Sabotaż miłosny

Wydawnictwo: Muza
Le sabotage amoureux
Chiny, lata 70-te, miłość
PaniKa

Akcja powieści toczy się w Chinach, gdzie jej autorka spędziła wraz z rodziną lata 1972-1975. Podobnie jak inni zachodni dyplomaci i ta rodzina mieszka w odseparowanym od miasta getcie San Li Tun. Rodzice pozostawiają dzieciom dużą swobodę, a one wynajdują sobie wspaniałą zabawę: wojnę. I właśnie opisy "działań wojennych" pomiędzy wrogimi stronami stanowią najważniejszą część książki. To pośród nich rozkwita bezbrzeżna miłość bohaterki do młodszej o rok, niezwykle pięknej Włoszki Eleny. Uczucie sprawia, że dziewczynka gotowa jest zrobić wszystko, byle tylko zwrócić na siebie uwagę i zdobyć przychylność obiektu swojej fascynacji. Piękne studium cierpienia, wielkiego uczucia i skomplikowanych miłosnych relacji, napisane z rozmachem i humorem.

Camillie | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

"Jedynym sposobem, by przestać cierpieć, jest wyeliminować z głowy wszelkie myślenie."

Sabotaż Miłosny został mi wciśnięty przez szkolną bibliotekarkę. Oddawałam jakąś lekturę i nie miałam opcji wyjść, póki nie wypożyczę paru książek ;) No i padło na tą. I... to chyba nie był zbyt trafny wybór.

Żaden dziennik, żadna agencja prasowa ani żadna biografia nigdy nawet słowem nie wspomniały o wojnie światowej, która w latach 1972-1975 toczyła się w getcie San Li Tun. Na tej wojnie rozkwitła bezbrzeżna miłość bohaterki do młodszej o rok, niezwykle pięknej Eleny. "Pokochałam ją od pierwszego wejrzenia. Wcześniej nawet by mi do głowy nie przyszło, żeby kogoś pokochać. Nigdy nie przypuszczałam, że piękno może rozniecić takie emocje. A jednak w chwili, kiedy ją ujrzałam, wszystko z niezbitą oczywistością zaskoczyło w jedną całość: była najpiękniejsza, więc ją pokochałam, więc stała się pępkiem świata".

Ten oto opis z tylnej okładki bardzo mnie zachęcił. Oczekiwałam niezwykłej historii...

Noemi | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2013

Styl Nothomb momentami bywa odrobinę napuszony, egocentryczny, nawet bełkotliwy, gdy autorka zbyt długo i uparcie trzyma się jakiejś idei, ale jednocześnie jest też intrygujący, niebanalny i bardzo charakterystyczny.
A zatem - styl zadowalająco. Historia - hmmm...
Nie podoba mi się ta książka, powiedziałabym wręcz, że tak jak dla Nothomb Chiny kontrastują w wielu sprawach choćby z piękną Japonią oraz oznaczają niedostatek na wielu polach, tak dla mnie ta książka jest Chinami wśród powieści pisarki.
Jeszcze jedna rzecz - zniesmaczyły mnie zabawy dzieciaków - osoba, która czuje się raczej dość wyobcowana w świecie, w swoich (mniej lub bardziej) autobiograficznych książkach często prezentuje postaci, które okazywały jej pogardę lub wrogość, nie powinna w żadnym wieku wymyślać sobie pretekstów do wykluczenia kogoś z grupy. A gdzie ta pisarska umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację? Nie podobało mi się.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-25