coś niezwykłego?🥰
Taką magię otrzymujemy czytając niedługą opowieść "Cześć, Króliczki" autorstwa Hayley Scott. Poznajemy z pozoru typową dziewczynkę Anię, która znajduje się w bardzo trudnym momencie swojego życia. Razem z mamą przeprowadzają się z miasta do domku na wsi. Dziewczynka nie jest z tego powodu zadowolona. Wie o tym jej babcia, nazywana Błękitną Bunią, która podarowuje Ani nową zabawkę - Filiżankowy Domek wraz z króliczkami. Ma ona być plastrem na zranione przeprowadzką serce Ani. Nie jest to byle jaki domek - ma mebelki, a króliki mają swoje jedzenie, a nawet książki. Zadowolona z prezentu Ania dzielnie znosi wyprowadzkę, chce jak najszybciej znaleźć się w nowym domu, żeby pobawić się króliczkami. Jednak podróż nie obędzie się bez przygód. Jeśli chcecie wiedzieć jakich, koniecznie sięgnijcie po tę książkę, podarujcie ją swoim dzieciom!🐰
"Cześć, Króliczki" to piękna historia podzielona na rozdziały tworzące spójną całość. Narracja prowadzona jest nie tylko z perspektywy Ani. Czytając tę historyjkę możemy oglądać świat z perspektywy nadzwyczajnych stworzeń, jakimi są króliczki🐰 Widzimy, jak doskonale radzą sobie z przeciwnościami losu. Książeczka jest bardzo lekka w czytaniu, niezwykle miła, zabawna i trochę smutna. Idealna dla dzieci, ale i dorosłych🐇
"Cześć, Króliczki" to także bardzo mądre przesłanie dla dzieci - nie wszystkie zmiany są złe, nie trzeba się do nich od początku negatywnie nastawiać - i dorosłych - warto dzieciom pomóc w oswojeniu się z tymi zmianami, niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zajęci. Książeczka to nie sam tekst, mamy tutaj również ucztę dla oczu. Niesamowite ilustracje Pippi Curnick doskonale pasują do opowieści. Polecam Wam te historyjkę, jeśli jeszcze nie mieliście z nią styczności. A kiedy Wasze dzieci mają fazę na punkcie królików, ta niewielka książeczka to kapitalny must have

Nie przypominam sobie, żebym czytała swoim dzieciom bajkę podzieloną na rozdziały, a równocześnie stanowiąca jedną opowieść. Historia opisana w tej książce kieszonkowego formatu, płynnie wprowadza młodego czytelnika w świat bohaterów.
Cała recenzja i zdjęcia wewnątrz na blogu:

Cała recenzja i zdjęcia wewnątrz na blogu:

Czy można się dobrze bawić podczas czytania książki dla dzieci? Śmiać się w głos, co rusz powtarzać: „jaka ta książeczka jest fajna?” Oczywiście, że tak! Sięgnijcie sami po książeczkę Hayley Scott „Cześć, Króliczki!” i przekonajcie się o tym sami!

Dla małej Ani właśnie zawalił się świat. Wraz z mamą musi przeprowadzić się do nowego domu, by być bliżej taty. Przeprowadzka jest dla dziewczynki bardzo trudna, bo musi zostawić za sobą swoje koleżanki, zostawić swój dom. By pomóc dziewczynce z oswojeniem się w nowej sytuacji, jej babcia przynosi małej uroczy prezent – filiżankowy domek, w którym mieszka urocza rodzinka króliczków. Domek jest z całym wyposażeniem, są w nim aż dwa piętra i mnóstwo pokoi. Króliczki do swojej dyspozycji mają także fotele, łóżka, małe pieczywo, ciastka i wszystko to, czego potrzeba króliczkom. W skład króliczej rodziny wchodzi tata Gabriel, mama Bogusia oraz dwójka ich dzieci – synek Franek i córka Zosia. Podróż do nowego domu niestety nie obejdzie się bez problemów. W nowym domu dziewczynka orientuje się, że w filiżankowym domku brakuje jednego króliczka! Tata Gabriel przez przypadek wypadł w wysoką trawę i biedny nie wie, jak odnaleźć swoją rodzinę. Zrozpaczona Ania postanawia odzyskać króliczka! Królicza rodzina nie będzie siedziała bezczynnie, na własną rękę (a właściwie łapkę) podejmą się poszukiwań! Czy znajdą zaginionego króliczka?

Nie ma możliwości, by książka „Cześć, Króliczki!” nie zachwyciła czytelnika. Spodoba się nie tylko dorosłemu czytelnikowi, ale przede wszystkim zyska uznanie wśród tych, dla których jest napisana, czyli dzieci. Miałam przyjemność czytać książeczkę dwa razy – najpierw sama, a później z moją czteroletnią siostrzenicą i z zachwytem patrzyłam, jak z każdą przekręcaną stroną na małej buzi pojawia się uśmiech. Sama nie raz śmiałam się w głos, bo książka po prostu jest fajna! Co ciekawe, narracja prowadzona jest z perspektywy nie tylko Ani, ale także i króliczków! Obserwowanie, jak te małe zwierzaczki planują poszukiwania, było niesamowitym przeżyciem. Trzeba dodać jeszcze i to, że w fabułę wpleciona jest nuta magii, którą uwielbiam.
Ogromnego uroku książce dodają ilustracje w wykonaniu Pippy Curnick, które przedstawiają to, co akurat dzieje się w tekście. I można rozpływać się nad tymi ilustracjami, dzieciaki także będą zachwycone! Książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, w wieku przedszkolnym. Dzieci mogą same próbować czytać tekst, czcionka jest bardzo wyraźna i nie powinna im sprawiać problemu. Istotne dla dzieciaków będzie także przesłanie, które mówi, że nie należy bać się zmian, tylko z podniesionym czołem trzeba stawić im czoła. Zdecydowanie polecam!

Ania jest rezolutną dziewczynką, lubi uprawiać roślinki na swoim balkonie w mieszkaniu na osiemnastym piętrze wysokiej wieży. Niestety niedługo sytuacja ma zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Mama podjęła decyzję o przeprowadzce na wieś, do jednorodzinnego domku, gdzie będą bliżej Taty. Zmiany zbliżają się nieubłaganie. Już w korytarzu stoją pudła pełne popakowanych zabawek i przyborów kuchennych, gdy do drzwi puka Babunia z prezentem dla naszej bohaterki. Zawiniątko okazuje się mieścić filiżankę trochę większą niż te klasyczne wiszące na haczykach w jadalni. Gdy przyjrzeć się bliżej okazuje się, że naczynko nie służy bynajmniej do picia herbaty, a tworzy miniaturowy domek otwierający się na dwie równiutkie części pełne oddzielnych pomieszczeń. Do zestawu dołączone są mebelki, niezbędne drobiazgi i rodzinka uroczych Króliczków. W skład naszej mini brygady wchodzi: tata - Gabriel Króliczek, mam - Bogusia Króliczek, córka - Zosia Króliczek i syn - Franek Króliczek. To nie są zwykłe figurki. Wystarczy, że człowiek się odwróci na chwilę, a one kic! wyruszają naprzeciw przygodzie. Nowy dom Ani również taką przygodą się okaże i kto wie, może prezent od Babci osłodzi dziewczynce całą przeprowadzkę?

"Cześć, Króliczki" to idealna lektura dla młodszych dzieci, które nadal ćwiczą swoją umiejętność czytania. By zachęcić czytelnika do zagłębienia się w lekturę - wszystko opatrzone jest pięknymi ilustracjami oddającymi jeden do jednego to, co właśnie dzieje się w naszej historii. A sama opowieść wypełniona przygodami, kolorami i wyjątkowościami to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika literatury dziecięcej!

• Dla dzieci 6-8 lat
  • Wyzwanie czytelnicze 2019
  • Julitka
  • Serie
  • Współczesna
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Cześć, Króliczki!