rozwiń zwiń

Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk

Okładka książki Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk
Virgilia Sapieha Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa XX wiek biografia, autobiografia, pamiętnik
299 str. 4 godz. 59 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Świadectwa XX wiek
Tytuł oryginału:
Polish profile
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2019-01-16
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-16
Liczba stron:
299
Czas czytania
4 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365979315
Tłumacz:
Ewa Horodyska
Tagi:
Pamiętnik Polska międzywojenna Amerykanka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
141 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1124
952

Na półkach: ,

„Amerykańska księżna“ jest wehikułem czasu. Młoda Amerykanka z Nowego Jorku, wychowana w duchu liberalnych wartości, córka neurologa i psychiatry oraz autorki książek dla dzieci, zakochuje się bez pamięci w polskim księciu herbu Sapieha, poślubia go wbrew woli obu rodzin i zostaje (niemal jak za pośrednictwem czarodziejskiej różdżki) przeniesiona w świat międzywojennej Polski, 1933-39. I dziwi się, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie może wyjść ze zdziwienia. Więc patrzy i opisuje. I widzi to, co chcielibyśmy pozamiatać pod dywan: polskie proniemieckie sympatie (Göring goszczony z honorami na polskich dworach), powszechny antysemityzm („Jest rzeczą słuszną wykluczenie Żydów z interesów i życia publicznego.“), niechęć do Czechów („niewiele warty, prostacki kraj“), feudalny porządek społeczny („Ci wieśniacy – zauważył doktor – Do czego oni są potrzebni? Mają służyć swojemu panu. A pan – dodał – Bogu“), bałwochwalczy stosunek do kościoła katolickiego („kosciół i wiara stanowią dla Polaków fundament, na którym zbudowano tożsamość narodową“), konserwatyzm (Po co uczyć chłopów czytać? Żeby czytali bolszewickie ulotki?), utrzymywaną systemowo biedę chłopów i co za tym idzie degrengolada moralna tej warstwy społecznej (cwaniactwo, kradzieże, rozbój), beznadziejną sytuację kobiet (egalitarnie, ze wszystkich warstw społecznych). Dla młodej Amerykanki był to świat obcy i niezrozumiały. Opisując go stara się zrozumieć. Myślę, że i my, Polki i Polacy, dzięki takim świadectwom mamy szansę lepiej zrozumieć naszą „narodową“ i każdego z nas indywidualną mentalność, nasze uprzedzenia i utrwalone w głowach klisze. Wstrzasające są ostatnie strony tej książki, na których Virgilia Sapieha opisuje rozkołysanie polityczne tuż przed rozpoczęciem II wojny i późniejszy chaos, jaki zapanował w Polsce po 1 września 1939 roku. Strach, zagrożenie, panika. Ludzie do końca nie wierzyli w wojnę. „Wciąż jest szansa na pokój – [tłumaczył Virgilii angielski dziennikarz obserwujący bieżące wydarzenia z perspektywy Polski] – Wszystko zależy teraz od prestiżu. Cała gra polega na tym, aby osiagnąć porozumienie, dzięki któremu obie strony nie stracą nic z narodowego prestiżu. Ale nie mam pojecia w jaki sposób tego dokonać.“ Czy nie brzmi to niepokojąco aktualnie? I jeszcze : „Po dwudziestu latach niepodległości Polska miała przed soba długą drogę, zanim będzie mogła mieć nadzieję, że stanie się nowoczesnym państwem“. Czy tylko ja mam wrażenie, że wciąż jesteśmy na tej drodze? Książkę bardzo polecam. Literacko szału nie ma, ale ze względów poznawczych jest to rzecz bezcenna.

„Amerykańska księżna“ jest wehikułem czasu. Młoda Amerykanka z Nowego Jorku, wychowana w duchu liberalnych wartości, córka neurologa i psychiatry oraz autorki książek dla dzieci, zakochuje się bez pamięci w polskim księciu herbu Sapieha, poślubia go wbrew woli obu rodzin i zostaje (niemal jak za pośrednictwem czarodziejskiej różdżki) przeniesiona w świat międzywojennej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    170
  • Przeczytane
    163
  • Posiadam
    28
  • 2020
    7
  • 2020
    5
  • Historia
    5
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Literatura faktu
    4

Cytaty

Więcej
Virgilia Sapieha Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także