W domu innego

2019-02-07
Bohdan Maliborski
Bohdan Maliborski miłość wojna życie

Trudne wybory

W marcu 2019 roku do polskich kin trafił film pt. "W domu innego" z Keirą Knightley w jednej z głównych ról. 18 października 2021 roku kupiłem książkę na podstawie której nakręcony został wspomniany film. Jednak dopiero 30 kwietnia 2023 roku zacząłem ją czytać.
Akcja książki oraz filmu dzieje się w Hamburgu w 1946 roku. Do miasta przyjeżdża pułkownik Lewis Morgan, którego zadaniem jest nadzór nad odbudowaniem tego niemieckiego miasta. Od swoich zwierzchników pułkownik Morgan otrzymuje do użytku willę pewnego Niemca na własny użytek. Ma zamieszkać w tym domu wraz z żoną i synem. Jednak pułkownik postanawia dzielić dom z pierwotnym właścicielem i jego córką.
Żona Morgana nie podziela entuzjazmu męża, gdyż z całego serca nienawidzi wszystkich Niemców, a sama przeżywa własną tragedię. Jak zakończą się relacje pomiędzy pułkownikiem, jego żoną oraz właścicielem willi dowiecie się z kart powieści.
Tytuł ten czytało mi się nieźle, chociaż najpierw widziałem film, więc wiele faktów było mi znanych. Z drugiej strony kilka scen mnie zaskoczyło. Na przeczytanie 349 stron potrzebowałem ośmiu dni i ośmiu posiedzeń, co plasuje ten tytuł na 151 miejscu wśród 220 książek Przeczytanych Na Tronie. Warto poznać film i książkę.

Do zniszczonego wojną Hamburga przybywa żona pułkownika Morgana skierowanego do odbudowy miasta. Zamieszkują w willi zarekwirowanej niemieckiej rodzinie. On pełen współczucia dla Niemców i chęci działania sprawiedliwie. Ona obarczając Niemców za śmierć syna. Między nimi niezbyt dobrze się dzieje. Pogłębia to decyzja pułkownika, aby nie wyrzucać niemieckiej rodziny - mieszkanie pod jednym dachem rodzi na początku wrogość i niechęć, a potem pojawia się porozumienie i nawet uczucia. Piękna powieść pokazująca że nie wszystko jest czarne albo białe i nie da się tak łatwo skategoryzowac. Polecam również film oparty na książce, świetnie zagrane główne role, wciągajaca historia.

Kolejny przykład książki, która zyskała lepszą ekranizację (choć mogę nie być w tej kwestii obiektywna z racji uwielbienia do Keiry Knightley, film też skupił się tylko na kilku wątkach). Powieść powojenna opowiadająca o radzeniu sobie ze skutkami IIWŚ. Zaskakująca w niektórych aspektach, zwłaszcza, że pisana z perspektywy krzywd, jakie wyrządzono Niemcom podczas okupacji brytyjskiej. Nie do końca mnie ten zabieg przekonał zważywszy na los naszych przodków. Jego celem było wywołanie współczucia, jednak u mnie to nie zagrało jak powinno i zwyczajnie zniszczyło mi całą lekturę.

Powieść jest zbudowana w ciekawy sposób, choć rozwija się bardzo powoli. Często wręcz zbyt wolno, przez co momentami powoduje większe zastoje w czytaniu. Ja słuchałam w audio i w ten sposób o wiele szybciej udało mi się ją skończyć, choć podejrzewam, że w wersji papierowej musiałabym się kilkukrotnie zmuszać do zakończenia lektury. Książka jest również strasznie nostalgiczna, smutna i zbyt chaotyczna. Opiera się na pokazaniu relacji między głównymi bohaterami i próbie zrozumienia niemożliwej traumy, poradzenia sobie z żałobą po śmierci niewinnego dziecka. Opowiada wiele o samotności przedstawiając różne jej aspekty, nagle jednak zdaje się być za szybko zakończona w momencie, w którym w końcu zaczyna się dziać wiele ciekawych rzeczy. Pozostawia czytelnika z niedosytem, opowieść nagle się urywa zostawiając otwarte zakończenie. W ogólnym rozrachunku wyszło troszkę średnio, ale pod pewnymi względami, warta poznania historia.

Bardzo interesująca książka na której się popłakałam, co rzadko mi się zdarza

Bardzo interesująca książka na której się popłakałam, co rzadko mi się zdarza

Bardzo dobra książka, szybko się czyta, historia opisywana dość ciekawie. Jedynie minus za zakończenie, zostawiło niedosyt. Teraz pora na film.

Książka napisana łatwym do czytania językiem, ciekawa historia, jednak zakończenie zostawia niedosyt. Niektóre wątki powinni zostać prawidłowo dokończone, a tak się nie stało.

Historia powojenna opowiadająca z perspektywy krzywd wyrządzonych Niemcom mi nie odpowiada. Nie poczułam ani krzty żalu, za to co ich spotkało. Wręcz odnoszę wrażenie, że w tej książce to ich właśnie mamy żałować. Nie spodobało mi się to i wręcz odstręczało, przez co książka wydała mi się bardzo mało atrakcyjna i tylko przez nią przebrnęłam.

Zaskakująco dobra książka. Sięgnąłem po nią trochę przypadkowo, pomimo niezbyt zachęcającego tytułu i wyraźnie sugerowanej tematyki romansowej. Na szczęście romans jest tylko jednym z wątków tej powieści. Są też inne, moim zdaniem o wiele ciekawsze. Zacznę od tego, że w książkach historycznych bardzo cenię sugestywność, wiarygodność, umiejętne nasycenie fabuły drobnymi detalami, przybliżającymi odległe realia, tak że w rezultacie mamy wrażenie niemal „podróży w czasie”. Takie połączenie powieści z reportażem historycznym. Rhidianowi Brookowi ta trudna sztuka zdecydowanie się udała. Od pierwszych stron czytelnik może zobaczyć i poczuć atmosferę zrujnowanego Hamburga. Wszechobecne ruiny, biedę, głód, uwijające się wszędzie stada osieroconych dzieci i zaprowadzających tam swoje porządki brytyjskich zwycięzców, z całym ich bagażem kolonialnej wyniosłości, uprzedzeń i poczucia wyższości.

Jedną z zalet tej powieści jest jej wielowątkowość oraz związana z tym spora liczba postaci drugo i trzecioplanowych. Co ciekawe, niektóre z nich są nawet bardziej interesujące niż te pierwszoplanowe, czyli sympatyczny pierdoła pułkownik Morgan i jego żona, sztywna mieszczaneczka Rachel. Bardziej interesująco prezentuje się choćby Herr Lubert, właściciel zarekwirowanego domu i jego dumna, nastoletnia córka Frieda. Świetnie też, z dickensowskim zacięciem zostały sportretowane Trümmerkinder, „dzieci z gruzów”, czyli banda sierot, które żebrzą, kradną, zaczepiają przechodniów i wykrzykują, w zależności od sytuacji, pochlebstwa lub obelgi. Brook w swej niezbyt obszernej książce pomieścił imponującą liczbę najróżniejszych wątków, unikając przy tym powierzchowności i kompozycyjnego bałaganu.

Oprócz codzienności dzieci z gruzów poznajemy m.in realia zarządzania brytyjską strefą okupacyjną, funkcjonowanie tamtejszego czarnego rynku, życie towarzyskie brytyjskiej enklawy oficerskiej. Brook z dużą empatią pokazuje też „niemiecki punkt widzenia”, to, jak jedni przystosowują się do nowej sytuacji, inni bezsilnie cierpią, a jeszcze inni marzą o odwecie. Co istotne, niewiele tu czysto teoretycznych rozważań, gdyż te „punkty widzenia” to konkretne postaci i ich perypetie, opisane z fabularną inwencją i gruntowną znajomością tematu.

Właśnie ta ostatnia kwestia nie dawała mi spokoju. Skąd ten walijski pisarz, urodzony w 1964 roku, tak doskonale znał realia powojennego Hamburga? Czyżby tylko z historycznych źródeł? Odpowiedź przynoszą podziękowania na końcu książki (które, według mnie, powinny znaleźć się na początku). Okazuje się, że opisana w powieści historia brytyjskiego oficera, który pozwolił niemieckiemu właścicielowi pozostać w zarekwirowanym domu, jest autentyczną historią rodzinną autora, uzupełnioną opowieściami bliskich i zasobami rodzinnego archiwum. Wypada pogratulować Brookowi, że te opowieści i pożółkłe fotografie przekuł w tak sugestywną, pełną wyrazu powieść.

Czytając książkę ani razu nie zasmucił mnie obraz Niemców pod okupacją brytyjską. Celem autora było wywołanie współczucia, tak to odniosłam. Niestety będąc Polką i znając los naszych przodków w czasie II WŚ... Mam żelazne serce przed emocjami fabularnymi, które miały mnie zagiąć podczas lektury.

Książka (po)wojenna, z innej perspektywy. Często nostalgiczna. Momentami dość powolna. Wielowątkowa. O samotności, stracie, próbie odnalezienia się w nowej sytuacji, miłości, wybaczeniu. Czasem zbyt chaotyczna, jakby chciała ugryźć zbyt wielu tematów. Zaskakuje, ale także zostaje nagle ucięta, przez co czuć lekki niedosyt.

• Ebooki