Amerika

1995-01-01
1995-01-01
niemiecki

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

To jak Franz Kafka potrafi lekko prowadzić nas przez świat za pomocą słowa to absolutny fenomen i przyjemność jaką trudno znaleźć mi w innym autorze. Niesamowicie trafnie ujmuje niektóre subtelne niezręczności międzyludzkie i niewidoczne na pierwszy rzut oka ludzkie kajdany sytuacji. Fascynująca forma czegoś genialnego.

Ostatnia część cyklu Trylogia Samotności, wg mnie najsłabsza. Po rewelacyjnym ,,Procesie'' i równie dobrym ,,Zamku'', ,, Ameryka '' wypada trochę gorzej. Przede wszystkim szkoda,że ta powieść nie jest ukończona, Karl dostaje pracę w Teatrze z Oklahomy i nagle książka się urywa. Ta książka jest inna od dwóch poprzednich, powiedziałabym, że za mało tu Kafki w Kafce, brakuje tego absurdu, dziwności bohaterów i specyficznej atmosfery . Mimo wszystko to Kafka, klasa sama w sobie i mocne 7/10 mu się należy.

w przeciwieństwie do "Procesu", szkoda że dzieło nie zostało ukończone

w przeciwieństwie do "Procesu", szkoda że dzieło nie zostało ukończone

Kafka, ale nie najlepszy. Wydaje mi się, że uczynienie głównego bohatera człowiekiem bardzo młodym (Karl Rossmann ma 16 lat) było błędem. Osłabia to efekt groteski, przydaje książce niepoważnych tonów tam, gdzie ich nie trzeba, a mnie osobiście nieprzyjemnie kojarzy się z Pinokiem, którego nie trawię. Ponadto, Ameryka jest mocno niedokończona - fabuła urywa się w połowie bez ostrzeżenia, po czym dostajemy fragment czegoś, co wygląda na utopijne zakończenie, ale wcale zakończeniem być nie musi. W sumie, jest to najsłabsza część kafkowskiej "trylogii samotności".

6.5 Segment w wiejskim domku jest bardzo niepokojący.

6.5 Segment w wiejskim domku jest bardzo niepokojący.

Neverending story - niekończąca się opowieść. Ale nie ta o młodym chłopcu, który wszedł w posiadanie książki będącej kluczem do świata fantazji, tylko o chłopcu nieco starszym, wysłanym do Ameryki z powodu dziecka. Tak się bowiem sprawy mają, że chłopiec dał się uwieść ponad dwa razy od siebie starszej służącej, która zaszła w ciążę i urodziła mu dziecko. Dzisiaj Karl nosiłby piętno alimenciarza uchylającego się od płacenia na własnego potomka. Byłby ścigany przez komornika i napiętnowany przez opinię społeczną. Tyle że decyzja o wyjeździe zapadła bez jego wiedzy i zgody. Karl został spakowany przez rodziców niczym kuferek podróżny i rzucony na szerokie wody Atlantyku.

Poznajemy go w momencie, gdy statek dobija do portu w Nowym Jorku. Szesnastoletni Karl Rossmann jest miłym, budzącym zaufanie młodym człowiekiem, odrobinę zakręconym, o wrażliwym sercu i bystrym umyśle. Bez najmniejszego trudu zdobywa sympatię czytelnika. Czytelnik przejmuje się jego losem, czym naraża się na silne emocjonalne paroksyzmy w związku z tym, co zgotował bohaterowi swojej powieści Franz Kafka.

Powieść jest niekończącą się historią, bo nie została ukończona. Znawcy tematu twierdzą, że „Ameryka” - powstała przed „Procesem” i „Zamkiem” – to najmniej kafkowska z książek Kafki. Kafki jest w niej jednak na tyle dużo, by czytelnik mógł się poczuć jak w oparach absurdu, a jego narastający niepokój, powolutku przechodził w zgrozę.

Ciekawe czy kiedyś skończę te książkę, mam pecha i już trzeci raz coś mi przerwało. no ale i tak nie została ukończona więc może już takie jej przeznaczenie?

Szkoda, że tego nie dokończył. Faktycznie "najweselsza" książka Kafki.

Szkoda, że tego nie dokończył. Faktycznie "najweselsza" książka Kafki.

(czytałam wydanie anglojęzyczne)

(czytałam wydanie anglojęzyczne)

Proza Kafki nie jest dla mnie łatwa w odbiorze, dodatkowo, podobnie jak "Proces" i "Zamek" jest to powieść niedokończona. Jest prawdą, że pisarz tworzy za pomocą łatwego w odbiorze języka, a sytuacja, w której znajduje się bohater klarowna i jasna. Jednak bohater ten jest człowiekiem bezwolnym, wyobcowanym, samotnym, niezrozumianym przez otoczenie, przez co cały utwór jest posępny, ale nie tak mroczny jak "Zamek" i "Proces".

• Literatura piękna

Franz Kafka Amerika Zobacz więcej