Strażnik

Cykl: Zapomniana księga (tom 1)
Wydawnictwo: WE NEED YA
Natalia-Lena

Bestsellerowa autorka serii Żniwiarz ​zabierze cię w nową podróż pełną demonów i mrocznych niespodzianek. Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i wygląda zupełnie inaczej niż powinien. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło...

Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i wygląda zupełnie inaczej niż powinien. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat, a on nie jest już zwykłym nastolatkiem. W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki a z ukrycia wyszły demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi teraz nie tylko rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości, ale i odnaleźć się w nowym dziwnym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie?

Poznaj nowe wydanie serii Zapomniana księga. Gwarantujemy, że zmieniła się nie tylko okładka! Poznaj Huberta i nowy świat po Apokalipsie.

źródło opisu: We Need YA

źródło okładki: We Need YA

veinylover | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Ciekawa autorka. Podoba mi się sposób prowadzenia narracji, bez ględzenia, dłużyzn i psychoanalizy dla ubogich. Moje pierwsze spotkanie z autorką w tej książce - bardzo pozytywne. Nie mamy tu taniego umoralniania i prania mózgu. Brak tak zwanej „głębi postaci”, to zaleta, a nie wada tej książki. Nie ma nic gorszego, jak silenie się na takie rzeczy w tego typu bajeczkach, to ma się dziać jakaś akcja, ma się toczyć opowieść, a jak ktoś potrzebuje emocjonalnej wiwisekcji, to niech sięgnie po inną literaturę. Ten nieco beznamiętny sposób opowiadania historii bardzo mi odpowiada. Ukryte poczucie humoru autorki - też.
Historia wymyślona dość absurdalnie, ale mogłaby być, jednak nie wiem, czy zakończenie tego tomu nie jest lekkim przegięciem. Co za dużo to niezdrowo, zwłaszcza w warstwie świata urojonego.
Czyta się dobrze i zaraz zabieram się za następny tom.
Jeśli chodzi o broń palną, to z tą pepeszą mamy maksymalne przegięcie. Ani takiej broni, ani tym bardziej pocisków do niej nie da...

Beata | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Tematyka postapokaliptyczna. Udany debiut powieściowy. Książka wciąga, zakończenie zaskakuje. Pociągające jest to, że akcja dzieje się w Polsce i opiera się na naszej ludowej wierze w biesy, strzygi, topielce i itp. stwory. Z ciekawością sięgnę po następny tom:). Doskonała powieść młodzieżowa.

Yevoni | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2017
Przeczytana: 28 listopada 2017

Książka samą kreacją świata i pomysłem na fabułę mnie zachwyciła. Kto by pomyślał żeby połączyć świat po apokalipsie z fantastycznymi potworami. Oczekiwałam dużo ale...
No właśnie wszystko było jakieś takie strasznie przeciętne.
Gdzieś tam były te potwory ale żadne tam straszne (ba! one w ogóle nie były rozwinięte). Była groza w sercach ludzi ale ja jej nie czułam. Było mnóstwo bohaterów ale nikt ciekawy, z żadnym się nie zżyłam. Była historia ale tak prozaiczna że dopiero w ostatnim rozdziale poczułam emocje.
Dodatkowo strasznie irytowała mnie Iza, typowa przeidealizowana bohaterka (ma nawet dwoje różnych oczu!) i miałam wrażenie, że książka wcale nie jest o Hubercie tylko o niej i jej fochach. Szkoda, wolę dobrych mocnych męskich bohaterów z twardą historią a nie opowiastki fantasy z multum historii romantycznych w tle.
Za Izę i rozmytą historie odejmuje 2 gwiazdki

ElaF | 2018-03-31

Nie wiem jak przeczytałam nazwisko autorki, ale byłam przekonana, że to jakiś amerykański autor :)
Kiedy akcja przeniosła się do polski zrozumiałam swój błąd.
W trakcie czytania doszłam do wniosku, że gdyby te książki zostały wydane w USA mogłyby być hitem, ponieważ niczym nie różnią się od bestselerów zagranicznych.

Bogdan Brykman | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Bardzo ciekawa książka opisująca ludzi którzy przystosowali się do życia bez elektroniki i wszelkich z tego tytułu płynących udogodnień. Niektórzy pamiętali czasy kiedy każdy miał telewizor czy komputer. Ludzie żyli na gruzach miast. Na wsiach tworzyły się grupy nie lubiące obcych. W lasach panoszyły się demony. Taki los zgotowali sobie sami ludzie.

zielonooka | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

sceptycznie podchodze do polskich autorów a tu taka niespodzianka - podobala mi sie naprawde bardzo i juz nie moge sie doczekac drugiej czesci:)) zwlaszcza ze uwielbiam postapokalipse:)) polecam:)

Nihil | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Postapokalipsa to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Lubię usiąść w wygodnym fotelu i z kubkiem herbaty i zagłębić się w zniszczony i nieprzyjazny świat pełen niebezpieczeństw. Lekturze każdej postapokaliptycznej książki towarzyszy ten przyjemny dreszczyk emocji i natrętne pytanie: ''A co bym ja zrobiła, gdybym była na miejscu głównego bohatera?''

Gdy tylko przeczytałam opis ''Strażnika'' Pauliny Hendel poczułam olbrzymią ciekawość i już wiedziałam, że będę musiała kupić tę książkę. Zapowiedź brzmiała doprawdy intrygująco - świat przetrzebiony przez epidemie i zarazy, potężny impuls elektromagnetyczny, który zniszczył całą nowoczesną technikę, a do tego potwory i demony, które uprzykrzają życie ostatnim ludziom na Ziemi - wybornie.

Książka zaczyna się w iście hitchcockowskim stylu. Dopiero co poznajemy głównego bohatera, zupełnie przeciętnego i niezbyt ciekawego nastolatka, a już za chwilę autorka serwuje nam nagły zwrot akcji w postaci potężnego wybuchu piramidy pod...

czytamytu | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

W "Strażniku" poznajemy nastoletniego Huberta, zwykłego nastolatka, który przyjechał na wycieczkę szkolną ze swoją klasą do Paryża. Czas wolny podczas wycieczki zamierzał spędzić ze swoim najlepszym przyjacielem Ernestem na podrywaniu dziewczyn pod Luwrem. Niespodziewanie dochodzi do eksplozji a Huber budzi się w nieznajomym miejscu, ranny i w dodatku w ogóle nie pamięta jak wrócił do Polski. Opiekujący się nim mężczyzna uświadamia mu, że od feralnej wycieczki minęło siedem lat, a w tym czasie świat jaki Huber znał przestał istnieć. Impuls elektromagnetyczny zniszczył zdobycze współczesnej cywilizacji, na świecie w wyniku wojny i epidemii zginęło miliony ludzi, a z ukrycia wyszły słowiańskie demony o których wcześniej ludzie słyszeli jedynie z ludowych podań. Hubert nie tylko staje przed zagadką własnej przeszłości, ale pragnie także odszukać swoją rodzinę. I tak po drodze spotyka córkę sołtysa niewielkiej osady, zostaje nowym mieszkańcem Święcina, a wkrótce potem strażnikiem,...

Zdenek Łabotkin | 2014-08-29

Dawne słowiańskie wierzenia w strzygi, utopce itp. + Postapokalipsa?
Oj.
Może być ciężko.
Bez naprawdę dobrego pomysłu na to, porażka pewna.

Moim zdaniem, na froncie tego połączenia,
raczej porażka.

Spodziewałem się bardzo tajemniczych zjawisk, przedziwnych stworów o jeszcze dziwniejszych zachowaniach itd.
Może nie każdy zagłębiał się w materię pogańskich straszydeł, ale wielu z Was czytało chociażby powieść "Dom na Wyrębach" która ukazuje jaki to bogaty temat i jak wiele może się w nim dziać (bez strzelania i uciekania przed uzębioną paszczą).

Niestety, wspomniane upiory, chociaż mitologię swoją mają znacznych rozmiarów, a sam temat jest niezmiernie ciekawy, bogaty, niepowtarzalny, a przede wszystkim tajemniczy, tutaj nie wniosły z niego prawie nic.

Jak dla mnie jedynie zagrały rolę postapokaliptycznych zombiaków czy mutantów, na ich zasadach, ale pod swoją nazwą.

Po prostu, chcą zabijać, albo/i zjadać ludzi, (oprócz paru drobiazgów) - nic więcej.
Ludzie natomiast...

Lost-In-My-Books | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Paulina Hendel zaskoczyła mnie świetną serią o Żniwiarzach, która była już jej drugim dzieckiem. Seria Zapominania księga powstała spod jej pióra jako pierwsza. Planowałam już od dawna przeczytać tę trylogię i ciągle nie mogłam się zebrać, ale na szczęście wydawnictwo We Need Ya postanowiło ją wznowić w nowych pięknych wydaniach i bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się zapoznać z kolejną powieścią Pauliny.

Często ma się obawy, że jak się przeczytało już coś świetnego spod pióra danego autora, to inna jego twórczość, może wypaść gorzej. Ale wiecie co? Tutaj tak nie miałam. Ja byłam pewna, że ,,Strażnik" spodoba mi się tak samo mocno jak ,,Żniwiarz". I się nie pomyliłam.

Pierwsze co mnie zaskoczyło to, to że mamy tutaj do czynienia ze światem po apokalipsie. Wiem, że jest to napisane w streszczeniu, ale ja je tylko przeleciałam wzrokiem, więc mi to gdzieś umknęło, byłam zdziwiona i zachwycona zarazem, ponieważ uwielbiam ten motyw w książkach. Świat po zagładzie i ludzkie...