Domy bezdomne

Okładka książki Domy bezdomne
Dorota Brauntsch Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria Reporterska
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2019-03-25
Data 1. wyd. pol.:
2019-03-25
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365970329
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (60) / 2022 Krzysztof Kamil Baczyński, Dorota Brauntsch, Angela Carter, Wojciech Chmielarz, Ivan Davydenko, Piotr Fortuna, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jan Mazur, Weronika Murek, Stefan Okołowicz, Redakcja magazynu Pismo, Sara Szamot, Katarzyna Udrycka, Aleksandra Warecka, Tomasz Wasilewski
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Krzysztof Kamil Bac...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
333 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
145
49

Na półkach:

Dom, człowiek budując dom tworzy przestrzeń. Dom to krajobraz kulturowy. Dom to tradycja, dziedzictwo, tożsamość, „bo jeśli nie wiesz, z skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.” Dom trzyma człowieka, zakotwicza. Dom to historia, to pamięć miejsca, to wspomnienia. A stare domy mają duszę i więźbę, nienaruszalny rdzeń „i dlatego, kiedy wyburza się stare domy, kiedy tnie się wiekowe belki podczas rozbiórki, czuć zapach dopiero co ściętego drzewa.” To żywica, której kiedyś nigdy nie spuszczano z pni i zamknięta na kilkaset lat zmienia się w bursztyn...
Domy to ludzie, ich życie i opowieści. To studnia, jabłoń kwitnąca i słodka grusza. To koty wtulone w zapach domu.
Dorota Brauntsch zabiera nas przez pola i łąki i lasy... na Górny Śląsk w podróż za „bezdomnymi domami”, za tajemnicą cegieł.
To mozaikowata, wielogłosowa opowieść o domu i czym on jest, o cegle, kulturze chłopskiej, wymierających pszczołach, przemianie Górnego Śląska, o idealistach, którzy pragną i próbują ocalić przeszłość, o wspomnieniach.

Czy takie tradycyjne domy wiejskie znikną bezpowrotnie? Przetoczyły się konflikty zbrojne, a domy przetrwały, a teraz nadchodzi nowoczesność i sami je burzymy... Że stare, zacofane... „A może chodzi o to, że ludzie wcale nie chcą tych historii? Tej przeszłości? [...] Poumierali ojcowie, jak to się na wsi mówi, i domy odchodzą wraz z nimi. Znika również wiejski krajobraz.” A przecież to dziedzictwo, to część tożsamości, tradycji, świadectwo, jak miejscowość kształtowała się od wielu wieków, domy wpisywały się w krajobraz, a mieszkańcy, żyli w harmonii z przyrodą.
Może nie jest za późno. Może jeszcze da się uratować te domy, które przetrwały. „Cegła zrobiła się modna. Jakby się jej nagle ludzie bać przestali. Kiedyś to, co stare, było złe, a dziś im starsze, tym lepsze.” Dorota Brauntsch, autorka „Domów bezdomnych” ściga się z czasem. Przemierza Górny Śląsk w poszukiwaniu ceglanych domów. Fotografuje je. Rozmawia z ludźmi, którzy opowiadają jej swoje historie. O domach, które nie zawsze były łatwe do życia (ciężko ogrzać, brak wody bieżącej), ale był zdrowe z naturalnych materiałów oraz były to domy otwarte – na kontakt z przyrodą i drugim człowiekiem. Po obu stronach dwuskrzydłowych drzwi wejściowych znajdowały się ławeczki. Ludzie mówili na nie „wysiadki”, „ustąpki” czy też „baba i chłop”, bo po jednej stronie siadała gospodyni, po drugiej gospodarz. Takie domy zapraszały do gromadzenia się. A autorka zaprasza do wspólnego odkrywania ich piękna, ich wartości. Reportaż, napisany z czułością, który czyta się wspaniale, z nutką nostalgii, zawiera wiele fotografii. Temat jest frapujący, a język i sposób poprowadzenia reportażu przez Dorotę Braunscht podtrzymuje ciekawość, która uzmysławia znikanie ceglanych domów. Jeszcze jest czas na ratunek. Polecamy.

Dom, człowiek budując dom tworzy przestrzeń. Dom to krajobraz kulturowy. Dom to tradycja, dziedzictwo, tożsamość, „bo jeśli nie wiesz, z skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.” Dom trzyma człowieka, zakotwicza. Dom to historia, to pamięć miejsca, to wspomnienia. A stare domy mają duszę i więźbę, nienaruszalny rdzeń „i dlatego, kiedy wyburza się stare domy, kiedy tnie się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    512
  • Przeczytane
    393
  • Posiadam
    88
  • 2019
    39
  • 2021
    9
  • 2023
    8
  • 2020
    7
  • Ulubione
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Reportaż
    6

Cytaty

Więcej
Dorota Brauntsch Domy bezdomne Zobacz więcej
Dorota Brauntsch Domy bezdomne Zobacz więcej
Dorota Brauntsch Domy bezdomne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także