Głód

83-7120-521-X
wirus, śmierć, kanibalizm
Marcin

Inne wydania

Powieść ukazuje wstrząsający obraz Stanów Zjednoczonych, które zaatakowane zostają przez tajemniczy wirus niszczący uprawy zboża. W przerażającym, apokaliptycznym obrazie ginącej z głodu Ameryki poruszają się bohaterowie powieści. Ich losy stają się pretekstem do pokazania najnikczemniejszych ludzkich zachowań. W obliczu nieuchronnej zagłady ludzie tracą wszelkie hamulce moralne, oprócz...

W obliczu nieuchronnej zagłady ludzie tracą wszelkie hamulce moralne, oprócz zwykłych chorób toczących społeczeństwo amerykańskie - wszechwładnej przemocy, obłudy i korupcji - coraz powszechniejsze stają się wyuzdane praktyki seksualne i kanibalizm.

Wkp | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Nad USA nadciąga klęska. Zaczyna gnić wszelkie zboże, drzewa owocowe, warzywa... Tajemnicza plaga niszczy wszelką żywność. Farmer Ed Hardesty stara się przetrwać w tym świecie i zrozumieć, co się dzieje. Jego zaangażowanie doprowadza do ogólnokrajowej paniki, bowiem dodatkowo okazuje się, że skażona jest żywność w puszkach i zapasy zboża w całym kraju...

Co powinno składać się na dobry horror? Powinien być plagiatem, nie mieć w sobie nic oryginalnego, być pełen seksu i krwi, przesadnej brutalności, powinno brakować mu sensu i logiki, a w konsekwencji nie powinien nawet być zaliczany do tego gatunku? Tak? No to "Głód" to horror idealny. A pomyśleć, że kiedy zaczynałem lekturę byłem zadowolony i gotowy dać mu siedem gwiazdek...

Ale po kolei.

"Głód" to przede wszystkim plagiat "Bastionu" Kinga, nie dosłowny, ale nie oszukujmy się, wszystkie różnice powstały tylko po to, by obalać zarzuty kradzieży dzieła Króla. Poza tym są tu sceny znane z masy filmów i książek, z czego w oczy...

akane171 | 2013-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Głód” można czytać na dwa sposoby:

1.Na Bardzo Poważny.
Czego nie polecam, bo niestety dojdzie się do wniosku, że to straszna kicha. Akcja rozwija się powoli i dłuży niczym rozciągnięta guma w majtkach. Kluczowym problemem jest jednak napięcie, którego w tej książce po prostu nie ma. Mamy tu seks (w tym jeden z najobrzydliwszych opisów jaki zdarzyło mi się czytać), grabieże, podpalenia, gwałty, morderstwa, rozszarpywanie na kawałki i dalej ZERO napięcia. Częściową winę ponoszą najbardziej jednowymiarowe, bezpłciowe, mdłe, nijakie i wkurzające postacie z jakimi się zapoznałam. Serio. Nigdy nie życzyłam wszystkim bohaterom okrutnej śmierci (najlepiej przez zeżarcie żywcem). Nie pomaga również schwarz charakter, główny zły czyli eksploatowany do granic wytrzymałości przez zachodnich pisarzy w tamtych czasach, WERBLE!, nasz biedny Wielki Brat zza wschodniej granicy. Ogólnie pomysł na powieść wydawał się całkiem interesujący jednak autor jak dla mnie skończył powieść w momencie,...

Roman Dłużniewski | 2017-01-01

To trochę dziwaczna książka Mastertona. Z jednej strony dość dobrze pokazane całkiem realne zagrożenie a z drugiej brak jakichkolwiek emocji bohaterów plus wepchnięte na siłę sceny perwersyjnego seksu. Dla ciekawych.

Ewa-Książkówka | 2010-04-05
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Sam pomysł fabuły zainteresował mnie na długo przed zakupem tej książki - mroczna wizja głodu...aż ciarki po plecach przechodziły :) Z kolei sam opis wizji już mnie ciut rozczarował. Masterton pisze dosłownie, bez owijania w bawełnę i nie bawi się w "podejście psychologiczne" a ja takowe z kolei bardzo lubię - jako rasowa fanka S. Kinga :) Horroru też mało w tej powieści. Określiłabym ją jako thriller ale dość płytki bez tego "czegoś" co wywołuje dreszczyk emocji. Nie polecam fanom wątku psychologicznego w powieściach ale innym tak :)

FOCZKA | 2015-11-12

Przerażająca książka, po jej przeczytaniu byłam wstrząśnięta opisem tak tragicznej wizji świata. Ludzie przedstawieni prawie jak bestie, bez jakichkolwiek uczuć, jakby stracili rozum i rozsądek. Czytając tą książkę byłam poddenerwowana i zastanawiałam się: Czy to mogłoby się na prawdę wydarzyć ? To odpowiednia lektura dla osób, które chcą przeczytać "mocną" pozycję.

Jeanpaul | 2015-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Widzę sporo negatywnych opinii, a mnie się podobała. Bardzo dobra książka sensacyjna, łącząca w sobie elementy literatury katastroficznej, politycznej, psychologicznej, socjologicznej i erotycznej. Opisuje w bardzo interesujący sposób katastrofę ekologiczną w USA, najbogatszym państwie świata, oraz pokazuje zachowania ludzkie w ekstremalnych sytuacjach w obliczu śmierci głodowej. Temat raczej trudny, z którym autor poradził sobie całkiem nieźle, książka trzyma w napięciu i przeraża opisami tragedii. Polecam!

Helluo_librorum | 2016-09-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2016

Opis był obiecujący i zapowiadał ciekawą lekturę, chociaż spodziewałam się czegoś trochę innego - więcej o przetrwaniu a mniej o polityce. Autor nie wyjaśnił do końca wszystkiego, o czym pisał, akcja została poprowadzona trochę za szybko. Niektóre poboczne wątki były zbyteczne i zabierały miejsce tym, które zasługiwały na rozwinięcie. Pomysł był bardzo ciekawy ale autor zupełnie mu nie sprostał i nie wykorzystał tkwiącego w nim potencjału.

michall_1985 | 2015-11-19
Przeczytana: maj 2002

Niesamowity horror o najniższych instynktach ludzkich oraz o tym,jak w wyrafinowany sposób można zmienic historię świata.

Książkę czyta się szybko,napięcie wyczuwalne jest na każdej stronie.Opisy bardzo naturalistyczne,jak na Mastertona przystało.A koniec rodem ze świetnego thrillera.

Mahima | 2013-07-31

Najlepsza książka Mastertona jaką czytałam. Brutalna, szarpiąca nerwy, doprowadzająca do łez albo wybuchów złości. Zapadła mi w pamięć, mimo, że czytałam ją dobre kilka lat temu.

Mariusz | 2011-06-23

W skrócie: ciekawy temat, słabe wykonanie.

Jako fan (kwasi)post-apokaliptycznych klimatów z chęcią zacząłem czytać tę książkę, jednak pochwał (wielu) nie będzie.

Wg tej strony Głód to thriller/sensacja/kryminał, tak wiec _każdy_ powinien znaleźć coś dla siebie, prawda? Niestety, nieprawda.

Jako thriller książka wypada słabo, dość powiedzieć że jedynie jedna krotka scena wywołała u mnie silniejsze emocje.

Sensacja jest, i trochę ratuje książkę, ale fanem tego gatunku nie jestem więc tutaj oceniam z przymrożeniem oka.

Jako kryminał książka też nie zachwyca, co prawda na każdym kroku czai się ktoś zdolny zrobić coś złego, ale wszystko to jest proste, bez emocji.

Jest trochę seksu, a wniosek płynący z tych sytuacji jest niepokojący.

Miałem wrażenie, ze kiedy autor opisywał sceny związane z czymś nielegalny, jedynym wspominanym kolorem był czarny. Chyba nigdy nie robili tego biali czy żółci, a Murzyny. Trochę to niesmaczne.

Podsumowując: czytaj jeśli jesteś fanem akcji/szukasz czegoś...