7 dni w siódmym niebie. Amerykański sen - prawdy i mity

Okładka książki 7 dni w siódmym niebie. Amerykański sen - prawdy i mity Żaneta Auler
Okładka książki 7 dni w siódmym niebie. Amerykański sen - prawdy i mity
Żaneta Auler Wydawnictwo: Edipresse literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Edipresse
2019-03-13
2019-03-13
literatura polska USA mieszkańcy Ameryka Stany Zjednoczone Los Angeles Nowy Jork Las Vegas parki narodowe Wielki Kanion Dolina Śmierci życie wspomnienia

Jeszcze się nie polubiłam z literaturą podróżniczą i ta książka mi tego "pojednania" nie ułatwiła. Wynudziłam się.

Bardzo fajnie napisany reportaż z tygodniowej podróży po wybranych częściach Stanów Zjednoczonych. Poznajemy najbardziej charakterystyczne miejsca, którym towarzyszą ciekawe opowieści o ludziach, zwyczajach, mentalności itp. Trochę jakby dobra znajoma zaprosiła nas do siebie :)

Żaneta Auler zabiera nas po Zachodnim Wybrzeżu (LA, Las Vegas, parki narodowe) i Nowym Jorku na Wschodnim Wybrzeżu. Będąc przewodnikiem, podróżnikiem i wieloletnią mieszkanką Los Angeles robi to bardzo umiejętnie. Każde zdanie to nowa, ciekawa informacja o kulturze i mentalności Amerykanów, o historii i urbanizacji miast, o problemach życia codziennego. Tytuł ,,7 dni w siódmym niebie" należy rozumieć przenośnie, ponieważ opisane trasy nie są do zwiedzenia w siedem dni. Czytając mamy wrażenie, że siedzimy z autorką w autokarze i słuchamy jej swobodnych i żywych opowiadań, refleksji, ciekawostek.
Żaneta Auler połączyła swoje opowiadania o USA z własnym doświadczeniem. W LA poznajemy ją jako właścicielkę studia fitness i biura podróży, a przenosząc się na Wschodnie Wybrzeże zapoznaje nas z NYU i specyfiką kształcenia na uczelni na przykładzie swojej córki. Nie robi tego w sposób nachalny tylko rzeczowy. Nie narzuca nam swoich filozoficznych przemyśleń o wyższości drzew nad ludźmi jak inne podróżniczki. Żaneta Auler zna tematy o których pisze od podszewki i potrafi o nich wszechstronnie opowiadać.

Cudowna książki!
Taka pozytywna, amerykańska :)
Ciekawy styl pisania, wpadający lekko w dzienikarski.
Jestem pod wrażeniem!
Niedawno autorka nagrała podcast o podobnej tematyce, który również jest świetny!
Polecam!!! must have jeżeli interesujecie się kulturą i mentalnością Amerykanów, i chcecie się odprężyć i złapać trochę pozytywnej energi :)
10/10

Cudowna książki!
Taka pozytywna, amerykańska :)
Ciekawy styl pisania, wpadający lekko w dzienikarski.
Jestem pod wrażeniem!
10/10

Świetnie napisana książka o kawałku Ameryki. Autorka z wielką swobodą oraz realnością opowiada o Los Angeles, Nowym Yorku i paru innych atrakcjach w czasie własnego ich zwiedzania, bo tam mieszka oraz pokazywania tego kraju naszym rodakom oraz innym narodom. Fakt, że jest Polką pozwala czytelnikowi szczególnie się do niej zbliżyć, bo z jej opowieści przebija się polskość. Zdjęcia, mnóstwo ciekawostek oraz historia związana z tym krajem przychodzi nam bardzo w kwestii poznania z dużą łatwością. Dynamiczny przeskok z tematu na temat daję odczucia jakby tam się było wraz z autorką. Zachęca ta cała opowieść, żeby spróbować tego na własnej skórze. Polecam, świetna książka.

Przyjemna i lekka pozycja. Mnóstwo ciekawostek turystycznych i społecznych widzianych z kobiecej perspektywy. Bardzo amerykańska pomimo, że pisana przez Polkę.

Blurb zawiera tak naprawdę wszystko! Autorka przez siedem kolejnych dni prowadzi nas przez Zachodnie Wybrzeże USA, trasą typową dla wycieczek objazdowych największych biur podróży. Razem z Żanetą Auler, jako pilotką, zwiedzamy Kalifornię i Nevadę, największe Parki Narodowe USA oraz zahaczamy o Nowy York. Mnóstwo informacji o miejscach i atrakcjach. Anegdoty o życiu mieszkańców. Liczne wstawki o własnych kolejach losu i rodzinie. W uporządkowaną na pierwszy rzut oka książkę, wdarło się trochę chaosu i kilka zbędnych powtórzeń, myślę jednak, że można to autorce wybaczyć bo pozycja jest naprawdę wartościowa. Trudno również oprzeć się wrażeniu, że książka ta jest swojego rodzaju reklamą własnej działalności. Autorka bowiem, oprócz tego, że jest właścicielką klubu fitness, prowadzi biuro podróży i jest pilotką wycieczek po USA. Mnie osobiście, aż tak bardzo to nie przeszkadza. Na pewno uwagę zwraca okładka, atrakcyjna szata graficzna i przepiękne zdjęcia.
Zdecydowanie warto po nią sięgnąć!

Sam opis Ameryki i życia jej mieszkańców całkiem ciekawy, natomiast dominującym tematem wydaje się prywatne życie autorki. Co chwila trafia się na długie wtrącenia o jej "cudownym" życiu, jej rodzinie, wybitnie zdolnych dzieciach i o biznesach, które prowadzi. Liczyłam na książkę opisującą Amerykę, a nie na panegiryk o autorce, także naprawdę się rozczarowałam

Z pozoru to reklamówka autorki i jej firm. Z których jedna to agencja turystyczna, chętnie oprowadzająca turystów z Europy (a zwłaszcza z Polski),po Los Angeles, Las Vegas i Nowym Jorku... A druga to coś w rodzaju sieci fitness. Przyznam, że na tym się nadal nie wyznaję, mimo przeczytania tej książki. Wiem, że to sposób na karierę - jak jest się pracowitym i przekona się do pracy dla siebie pracowitych ludzi. :-)
Jedno jest pewne - autorka odniosła w Ameryce sukces. Chwali się nim przez cały czas, lecz inteligentnie. Pisze nie tylko o sobie, choć o sobie i rodzinie zdecydowanie za dużo. Nie ukrywa, że współczesna Ameryka, to w dużej mierze bezdomni, którzy często są ofiarami systemu ubezpieczeń. Wiedza o tym, że będąc biznesmenem, można z dnia na dzień zostać "bumem" (tego terminu autorka nie używa),to zasadniczy plus tej książki. Inteligentnych ludzi od razu leczy z fascynacji USA. Bo tam, dopóki jesteś zdrowy i pomysłowy, masz szansę na wszystko. Jak zachorujesz - jeśli nie jesteś milionerem, nie ma cię szybko. I nie jest to kwestia polisy. System jest antyludzki.
A sama warstwa podróżnicza nie wkręca w glebę. Zachwyty nad Los Angeles, Las Vegas i Nowym Jorkiem to żenada. Tych miast lubić się nie da, chyba, że jest się wypranym z myślenia "postępowcem". Co ciekawe, autorka momentami takie spojrzenie przemyca... I "puszcza oko" co do "poprawności politycznej".
Ale można też odnieść wrażenie, że taki teraz w USA styl: "oj, ta nasza poprawność polityczna". Ale powszechnie "postępowcy" ją akceptują, bo "jest przecież oczywista".
Razi lansowanie lewackiego uniwersytetu nowojorskiego i jego metod "oswajania" studentów. Co dla autorki jest zaletą, mnie napawa przerażeniem.
Można by rzec, książka sprowadza się do hasła: jestem fajna, jestem Polką, radzę sobie, bo szanuję różne kultury i chce ich najwięcej wokół siebie. I chciałabym, żeby wszyscy ludzie tacy byli. "I wszyscy mądrzy też tak myślą".
Owszem, to jest, ale dostajemy też sporo praktycznych informacji i ostrzeżeń. O parkach narodowych USA z netu dowiemy się więcej (dużo więcej),ale szczegóły odnośnie funkcjonowania na co dzień w Los Angeles są zdecydowanie wartościowe.

Rewelacja, liczne ciekawostki których nie dowiesz się ze zwykłych nudnych przewodników, przede wszystkim czyta się ją jednym tchem.

• Podróżnicze
  • Podróże