Kod 93

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Cykl: Victor Coste (tom 1)
Wydawnictwo: MANDO
Code 93
Ag2S

Tajemniczy Kod 93 vs policja kryminalna. Fala brutalnych zbrodni pochłania paryskie przedmieścia. Kiedy patrzył na zmasakrowane ciało dziewczyny oświetlone w kostnicy światłem jarzeniówek, przypomniał sobie wyraźnie tamto zdarzenie. Ciało o numerze 11-1237 wyciągnięte z jednej ze stu czterdziestu pięciu szuflad chłodniczych. Rozpoznał ją, ale nic nie powiedział. Wracając do domu, bał się, że...

Tajemniczy Kod 93 vs policja kryminalna.
Fala brutalnych zbrodni pochłania paryskie przedmieścia.

Kiedy patrzył na zmasakrowane ciało dziewczyny oświetlone w kostnicy światłem jarzeniówek, przypomniał sobie wyraźnie tamto zdarzenie. Ciało o numerze 11-1237 wyciągnięte z jednej ze stu czterdziestu pięciu szuflad chłodniczych. Rozpoznał ją, ale nic nie powiedział. Wracając do domu, bał się, że zwymiotuje na skórzane siedzenia taksówki.

Nie była ostatnia. Ani nawet pierwsza.

Kod 93 to mroczny kryminał osadzony w realiach pracy policjantów podparyskiego departamentu śledczego Seine-Saint-Denis. Przerażająco autentyczne opisy zabójstw oraz bezkompromisowy zespół policjantów próbujących iść na przekór systemowi to wyjątkowo mocna mieszanka. Czarny humor i ironia są tutaj sposobem na przetrwanie.

Olivier Norek jest prawdziwym policjantem, a miasto jest prawdziwym piekłem. Czym w takim razie jest Kod 93?

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.kod-93.15244.htm?sku=79773

źródło okładki: https://wydawnictwowam.pl/prod.kod-93.15244.htm?sku=79773

dominikana | 2019-07-18

zachęcona prawie ośmioma gwiazdkami w podskokach biegłam do biblioteki po informacji, że moja rezerwacja jest do odbioru
i co? ...jedno wielkie rozczarowanie :/
historia kryminalna, ale raczej gdzieś tam w tle, na pierwszym planie rozgrywki polityczne, korupcja i zawiłości procedur francuskiej policji
rzeczywiście pod koniec akcja przyspiesza, ale 90% było dla mnie męczące i wracałam do niej niechętnie bo nie lubię zostawiać książek w połowie - a w tym przypadku miałam ochotę to zrobić...

ZuzaManiek | 2019-05-21

Takie kryminały to ja lubię czytać 😎

W podparyskim departamencie śledczym Seine-Saint-Denis pracuje Victor Coste. Ma swoją zgraną grupę współpracowników, z którymi dogaduje się bez słów walcząc o sprawiedliwość w dzielnicy przesiąkniętej złem - przede wszystkim narkotykami i prostytucją. Czy zawsze z zachowaniem procedur? Niekoniecznie 😉 za to skutecznie!
Victor prowadzi kolejną sprawę dotyczącą brutalnego morderstwa. Sekcja zwłok zastrzelonego wypada.. wstrząsająco!!! Policjant dostaje anonim odsyłający go do zamkniętego już śledztwa. Dlaczego tak szybko je zamknięto? Kolejna makabryczna zbrodnia i znowu anonim. Przeszłość wraca.. Podejrzana przeszłość - skrzętnie ukrywane tajemnice, zaginione akta. Tymczasem morderca prowadzi jak po nitce do kolejnych wskazówek.. Co to za gra? .
Bardzo wciągający kryminał, książka pali się w rękach 🔥 zakończenie może nie jest idealne, ale całkiem ok 😉
Plastyczne i niezwykle wiarygodne opisy morderstw, pracy policji, świetnie wykreowane postaci,...

"W jednym tygodniu trafiły mu się dwa nietypowe morderstwa, wyreżyserowane, głośne i rozdmuchane przez media.
Jedna ofiara wykastrowana, druga żywcem spalona lub, jak kto woli,
zombie i samozapłon."

Do tego pojawił się też "wampir".

Cóż mogę rzec. "Kod 93" to brutalny kryminał z masą dosadnie masakrycznych opisów dzięki którym czytelnik aż czuje na sobie ten mroczny i brudny klimat paryskiej dzielnicy zła.

To książka która całkowicie mnie pochłonęła od pierwszych stron. Uwielbiam taką literaturę i tutaj aż byłam zła przy ostatnich stronach, że ta książka miała prawo się skończyć!!!

Jednym słowem rewelacja! Fani masakrycznych historii będących mieszanką kryminałów i thrillerów będą wprost oczarowani!
Ja jestem i polecam!!

Malk | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Kryminał? Thriller? Powieść policyjna? Coś w ten deseń.
Historia z wieloma bohaterami, jednym głównym, każdy ma kilka wyrazistych rysów i jest wiarygodny psychologicznie. Całość nieźle napisana, co jakiś czas poetyzujące wstawki, które bardzo miło brzmiały.
Świetnie dla odmiany od bohaterów anglojęzycznych czy skandynawskich poczytać coś o Francuzach!
Polecam, aczkolwiek inne książki czytałam z bardziej intensywnym drżeniem serca czy większym zaciekawieniem.

Heisenberg | 2019-05-02

Dość często się zdarza, że przeróżne stacje telewizyjne robią programy typu reality show, śledząc z kamerami poczynania pewnych grup zawodowych, np. policji. Wszystko to potem można obejrzeć na małym ekranie, śledząc poczynania w/w grup. Czytając „Kod 93” miałem nieodparte wrażenie, że książka ta jest takim reality show, tylko 'papierowym'. Autor prowadzi Czytelnika za poszczególnymi oficerami policji; odkrywając ich jasne i ciemne strony, odkrywając ich przeszłość i sekrety które ona kryje. Do tego Czytelnik dość aktywnie bierze udział w przeprowadzanym śledztwie.

Francuski kryminał pisany od dawien dawna prezentuje wysoki poziom i należy do moich ulubionych (Grange, Minier…), więc podobnego poziomu spodziewałem się po „Kodzie 93”. No cóż, do choćby tych w/w pisarzy jeszcze trochę brakuje, ale z drugiej strony – nie jest to zła powieść. Mroczna, brutalna, taka wręcz chropowata, ale swój urok ma. Szkoda tylko że zakończenie nie zaskoczyło mnie ani trochu; gdyby tak się stało...

Czytaanna | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Kod 93 to świetny, mocny kryminał, który wciąga od pierwszej strony.

Zbrodnie, narkotyki i prostytutki oraz korupcja, tego w nim nie zabraknie.
Autor odsłania nam w jaki sposób policja ptacuje nad ustaleniem zabójcy, ale i jej drugą stronę, bardziej ciemną.

Bardzo polecam.

Kamila Biegańska | 2019-04-10
Na półkach: Teraz czytam

"Kiedy patrzył na zmasakrowane ciało dziewczyny oświetlone w kostnicy światłem jarzeniówek,przypomniał sobie wyraźnie tamto zdarzenie. Ciało o numerze 11-1237 wyciągnięte z jednej ze stu czterdziestu pięciu szuflad chłodniczych. Rozpoznał ją, ale nic nie powiedział. Wracając do domu,jak się, że zwymiotuje na skórzane siedzenia taksówki.
NIE BYŁA OSTATNIA. ANI NAWET PIERWSZA ".
To było takie inne. Mocne i zaskakujące. Nie wiem nawet co mam Wam napisać, ale to dobrze bo świadczy o tym,że mi się naprawdę bardzo podobała.
Autor podał szczegóły jak na tacy. Niczego nie upiększał.
Świąt narkotyków, sprawy zamiatane pod dywan i zemsta w tle. Zemsta, która musi się udać.

Zaciesz | 2019-04-08

Paryż. Stolica mody, miasto malarzy, miejsce zakochanych. Pamiętam swoją wizytę w stolicy Francji i każdy jej zakątek wywoływał ciepłe uczucia, pobudzał kreatywność i pozwalał chłonąć to, co miasto miało najlepsze do zaoferowania. Często, gdy odwiedzamy nieznane nam miejsce, posiłkujemy się rekomendacjami, czy przewodnikami. Ciasnych, mrocznych uliczek nie ma w planach, ale za sprawą książek możemy je sobie wyobrazić. Dzięki "Kodowi 93" autorstwa Oliviera Norka zobaczyłam Paryż oczami, które dalekie są od wzruszeń. Autor pokazał miasto od tej brudnej, obślizgłej i zatęchłej strony, uderzając z prostej dłoni w twarz podparyskim podziemiem z jego odrażającymi tajemnicami. Nie byłam na to gotowa, ale wpadłam w te duszne zakamarki, gdzie niebezpieczeństwo chucha chłodem w kark, a śmierć nie zawsze oznacza to samo. To była intensywna, lecz krótka przygoda, ale zdecydowanie odcisnęła swoje bezduszne piętno na mojej wyobraźni, a teraz czas byście i Wy poczuli zapach przestępczego...

cat_book_read | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

#kod93 @oliviernorek @wydawnictwomando
To nie miasto, to piekło. To zbrodnie … To kOD93.
„ Niektóre warstwy są zbyt wysokie, by sprawiedliwość chciała się bawić w alpinistów”.
Czy każdą zbrodnie można uzasadnić ? Czy wymierzenie kary na własną rękę jest inaczej traktowane? Czy tajemnice i osobista uraz może pokierować nas do złego? Czy policjant musi stać zawsze po stronie prawa, czy swojego sumienia ?
Co jesteś w stanie zrobić by chronić swoich bliskich…
”Kod 93” to bardzo mroczny i realistyczny w szczegółowe opisy zbrodni kryminał, opisujący pracę departamentu śledczego Seine-Saint-Denis. Z pozoru przypadkowe morderstwa, które z czasem składają się w logiczną całość i rzucają światło dzienne na sprawę pewnej niezidentyfikowanej dziewczyny. Paryskie przedmieścia pokazane w ciemnych barwach, ulicę na których nie chciałbyś znaleźć się po zmroku, narkotyki, seks i…denaci, potraktowani w bestialski sposób.

Autor nie oszczędza nas od pierwszych stron, fabuła jest spójna ,a napięcie...

Marian | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Obecnie jesteśmy zewsząd bombardowani cukierkowymi doznaniami - wszystko wokół ma być śliczne, zabawne, miłe, a my mamy być tolerancyjni i grzeczni. Tylko to nie jest prawdziwe życie. Ta książka to odskocznia od wszelkich landrynek rodem z politycznej poprawności i lepszej strony świata, która jest jednak silnie zafałszowana. Historia porusza.