Strażnik tajemnic

Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Wydawnictwo: Albatros
The Secret Keeper
aleqsia

Marzenia, które mogą prowadzić do zguby, rodzinne sekrety oraz niewyjaśnione morderstwo... Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się...

Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu.

Anglia, rok 2011. Laurel, po latach pełnej sukcesów kariery aktorskiej,

spotyka się z siostrami w domu rodzinnym w Suffolk, by wspólnie świętować dziewięćdziesiąte urodziny umierającej matki, Dorothy. Laurel zdaje sobie sprawę, że to jej ostatnia szansa na wyjaśnienie zagadki morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat – nieuleczonej traumy z okresu dzieciństwa. Niczym puzzle składa fragmenty mrocznej tajemnicy, której korzenie sięgają początku II wojny światowej i trwających dwa lata bombardowań Londynu. Tragiczna przeszłość powraca we wspomnieniach matki i bliskich jej osób: splątane losy trójki młodych ludzi z zupełnie różnych światów, Dorothy, Vivien i Jimmy'ego.

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: Albatros

ThaleiaNike | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Czytałam wcześniej "Zapomniany ogród" tejże autorki i początkowo byłam znużona kolejną jej powieścią. Przez dłuższy czas byłam zniecierpliwiona, kiedy w końcu zacznie się wyjaśnianie tej zagadki - inaczej jak z "Zapomnianym ogrodem", który mnie wciągnął. Tutaj był moment przestoju, kiedy następowało pogłębianie świata wewnętrznych przeżyć Dolly i Laurel naprzemiennie, a ja dostawałam szału.. Ale książka mnie zaskoczyła, a zakończenie wzruszyło niezmiernie.. Bardzo polecam, zwłaszcza fanom tego typu pisarstwa - historii rodzinnych, zawikłanych tajemnic, miłości w trudnych czasach i (nie)zwykłych relacji międzyludzkich.

Wiktoria | 2019-07-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2019

Dlaczego kobieta, która kochała Laurel i opowiadała jej bajki na dobranoc, zabiła człowieka? Dlaczego dziewczyna nie mogła nikomu o tym powiedzieć? Kim była Dorothy?
To tylko kilka pytań, na które Laurel próbuje znaleźć odpowiedź. Od 1961 roku minęło już wiele lat, ale ona dopiero teraz szuka prawdy. Problem w tym, że Dorothy powoli traci kontakt z rzeczywistością i powracają do niej obrazy z przeszłości.
Powieść Kate Morton pt.,,Strażnik tajemnic" zachwyca od pierwszych stron. Czytelnik ma możliwość spędzenia czasu w rześkim powietrzu wiejskiego domu rodziny Nicolson'ów. Może przechadzać się uliczkami bombardowanego Londynu.
Autorce serdecznie dziękuję za uświadomienie mi, że w czasie wojny mieszkańcy Londynu żyli, pracowali i kochali. Dziękuję za cudowną opowieść.

psychodelical | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Kate Morton to kolejna autorka, która podbije serca fanów i dołączyło grona wielbicieli Jojo Moyes, Paulliny Simons i Lucindy Riley. W jej powieści jest jakaś magia i harmonia wspólna dla wszystkich tych autorek.Co do samej powieści, początek może zdrażać, sama ju, miałam zamiar ją odłożyć, bo troszkę ciężko się połapać przez te przeskoki w czasie. Ale później historia nabiera tempa i dosłownie się w nią wpada. Bardzo dobra obuczajówka, a losy bohaterów łapią za serducho.

Ania | 2019-06-28
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Męczyłam się dobre pół roku z jej skończeniem, ale było warto. Zakończenie zmienia całkiem postrzeganie całej opowieści. Nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji.

Barbara | 2019-06-18

Gdyby nie to że początek jest nieco nużący i rozwleczony to byłaby gwadka więcej, zakończenie bardzo zaskakujące.

Przeczytana: 05 czerwca 2019

Moje serce rozpadło się na milion kawałków, to to co czuję po skończeniu książki "Strażnik tajemnic".
Może się wydawać, ot prosta powieść...historia, wojna, skrywany sekret i Laurel, która próbuje rozwikłać zagadkę sprzed lat, jednak ta książka jest wyjątkowa, ta historia jest nietuzinkowa a zakończenie wbija w fotel i rozdziera serce.
Laurel jest małą dziewczynką, kiedy staje się świadkiem strasznej zbrodni, zbrodni popełnionej na jej własnym podwórku, przez jej własną matkę.
Gdy po wielu latach, Laurel jako dorosła kobieta wraca do rodzinnego domu odżywają wspomnienia. Wspomina beztroskie lata dzieciństwa i powraca do chwili, kiedy z domku na dachu ujrzała tajemniczego mężczyznę, mężczyznę który został śmiertelnie ugodzony nożem przez Dorothy.
Cała ta sytuacja nie daje jej spokoju i postanawia dowiedzieć się co takiego łączyło nieżyjącego mężczyznę z jej matką.

Stokrotka | 2019-05-10
Przeczytana: maj 2019

Cudowna książka!
Początkowo trzeba się przyzwyczaić do stylu Kate Morton, ale po kilku rozdziałach zaczyna świtać w głowie myśl, że coś tu się nie zgadza...że są tu jakieś tajemnice do rozwiązania...
A później już człowiek nie może się oderwać!
Zakończenie zwala z nóg.
Polecam każdemu!

Ofelia | 2019-05-05

Nie wiem od czego zacząć, jestem zazwyczaj wygadana, gdy jestem krytyczna, to przeważnie potrafię (mądrze lub głupio) zripostować, rozśmieszyć, ująć w sedno... a tu... całkiem opadły mi ręce. Jestem wobec tej historii bezbronna. Dawno żadna książka tak mnie nie urzekła, nie rozdarła na kawałki, przecież już prawie zapomniałam na czym polega ta magia... czytając kolejne powieści, dla samej przyjemności czytania. Nie wierząc, że w tym zalewie znajdę perłę. Właśnie mam ją w ręku. Piękną, wielką, błyszczącą perłę.

braq | 2019-05-05
Przeczytana: kwiecień 2019

Osadzona w latach 40, 60 i współczesnych powieść o marzeniach, które mogą doprowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Książka grubiutka (556 stron) choć lubię takie nie była dla mnie z początku łaskawa. Ciężko było mi przebrnąć przez pierwszą część książki. (uszczupliłabym trochę opisy). Od połowy szło już gładko i lektura bardzo mnie wciągnęła. Końcówka mega. Wszystko pięknie i wartko zaczęło się składać a finał zaskoczył.

Deppowa | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

"Strażnik tajemnic" to kolejna po "Córce zegarmistrza" powieść Kate Morton, z którą miałam przyjemność obcować. I podobnie jak przy tej drugiej pozycji, współczesność fabuły przeplatana jest jakże żywą i pulsującą atmosferą lat czterdziestych oraz sześćdziesiątych, co niewątpliwie stanowi jeden z jej atutów.

Lata czterdzieste przypadają na młodość Dorothy Smitham zwanej Dolly, która w przyszłości zostanie troskliwą, pełną fantazji matką piątki dzieci, przykładną żoną i panią wiejskiego domu Greenacres. Ale póki co, nastoletnia Dolly spędza coroczne wakacje z rodzicami oraz młodszym braciszkiem, czując dosadniej niż zwykle, że zupełnie do nich nie pasuje i wzdychając do życia z wyższych sfer, a także tęskniąc do swojej pierwszej miłości - Jimmy'ego. Jej silne aspiracje doprowadzają do rodzinnej kłótni oraz wyjazdu Dolly do Londynu, gdzie po jakimś czasie zostaje tzw. damą do towarzystwa dla starszej i nieco gburowatej lady Gwendolyn. Jimmy w tym czasie opiekuje się swoim ojcem...