Hiob: Komedia sprawiedliwości

Okładka książki Hiob: Komedia sprawiedliwości Robert A. Heinlein
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Hiob: Komedia sprawiedliwości
Robert A. Heinlein Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Wehikuł czasu [Rebis]
Tytuł oryginału:
Job: A Comedy of Justice
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2019-06-25
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380622234
Tłumacz:
Michał Jakuszewski
Tagi:
dobro koniec świata niebezpieczeństwo piekło samotność science fiction świat alternatywny wizja przyszłości zagłada zło
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zakład



1879 581 190

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
249 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1019
361

Na półkach: , , , , , ,

TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ

Biblijny Hiob jako uosobienie cierpienia przewija się w literaturze i sztuce europejskiej wielokrotnie. Postać pobożnego człowieka, poddanego okrutnej próbie przez Boga i Szatana, będącego igraszką sił wyższych, to motyw często wykorzystywany, gdy tematem opowieści twórcy czynią wielkie tragedie i katastrofy spadające na ludzkość. Cóż jednak ów Hiob może robić w powieści amerykańskiego autora science fiction? I dlaczego jej podtytuł brzmi „Komedia sprawiedliwości”?

Dla Alexa Hergensheimera próba ognia, w której nierozważnie weźmie udział podczas wycieczki na jedną z polinezyjskich wysp, okaże się momentem, wywracającym świat głównego bohatera do góry nogami. To preludium do podróży przez alternatywne, przenicowane rzeczywistości, pełne zaskakujących indywiduów, żyjących według całkowicie odmiennych kodeksów moralnych. Wszystko to przedstawione oczywiście zostało w charakterystyczny dla pisarza sposób, mieszający śmiech i drwinę oraz głębszą refleksję nad naturą człowieczą.

Każdy rozdział „Hioba” rozpoczyna się cytatem ze Starego Testamentu. Heinlein bardzo ostro ocenia jednak nie tylko stare religie, lecz również podwójną moralność ich wyznawców. Okazuje się bowiem, iż z pozoru rozwiąźli bohaterowie znacznie szybciej przybędą potrzebującym bliźnim z pomocą niż założone w tym celu organizacje charytatywne. Oczytany w Biblii Alex Hergensheimer może natomiast irytować swoim niesłabnącym pragnieniem nawracania innych osobników przy jednoczesnej chęci czerpania z zakazanych uciech pełnymi garściami. Całe szczęście, jest to postać dynamiczna, całkiem sympatyczna i ucząca się na własnych błędach.

Heinlein, podobnie jak Michaił Bułhakow w „Mistrzu i Małgorzacie”, bawi się wizerunkami dobrego Boga oraz złego Szatana. Biblijny Stwórca wydaje się nie przejmować za bardzo losami śmiertelników, zaś Książę Ciemności staje się częścią owej siły „która wiecznie zła pragnąc wiecznie czyni dobro”. Amerykański pisarz sięga również chętnie do innych mitologii, głównie legend skandynawskich, oraz miesza wizję Apokalipsy z Ragnarökiem.

„Hiob” to jednak przede wszystkim opowieść o miłości – tej wielkiej, pięknej, jedynej, jakiej nawet śmierć nie jest straszna. Heinlein nawiązuje w swej opowieści do mitu o Orfeuszu i Eurydyce, udowadniając przy tym, że niebo znajduje się na Ziemi. Jest wszędzie tam, gdzie towarzyszy nam ukochana osoba. Cytowany w książce Samuel Clemens, ująłby tę prawdę następująco: „Gdziekolwiek ona była, tam był raj”.

Być może „Hiob” zyskałby na sile wyrazu, gdyby był pozycją krótszą, bardziej oszczędną. Przyznam, iż momentami wywody moralne głównego bohatera zaczynały mnie nieco nużyć. Nie zmienia to jednak faktu, iż styl Heinleina to niepowtarzalna mieszanka śmiechu i zadumy, komedii i dramatu. Nie dajcie się zwieść pozorom, dzieło amerykańskiego pisarza kryje w sobie ogrom nawiązań kulturowych, a także ciągle aktualnych refleksji nad naturą ludzką.

Wydawnictwo Rebis w serii Wehikuł Czasu serwuje nam kolejną bardzo ciekawą pozycję z gatunku fantastyki. Jeśli tkwicie w przekonaniu, że science fiction to tylko opowieści o sztucznej inteligencji, wojnach z przybyszami z odległych planet, czas porzucić te błędne przekonania! Ja natomiast mam głęboką nadzieję, że seria będzie wydawana jeszcze przez długi czas.

https://www.facebook.com/PiknikNaSkrajuKsiazki/

TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ

Biblijny Hiob jako uosobienie cierpienia przewija się w literaturze i sztuce europejskiej wielokrotnie. Postać pobożnego człowieka, poddanego okrutnej próbie przez Boga i Szatana, będącego igraszką sił wyższych, to motyw często wykorzystywany, gdy tematem opowieści twórcy czynią wielkie tragedie i katastrofy spadające na ludzkość. Cóż jednak ów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    475
  • Przeczytane
    327
  • Posiadam
    159
  • Fantastyka
    19
  • Ulubione
    10
  • 2019
    8
  • 2020
    6
  • Wehikuł czasu
    6
  • Science Fiction
    5
  • Teraz czytam
    5

Cytaty

Więcej
Robert A. Heinlein Hiob: Komedia sprawiedliwości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także